Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kto jest w Chinach pod rządami Xi Jinpinga jako lider konsolidujący władzę | Chiny

przywódca Chin Xi Jinping, Odebrał trzecią kadencję u władzy W ten weekend ludzie z rywalizujących frakcji zostali usunięci ze Stałego Komitetu Biura Politycznego, siedmiu potężnych rdzeni politycznej potęgi Chin.

Jest teraz wypełniony mężczyznami – nigdy w PSC nie było kobiety – którzy są lojalnymi wyznawcami Xi, w tym, co jeden z analityków nazwał „Max Xi”.

Obejmują one od przyjaciela związanego z rodziną Xi sprzed dziesięcioleci po nowych poruczników, którzy okazali się oddani, gdy przez lata umacniał władzę, oraz twardogłowego ideologa, który jest uważany za jego głównego teoretyka polityki.

Po śmierci Mao KPCh próbowała znormalizować kolektywne kierownictwo, które uczyniło sekretarza generalnego partii „pierwszym wśród równych” w PSC.

Ta era się skończyła. Jednak członkowie PSC nadal dzierżą ogromną władzę i będą odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu i realizacji wizji Xi dla Chiny i KPCh.

Czy Xi mógłby pójść w ślady Putina i spróbować zaanektować Tajwan? Objaśnienie wideo

Poniżej znajduje się krótkie wprowadzenie do tych siedmiu mężczyzn. Nowi przybysze do Biura Politycznego mają gwiazdę

po imieniu

Stały Komitet Biura Politycznego
Xi Jinpinga, 69

Xi objął kierownictwo Partii Komunistycznej, a także Chin pod koniec 2012 roku. Wykorzystał ten tydzień, aby skonsolidować swoją władzę, usuwając wszystkich rywali politycznych ze Stałego Komitetu Biura Politycznego. Dostał kolejne pięć lat u władzy i prawdopodobnie pozostanie u władzy po tym. Jego stanowiska sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin i przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej na Zjeździe Partii zostały odnowione. Jego stanowisko jako prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej prawie na pewno zostanie odnowione w parlamencie pieczętującym, Narodowym Kongresie Ludowym, w marcu przyszłego roku. *Li Qiang
63

Li Qiang, bliski sojusznik Xi, jest sekretarzem partii Szanghaju, który w przeszłości był poligonem dla wyższych przywódców narodowych. Oczekuje się, że zostanie następnym premierem, kiedy Li Keqiang – który obecnie opuścił Stały Komitet i przeszedł na emeryturę – ustąpi ze stanowiska premiera w marcu.

Li przewodniczył katastrofalnemu zamknięciu Shanghai Covid na początku tego roku, wzmacniając podejście „zero-Covid” preferowane przez Xi pomimo wysokich kosztów ekonomicznych i ludzkich. Jego awans został odebrany jako znak, że Xi przedkłada lojalność i znajome twarze nad kompetencje.

Od 2004 do 2007 roku, kiedy Xi był szefem partii w prowincji Zhejiang, Li był jej szefem sztabu. Po tym, jak Xi został najwyższym przywódcą Chin, awansował Li najpierw na gubernatora Zhejiang, a następnie na sekretarza partii w prowincji Jiangsu, zapewniając mu doświadczenie w zarządzaniu regionalnym i referencje potrzebne do pełnienia większych ról.
Zhao Liji, 65

Zhao Leji ma swoje korzenie w dwóch biednych zachodnich prowincjach – Shaanxi, rodzinnym domu jego przodków, oraz Qinghai, gdzie w 2000 roku został najmłodszym gubernatorem prowincji.

Był szefem najwyższego organu antykorupcyjnego partii, Centralnej Komisji Kontroli Dyscypliny, kluczowego instrumentu promocji i osobistego nadzoru KPCh.

Kierował także potężnym Departamentem Organizacyjnym partii i nadzorował mianowanie wszystkich wyższych urzędników w całych Chinach. Wykorzystał tę pozycję, aby pokazać swoją lojalność, umieszczając sojuszników Xi na ważnych stanowiskach w całym kraju w ciągu ostatniej dekady.
Wang Huning, 67

Wang jest kluczowym sojusznikiem Xi, rzadko spotykanym wśród wyższych kadr komunistycznych, ponieważ nie ma doświadczenia administracyjnego w kierowaniu dużą prowincją lub miastem. Zamiast tego jest teoretykiem politycznym Xi i jego najbliższym doradcą w sprawach ideologii, propagandy i polityki zagranicznej.

Wang był byłym naukowcem znanym ze swoich teorii „nowego autorytaryzmu”, opowiadał się za silnym państwem centralnym, aby przeciwdziałać wpływom zagranicznym. Z pomocą dla Xi wierzy również w silne przywództwo centralne, odrzucając kolektywne przywództwo, które zostało wprowadzone po śmierci Mao Zedonga w celu uniknięcia powtórki ekscesów z tamtej epoki.

Jego oficjalne stanowiska obejmują pełnienie funkcji dyrektora Centralnego Biura Badań Politycznych (CPRO) w latach 2002-2020.
* Kai Chi, 66 lat

To był Cai Chi, sekretarz partii w Pekinie, nagłe wejście do PSC. Pojawiał się na kilku długich listach potencjalnych kandydatów, ale nie był szeroko nominowany na szczycie.

Jego wejście to kolejny znak tego, jak Xi ceni zarówno lojalistów, jak i ludzi, których znał, gdy pięli się po szczeblach kariery. Cai urodził się w Fujian, prowincji na wschodnim wybrzeżu, która oznaczała początek kariery Xi i Cai spędził tam początek swojego życia zawodowego. Przeniósł się do pobliskiej prowincji Zhejiang, gdzie Xi pełnił funkcję gubernatora, zanim w 2017 roku został odpowiedzialny za Pekin.

Był wybitnym mistrzem polityki Xi Zero Covid iz powodzeniem nadzorował Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022.
* Ding Xuexiang, 60 lat

Deng Xuexiang to stary i niezawodny sojusznik przywódcy Chin. Pełnił funkcję sekretarza politycznego Xi, kiedy był szefem Partii Szanghaju w 2007 roku i wraz z nim został prywatnym sekretarzem i strażnikiem, gdy Xi przejął władzę w kraju.

Studiował inżynierię mechaniczną i rozpoczął karierę naukową jako badacz w Instytucie Badań Materiałowych w Szanghaju, po czym przeszedł do pełnoetatowych ról partyjnych.

Zakulisowe role Denga oznaczają, że ma on niższą reputację publiczną niż inni przywódcy Chin, mimo że Chińska Partia Komunistyczna generalnie zachowuje tajemnicę wobec prominentnych postaci.

Jest najmłodszym członkiem komisji stałej, a w wieku 60 lat, jedynym, który będzie mógł zgodnie ze starymi zasadami odbyć kolejną kadencję w 2027 roku. Jednak Xi już zniszczył kryteria dotyczące wieku emerytalnego, więc jest prawdopodobne, że inni pozostaną. .
* Li Qiye, 66

Li Qiye jest starym członkiem wewnętrznego kręgu Shi. Obaj mężczyźni znają się i podobno są przyjaciółmi rodziny od wczesnych lat 80., kiedy Lee pracował dla weterana, który był blisko ojca Shi.

Stale awansował w partii poprzez stanowiska w całych Chinach, w prowincjach Shaanxi, Szanghaju i Liaoning. Początkowo studiował język i literaturę chińską, ale niedawno uzyskał tytuł MBA na Uniwersytecie Tsinghua.

Obecnie jest szefem partii w bogatej prowincji Guangdong. Tam jest odpowiedzialny za rozwój Greater Bay Area, głównego planu Xi dla gospodarczej potęgi integrującej dziewięć chińskich miast z Hongkongiem i Makau.

READ  Dochodzenie w sprawie wakacji Borisa Johnsona na Mustique mówi, że nie udało mu się ustalić, w jaki sposób był finansowany