Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Liderzy biznesu z Polski i Rwandy rozważają partnerstwa handlowe i inwestycyjne

Liderzy biznesu z Polski i Rwandy rozważają partnerstwa handlowe i inwestycyjne

Delegacja polskich przedsiębiorców odwiedza Rwandę, aby zbadać potencjalne partnerstwa handlowe i inwestycyjne ze swoimi rwandyjskimi odpowiednikami, korzystając jednocześnie z istniejących stosunków dwustronnych.

Przeczytaj także: Rwanda i Polska podpisują umowy o handlu i zielonych technologiach

Podczas 2. sesji Rwandyjsko-Polskiego Forum Biznesu, która odbyła się 7 lutego, łącznie 18 polskich i różnych biznesmenów z Rwandy spotkało się w dyskusji przy okrągłym stole, której przewodniczyli Prezydent Paul Kagame i przebywający z wizytą w Polsce jego odpowiednik Prezydent Andrzej Duda. Wizyta państwowa w Rwandzie.

W tym kontekście spotkanie miało na celu umożliwienie sektorowi prywatnemu uproszczenia realizacji dwóch podpisanych wcześniej umów, w zakresie współpracy handlowej i gospodarczej oraz innych w obszarach zielonych technologii, inżynierii środowiska, geologii i efektywności energetycznej. Oraz inne trwające projekty gospodarcze między obydwoma krajami.

Niektórzy delegaci współdziałają na forum. W sumie 18 polskich przedsiębiorców i różnych biznesmenów z Rwandy omawiało możliwości biznesowe pomiędzy obydwoma krajami

W swoich uwagach Prezes Kagame stwierdził, że polscy inwestorzy od dawna wykazali się a Wielkie zainteresowanie Badając nowe możliwości we współpracy z sektorem prywatnym w Rwandzie, ten ostatni ciężko pracuje, aby stworzyć sprzyjające środowisko dla rozwoju i innowacji przedsiębiorstw.

„Z powodu tragedii, jakiej doświadczył nasz kraj, nie mieliśmy luksusu wczesnego rozwinięcia silnego sektora prywatnego. A to, co mieliśmy, udało nam się podwoić, traktując priorytetowo potrzeby naszych obywateli. To najlepsze rozwiązanie inwestycji, jaką kiedykolwiek poczyniliśmy.

Dodał, że we współpracy z partnerami kraj koncentruje się obecnie na rozwoju kluczowych sektorów, takich jak zdrowie, turystyka, sport i bankowość, mając ambicje stać się regionalnym centrum dla każdego sektora i przyczynić się do wdrożenia afrykańskiego kontynentalnego porozumienia o wolnym handlu. Obszar. Obszar handlowy.

„Nasz kontynent posiada również zasoby naturalne niezbędne do wspierania przyszłości naszej globalnej gospodarki. W świetle globalnych kryzysów krytycznym czynnikiem zapewniającym odporność jest współpraca sektora publicznego i prywatnego w zarządzaniu tym ogromnym bogactwem” – zauważył Kagame. .

W forum wzięło udział łącznie 18 przedsiębiorców z Polski i różnych Rwandy

Według niego inwestorzy zwracają uwagę na młodych przedsiębiorców w Afryce i stawiają na ich kreatywność i talent, generując dla wielu miejsca pracy.

READ  Davos 2022: Oto jak data science może pomóc w rozwiązywaniu globalnych kryzysów

Przeczytaj także: Stosunki dwustronne: demontaż stosunków Rwandy z Polską

Prezydent Duda powiedział, że Rwanda cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców, którzy uwzględniają stabilność i wysoki potencjał lokalnego rynku, stając się tym samym atrakcyjniejszym niż kiedykolwiek partnerem handlowym i biznesowym.

„Nie powinno dziwić, że wiele polskich firm jest zainteresowanych rozpoczynaniem tutaj swoich projektów. Ponieważ kraj ten oferuje stabilność, bezpieczeństwo, tak potrzebne zarządzanie na wysokim szczeblu, doskonałe warunki inwestycyjne, bogactwo zasobów naturalnych i mnóstwo ambitnych, ciężko pracujący ludzie.”

Duda wyraził optymizm co do zorganizowania w Warszawie kolejnego forum biznesowego dla sektora prywatnego Rwandy, obok ewentualnej wizyty Kagame w Polsce.

Według dostępnych danych w Rwandzie zarejestrowane są co najmniej cztery projekty z Polski o łącznej wartości inwestycji wynoszącej 72,3 mln dolarów, tworzące ponad 330 miejsc pracy w kluczowych sektorach, takich jak zdrowie, energia, usługi ICT i budownictwo.

Przeczytaj także: Rwanda i Polska podpisują trzy umowy w celu zacieśnienia współpracy

Polska i Rwanda mają wyjątkowe mocne strony i zasoby, które można wykorzystać dla obopólnych korzyści, powiedziała Janine Municoli, Sekretarz Stanu ds. Inwestycji Publicznych i Mobilizacji Zasobów.

„W ostatnich latach Rwanda stała się obiecującym kierunkiem dla inwestycji zagranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów takich jak rolnictwo, produkcja, technologia i energia odnawialna. Polska z drugiej strony może poszczycić się zróżnicowaną gospodarką i specjalistyczną wiedzą w różnych branżach. „

„Identyfikując synergie między naszymi gospodarkami, możemy otworzyć nowe możliwości w zakresie zwiększonych inwestycji, partnerstw i wzrostu”.

Następnie wyjaśniła różne środki podjęte przez rząd w celu przyciągnięcia inwestycji, w tym status Rady ds. Rozwoju Rwandy w ramach kompleksowej obsługi, zachęty podatkowe i inne ramy ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej w Rwandzie.

Łukasz Sonowski, dyrektor Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z Nairobi, powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat zidentyfikowała sektory, w których polskie firmy i rwandyjscy przedsiębiorcy mogą skutecznie budować swoje biznesy.

READ  Sezon ślubny: Sezon ślubny ożywia biznes gwoździ w Pune | Wiadomości z Pune

„Widzimy ogromną szansę na zwiększenie udziału polskich firm w produkcji towarów, modernizacji rolnictwa, rozwoju infrastruktury na obszarach wiejskich, a także cyfryzacji i innowacjach”.

Zachęcał uczestników do wzięcia udziału w dyskusjach wśród przedsiębiorców w celu uzyskania informacji i oczekiwań co do przyszłej współpracy.

Po ośmiu latach obecności na rynku rwandyjskim Jerzy Petrocha, dyrektor generalny Grupy Petrocha – polskiego producenta rozwiązań geotechnicznych, powiedział, że firma zdecydowała się na działalność w tym kraju ze względu na obecną świadomość zagadnień klimatycznych i zmian klimatycznych. Działaj na rzecz poprawy infrastruktury poprzez zrównoważone rozwiązania techniczne związane z zielonymi technologiami.

„Powiedziałbym moim kolegom, polskim liderom biznesu, że nie tylko powinni starać się eksportować swoje produkty do Rwandy, ale gospodarka tego kraju jest na etapie, w którym poszukuje inwestorów chcących tworzyć wartość lokalnie. To jest właściwe podejście w mój widok.”