Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lider 4-letniej polskiej firmy spotyka się z Musevenim w celu budowy fabryki dronów w Ugandzie

Lider 4-letniej polskiej firmy spotyka się z Musevenim w celu budowy fabryki dronów w Ugandzie

Prezydent Museveni spotkał się w Ugandzie z polskim biznesmenem zainteresowanym produkcją dronów.

W poniedziałek w Izbie Reprezentantów w Entebbe odbyło się spotkanie z prezesem Prometheus, panem Mariusem Lewańskim.

Panu Lewańskiemu towarzyszyła Ambasador Rosa Malango, była koordynatorka-rezydentka ONZ i przedstawicielka-rezydentka UNDP w Ugandzie.

Malango pełni obecnie funkcję prezesa Afrykańskiego Centrum Wiedzy Tumini (TAKC) i kilkakrotnie zapraszał potencjalnych inwestorów do Ugandy na spotkanie z prezydentem Musevenim.

W skład delegacji wchodzi także pan Alex Szkaradek, dyrektor Prometheus.

Pan Lwański poinformował Prezydenta Museveniego o zainteresowaniu utworzeniem centrum produkcji systemów nowoczesnych technologii, w tym bezzałogowych statków powietrznych (UAV), powszechnie znanych jako drony.

Zaznaczył, że drony można wykorzystać do celów bezpieczeństwa.

„Specjalne drony, które latają w każdych warunkach, można wykorzystać także m.in. do monitorowania i inspekcji lasów, infrastruktury krytycznej, ratowania życia, straży pożarnej, rybołówstwa na zbiornikach wodnych, a także w rolnictwie” – ujawnił Lewański.

Reklama pionowa

Dodał: „Chcemy, aby Uganda stała się węzłem w regionie i Afryce w zakresie produkcji tego nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie sprzętu”.

Prezydent Museveni powitał inwestora w Ugandzie i zobowiązał się poprzeć plan.

Pod przewodnictwem Malango (z prawej) przedstawiciele polskiej firmy wzięli udział w spotkaniu w Izbie Reprezentantów w Entebbe

Jednak polska firma powstała w 2019 roku i nie jest znana z dużego doświadczenia w produkcji dronów.

Nie jest jasne, dlaczego firma, która nie wyeksportowała jeszcze żadnych dronów z Polski, jest tak zainteresowana budową fabryki dronów w Ugandzie.

Prometheus podaje na swojej stronie internetowej, że „jego flagowy projekt – H2 Prometheus UAV Hybrid Drone Platform® – powstaje w całości w zakładzie firmy zlokalizowanym na terenie kampusu AIRBUS Okęcie (Warszawa – Polska)”.

Spółka nie podaje szczegółów na temat zawartych w ostatnich latach partnerstw.

READ  Kupujący powiązany z Polish Outlet Mall zapłaci za hotel przy plaży 7,1 miliona dolarów

Prometheus powiedział, że jego misją jest „budowanie wysokiej jakości innowacyjnych rozwiązań dronów do profesjonalnych zastosowań w dziedzinie bezpieczeństwa, kontroli aktywów i technologii cyfrowej”.

Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych (UAV) zyskało na popularności ze względu na ich rosnące możliwości w zakresie teledetekcji, zdalnego monitorowania, dostarczania przesyłek kurierskich, zaopatrzenia medycznego i wielu innych zadań.

Bezzałogowe statki powietrzne, określane również jako bezzałogowy system powietrzny (UAS), zdalnie sterowany system statku powietrznego (RPAS) lub dron, zazwyczaj składają się z pokładowego drona, zdalnego stanowiska pilota oraz łącza dowodzenia i kontroli. ładunek specyficzny dla zamierzonej aplikacji/procesu.

W związku z tym UAS zawierają sprzęt radiowy i wykorzystują komunikację radiową do sterowania i komunikacji ładunku.

W Ugandzie obowiązują rygorystyczne zasady dotyczące działania dronów.

Eksploatacja dronów w Ugandzie jest zatem regulowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) na mocy Ustawowych Instrumentów 2020 nr 23 „CAA (Remotely Piloted Aircraft Systems) Rules, 2020”.

Każdy, kto zamierza obsługiwać drona w Ugandzie, musi najpierw zarejestrować się w CAA.

Korzystanie z dronów (rekreacyjnych, komercyjnych lub innych) musi być również zgodne z wymogami Ugandyjskiej Komisji Łączności dotyczącymi wykorzystania odpowiedniego widma częstotliwości radiowych, aby uniknąć potencjalnego ryzyka szkodliwych zakłóceń z innymi należycie licencjonowanymi systemami łączności radiowej.

W posiedzeniu Izby Reprezentantów w Entebbe uczestniczyli między innymi szef sił zbrojnych generał Wilson Mbaso Mbadi, członek zarządu TAKC pani Rose Birungi i inni urzędnicy.