Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kuva Space zebrała 16,6 miliona euro

Kuva Space zebrała 16,6 miliona euro

SAN FRANCISCO – fiński startup Kuva Space zajmujący się hiperspektralnym obrazowaniem satelitarnym zebrał 16,6 miliona euro (17,6 miliona dolarów) w rundzie finansowania serii A.

„Głęboko wierzymy, że wysokiej jakości, aktualne informacje o przestrzeni kosmicznej umożliwią społecznościom podejmowanie świadomych decyzji i tworzenie zrównoważonej przyszłości” – powiedział w oświadczeniu Jarkko Anttila, dyrektor generalny Kuva Space. „Dzięki tej rundzie finansowania jesteśmy dobrze przygotowani, aby przyspieszyć wystrzelenie naszych satelitów, ulepszyć naszą platformę analityczną AI o zastrzeżone dane i kontynuować naszą ekspansję rynkową, zwłaszcza w USA”.

Założona w 2016 roku firma Kuva Space zatrudnia około 20 pracowników w Finlandii, Belgii, Japonii, USA i Wielkiej Brytanii. Firma wypuściła na rynek Cubesaty. W 2024 roku z Kuva Space mają zostać wystrzelone dwa komercyjne małe satelity hiperspektralne.

Do 2030 roku Kuva Space planuje rozmieścić do 100 satelitów oferujących rozdzielczość przestrzenną lepszą niż 10 metrów na piksel. Plany abonamentowe Kuva Space zapewnią klientom codzienne obserwacje spektroskopowe w 2026 r. i trzy codzienne obserwacje w 2030 r.

W oświadczeniu Inka Miro, prezes Kuva Space i założycielka Voima Ventures, pochwaliła „pionierską pracę Kuva Space w zastosowaniach obronnych, a także poprawę sposobu śledzenia i pomiaru wpływu społeczeństwa na środowisko”.

Ekspansja amerykańska

Kuva Space planuje utworzyć organizację zajmującą się rozwojem biznesu w USA, „aby lepiej zrozumieć wymagania klientów i harmonogramy” – powiedział rzecznik Kuva Space w e-mailu. „Dzięki podejściu hybrydowemu start-upy takie jak Kuva Space mogą współpracować bardziej elastycznie i wprowadzać swoje najnowocześniejsze innowacje w celu uzupełnienia” istniejących możliwości w USA.

Rzecznik dodał, że obecność USA otwiera także drzwi do nowych możliwości finansowania.

Rundę Serii A prowadzili obecni inwestorzy Kuva Space, Voima Ventures, Nordic Foodtech VC i Earth VC z siedzibą w Singapurze. Uczestnikami byli fińscy inwestorzy prywatni oraz Business Finland, który zapewnił finansowanie bez konieczności posiadania udziałów.

READ  Ogromna grawitacja Jowisza zepchnęła ekscentryczną Ceres do pasa asteroid

Na początku tego roku Kuva Space zdobyła od Komisji Europejskiej kontrakt o wartości 5 milionów euro na dostarczenie danych spektroskopowych w ramach misji wspierającej program Copernicus. Roszczenie dotyczy również Przestrzeni Kuvy pierwsze miejsce W pierwszym wyzwaniu innowacyjnym NATO.