Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Narzędzie SEO Ahrefs inwestuje 60 milionów dolarów w budowę wyszukiwarki przyjaznej dla twórców, tak — TechCrunch

Cóż, to prosto z biura „Nie spodziewałem się tego”, ale Search Engine Toolkit Corporation Ahrefs Powiedział mi tylko, że złośliwie pracowali nad swoją wyszukiwarką, inwestując 60 milionów dolarów w zasoby w swoją wyszukiwarkę, o nazwie tak. To wyjątkowa propozycja, która prowadzi własny indeks wyszukiwania, a nie polega na interfejsach API Google lub Bing.

Co do nazwy? Nie wiem; Brzmi to dość głupio, ale myślę, że nazwa jest co najmniej o jeden znak krótsza niż Bing, druga duża wyszukiwarka, z której korzystałbym tylko przez przypadek. Niezależnie od nazwy, Yep obiera nową ścieżkę w świecie reklamy online, twierdząc, że 90% swoich przychodów z reklam przekazuje twórcom treści. Stadion jest bardzo elegancki:

Załóżmy, że największa wyszukiwarka na świecie zarabia 100 miliardów dolarów rocznie. Teraz wyobraź sobie, że jeśli dali 90 miliardów dolarów twórcom treści i wydawcom, „firma maluje obraz przyszłości, w której chcą żyć”. Wikipedia zarabia na swojej treści prawdopodobnie kilka miliardów dolarów rocznie. Będą mogli przestać prosić o darowizny i zacząć płacić przyzwoite pensje ludziom, którzy udoskonalają ich artykuły”.

To imponujący wiatrak fantasy do walki o buty Ahrefs. Jego dyrektor generalny rzuca trochę światła na to, dlaczego ma to dla niego sens:

„Twórcy, którzy umożliwiają wyniki wyszukiwania, zasługują na wynagrodzenie za swoją pracę. Widzieliśmy, jak model dzielenia się przychodami YouTube napędza całą branżę wideo. Podział przychodów z reklam w stosunku 90/10 z twórcami treści, założycielem i dyrektorem generalnym Ahrefs, Dmytro Gerasymenko mówi: Chcemy dać impuls do sprawiedliwego traktowania talentów w branży wyszukiwania prywatności”. Zapisujemy pewne dane podczas wyszukiwania, ale nie w sposób, który nigdy nie umożliwiałby osobistej identyfikacji. Na przykład będziemy śledzić, ile razy słowo jest wyszukiwane i która pozycja linku uzyskuje najwięcej kliknięć. Ale nie utworzymy Twojego profilu dla ukierunkowanej reklamy.”

READ  Brytyjska gospodarka zwolniła dzięki londonek.net

Może to zabrzmieć trochę zbyt idealnie, ale cholera, właśnie to mnie podekscytowało Yep. To najsłabsze echa z bardziej niewinnej i optymistycznej sieci z epicentrum chaosu i toksycznych fałszywych wiadomości w mediach społecznościowych, w których często się dzisiaj znajdujemy.

Byłem trochę zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że firma zdecydowała się na budowę własnych centrów danych – twierdzi, że ma już w produkcji ponad 1000 serwerów, przechowujących ponad 100 petabajtów danych. To dziwny wybór, biorąc pod uwagę, że rozwiązania oparte na chmurze są zwykle bardziej elastyczne, ale Gerasymenko ma na to również plan, twierdząc, że jest to znacznie droższe w przypadku tak rozległej infrastruktury, a celem jest uruchomienie setek lub tysięcy serwerów wysokiej klasy pod pełnym obciążeniem 24/7.

Oczywiście cały ten projekt nie zaczął się od wyszukiwarki – firma miała już do dyspozycji ogromny zestaw danych z codziennej działalności. Ahrefs indeksuje i przechowuje dane w sieci przez 12 lat, aby zapewnić swoim klientom podstawowy produkt: zestaw narzędzi SEO. Wyniki wyszukiwania są obsługiwane przez własnego robota indeksującego – AhrefsBot – który według firmy odwiedza ponad 8 miliardów stron internetowych co 24 godziny. Firma twierdzi, że nowa wyszukiwarka będzie dostępna we wszystkich krajach i większości języków.

A więc 60 milionów dolarów bez inwestycji z zewnątrz? To dużo kasy – skąd to wszystko się wzięło? Firma stwierdziła, że ​​ponownie zainwestowała swoje przychody z płatnych subskrypcji. Firma twierdzi, że obecnie ma 100 milionów dolarów rocznych przychodów od ponad 50 000 klientów i jak dotąd unikała inwestycji zewnętrznych. Firma zatrudnia 90 pracowników i ma siedzibę w Singapurze. Projekt wyszukiwarki ma zespół 11 osób – w tym naukowców zajmujących się danymi, inżynierów back-endu i programistów front-end. Firma poinformowała mnie, że sam Gerasimenko bierze czynny udział w budowie wyszukiwarki.

READ  Zabawne piękno Harry Styles, lakier do paznokci marki: Co wiemy