Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Liderzy RFEF żądają dymisji Luisa Rubialesa |  Hiszpania

Liderzy RFEF żądają dymisji Luisa Rubialesa | Hiszpania

Regionalni prezesi Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej Luis Rubiales zażądał jego „natychmiastowej rezygnacji”.wycofując wsparcie dla szefa futbolu po tym, jak jego członkowie gorąco pochwalili jego zobowiązanie do pozostania.

W poniedziałek, ponad tydzień po tym, jak Rubiales chwycił za głowę napastnikki Jenny Hermoso i pocałował ją w usta, regionalni szefowie federacji zostali wezwani na „nadzwyczajne i pilne” spotkanie w Madrycie w celu oceny skutków kryzysu.

Sześć godzin później pojawili się, publikując jednomyślnie wspólne oświadczenie: „W związku z ostatnimi wydarzeniami i niedopuszczalnymi zachowaniami, które poważnie zaszkodziły wizerunkowi hiszpańskiego futbolu, zwracamy się do pana Luisa Rubialesa o natychmiastową rezygnację z funkcji prezesa Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej”.

W rozmowie z Radiem Cadena Ser jeden z członków komisji, Manu Diaz de Marcos, powiedział, że nie analizował pomysłu wotum nieufności wobec Rubialesa – posunięcia, które mogłoby szybko zakończyć panowanie Rubialesa.

Prośba ta była wyraźnym odejściem od piątkowego spotkania federacji, podczas którego 46-letni Rubiales pięciokrotnie powtórzył zdanie „nie zrezygnuję” i spotkał się z owacjami na stojąco ze strony obecnych członków. Jego przemówienie, w którym ostro skrytykował „pseudofeminizm”, zostało nagrodzone owacjami na stojąco.

Poniedziałkowy komunikat, w którym nie wymieniono z nazwiska Giniego Hermoso, wskazywał, że nadszedł czas na „nowy etap” dla federacji, który nastąpi po tymczasowym zawieszeniu prawej ręki Rubialesa, Pedro Rochy. Wezwał do „głębokiej i nieuchronnej restrukturyzacji” korpusu korporacyjnego.

Choć w oświadczeniu dodano, że „będzie on nadal angażował się w dalsze wdrażanie polityki inwestycyjnej i równościowej na rzecz rozwoju kobiecej piłki nożnej”, lider regionalny Diaz de Marcos stwierdził, że na spotkaniu nie poruszono kwestii, czy Jorge Vilda, trener reprezentacji Hiszpanii kobiet, który miał kłopoty, powinien zostać, chociaż prawie nie ma drużyny ani sprzętu szkoleniowo-technicznego.

Oświadczenie pozostawia Rubialesowi niewielu sojuszników. W sobotę Filda wraz z trenerem reprezentacji mężczyzn Luisem de la Fuente wydali oświadczenia potępiające zachowanie Rubialesa. Oświadczenia te, które nadeszły dzień po tym, jak każdy z nich pochwalił swoje przemówienie przed federacją, odebrane zostały jako wskazówka, że ​​Rubiales stać się Coraz bardziej odosobniony Od tych, którzy chronili go przez długi czas. Najpotężniejsze kluby piłkarskie w kraju, od Realu Madryt po Barcelonę, również potępiły jego zachowanie.

READ  Wojna między Rosją a Ukrainą na żywo: Zełenski apeluje do Bidena o pomoc USA, gdy rakiety spadają na Kijów

W poniedziałek prokuratorzy najwyższego hiszpańskiego sądu karnego oświadczyli, że wszczęli wstępne dochodzenie w celu ustalenia, czy niechciany pocałunek Rubialesa z Hermoso może stanowić napaść na tle seksualnym.

Po południu setki ludzi zebrały się na centralnym placu Madrytu, wzywając do rezygnacji Rubialesa. „To nie jest kliknięcie, to jest agresja” – niektórzy skandowali, inni machali znakami z napisem „To jest poprawne’ lub 'To koniec’.

Wśród uczestników wiecu była Yolanda Diaz, minister pracy i drugi wicepremier w rządzie tymczasowym kraju. „W piątek widzieliśmy to, co najgorsze w hiszpańskim społeczeństwie, w strukturalnej męskości tego kraju” – powiedziała wcześniej reporterom, nawiązując do przemówienia Rubialesa do federacji.

Protestujący wyszli na ulice, żądając rezygnacji Luisa Rubialesa. Foto: Aldara Zarawa/Getty Images

„Oklaskiwali, obrażali i wyśmiewali osobę, którą mieli obowiązek chronić na mocy prawa sportowego, a wręcz przeciwnie, spowodowali więcej szkód, więcej bólu i większy dyskomfort”.

Rzecznik ONZ Stéphane Dujarric również mówił o tej historii w poniedziałek. „W sporcie nadal istnieje kluczowy problem seksizmu” – powiedział podczas codziennej konferencji prasowej. „Jak trudno jest nie pocałować kogoś w usta? Nie widzę żadnych oznak, że zrobiono to za obopólną zgodą.

Rubiales starał się przedstawić pocałunek jako za obopólną zgodą, twierdząc, że zapytał Hermoso, czy może ją pocałować, a ona odpowiedziała: „OK”. Hermoso później odrzucił wszelkie sugestie, jakoby pocałunek nastąpił za obopólną zgodą. Opisała słowa Rubialesa jako „kategorycznie błędne” i stwierdziła, że ​​„rozmowa po prostu się nie odbyła”.

Powiedziała, że ​​dzięki tej sytuacji poczuła się „bezbronna i ofiarą agresji”. W swoim oświadczeniu opisała pocałunek jako „lekkomyślny, seksistowski i nie na miejscu akt, do którego doszło bez jakiejkolwiek zgody z mojej strony”. Krótko mówiąc, nie szanowano mnie.