Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lawrence Reed odznaczony najwyższym odznaczeniem polskiego rządu

Lawrence Reed odznaczony najwyższym odznaczeniem polskiego rządu

Lawrence Reed odznaczony najwyższym odznaczeniem polskiego rządu

Zwiastun Newnan Times

Lawrence Reed to polska wersja „Wolności wyboru” Miltona i Rose Freedmonów. Został wydrukowany na papierze, który pomogła uzyskać prasa podziemna w Polsce.

Mieszkaniec Nyonan Larry Reed ma zostać odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.

Nagroda ta jest jednym z najwyższych wyróżnień przyznawanych przez rząd RP, przyznawanym cudzoziemcom i obywatelom polskim mieszkającym za granicą zasłużonym dla stosunków między Rzecząpospolitą Polską a innymi krajami.

Inni laureaci to prezydent Ronald Reagan i himalaista Edmund Hillary.

Tekst dekretu ogłaszającego nagrodę honorującą Reida „na jego cześć za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce”.

Oficjalna data wręczenia nagród nie została jeszcze ustalona.

Reed powiedział, że po raz pierwszy odwiedził Polskę w 1986 roku, w czasach komunizmu.

Przybył, aby zbadać kraj jako niezależny dziennikarz i udokumentował wiele tajnych działań, takich jak uniwersytety i firmy drukarskie, które występowały przeciwko komunistycznemu rządowi.

„Spędziłem czas z ludźmi, którzy działali w podziemnym ruchu antykomunistycznym – ruchu oporu przeciwko polskiemu reżimowi komunistycznemu” – powiedział.

Reid powiedział, że podziemne prasy drukują prace ludzi takich jak ekonomista Milton Friedman. Następnie pisma zostały rozdane Polakom.

Według Reeda papier do druku pochodził z przemytu z krajów zachodnich lub został skradziony komunistom.

Reed powiedział, że polski drukarz powiedział mu, że rząd ma fabryki, w których wydaje własne gazety i czasopisma, ale wielu pracowników przemyca papier z fabryk do podziemnych drukarni. Czasami robotnicy drukowali własne broszury przy użyciu pras rządowych.

Po wizycie w podziemnej prasie, Reed powiedział, że prasa poprosiła go o zebranie 5000 dolarów na opublikowanie i przetłumaczenie 5000 egzemplarzy „Free to Choose” Miltona i Rose Friedmanów.

„Wniosłem to na miejscu i dostarczyłem ich wyznaczonym agentom w Paryżu, którzy tam dotarli, a dwa lata później dostałem własną kopię podpisaną przez wybitnego przeciwnika” – powiedział Reid. „To jedna z moich najcenniejszych rzeczy”.

READ  PGNiG wznawia plany ekspansji w dwóch polskich blokach

Reed powiedział, że pisał artykuły do ​​publikacji w Stanach Zjednoczonych na podstawie swoich podróży po Polsce. Jego artykuły dotyczyły historii Polski i ruchów podziemnych w kraju.

Według Reida w końcu został przeszukany, przesłuchany i wydalony z kraju z skonfiskowanym filmem i taśmami.

Powiedział, że mógł wrócić do Polski dopiero w 1989 roku, kiedy polski rząd przekształcił się w republikę.

„W tym trzyletnim okresie moją sprawą zajął się senator z Idaho Steve Sims. I co miesiąc jego biuro w jego imieniu wysyłało list do Ambasady RP z żądaniem przeprosin za sposób, w jaki mnie potraktowano i uwolnienia mojego materiałów” – powiedział Reed. „Jestem pewien, że polski rząd komunistyczny myślał, że ten człowiek nie był zwykłym turystą”.

Read powiedział, że wiele osób, które spotkał, było zaangażowanych w podziemną pracę w kraju, a później stało się częścią polskiego rządu, gdy stał się republiką.

Reed powiedział, że nominacja do nagrody pochodzi od ministra spraw zagranicznych kraju.

Jednak Reed powiedział, że nie zna polskiego ministra spraw zagranicznych, ale wielu Polaków o nim wie, więc jego kandydaturę mogły promować różne osoby.

Kiedy Reid mógł wreszcie odwiedzić kraj, powiedział, że Partia Komunistyczna nie jest już pod kontrolą, kraj jest zupełnie inny.

Powiedział, że ludzie byli bardziej głośni niż ich twarda postawa trzy lata temu.

„Dopiero w latach 1986-1989 widziałem pojawienie się koloru w miejscu starych, matowoszarych elementów komunistycznych. Widziałem to w budynkach i sklepach, a półki sklepowe były dobrze zaopatrzone. Wolna gospodarka była na drodze do znacznie większego dobrobyt.” „To było ekscytujące zobaczyć”.