Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Krajowe próby zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii

Krajowe próby zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii

W 2015 roku Del Perry z Bainbridge Island założył swoją firmę Energy Resources of Ukraine, aby dostarczać skroplony gaz ziemny na Ukrainę, aby zmniejszyć jej zależność od rosyjskiej energii.

W ostatnich tygodniach Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw LNG do krajów europejskich, aby zmniejszyć zależność Europy od rosyjskiego LNG. Na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen prezydent Biden powiedział: „Zbieramy się, aby zmniejszyć zależność Europy od rosyjskiej energii”.

Perry nie postrzega umowy USA-UE jako umowy handlowej, ale jako umowę moralną. Jako dostawca LNG do Europy, Berry uważa: „Musimy znaleźć sposób, aby przestać kupować gaz z Rosji. Ponieważ teraz każdego dnia płaci się miliony dolarów za gaz ziemny w Europie, do Rosji, na zakup broni zabijać Ukraińców”.

Berry od 35 lat pracuje w międzynarodowej branży energetycznej w Kazachstanie, Ukrainie, Afryce, Azji, Ameryce Południowej, Europie Środkowej i Ameryce Północnej. Od czasu rewolucji godności w 2014 roku, kiedy firmy zdały sobie sprawę, że mogą zakładać firmy bez płacenia łapówek, przekształca ukraiński sektor energetyczny.

Niedawno Perry był znany z wysiłków na rzecz wysyłania pomocy humanitarnej dla uchodźców na Ukrainie, a także walczył z korupcją, próbując wyrwać się z uścisku rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z Europy. Sektor gazowy to jedna z najbardziej skorumpowanych branż na świecie. „Ponieważ (rynek energii) jest tak odporny, a sprzedaż pieniędzy jest tak wysoka”, powiedział Perry.

Szkodliwy dobroczynny Panie!

Gdy wojna trwa, Perry widzi bardzo cienki promyk nadziei dla Ukrainy. Uważa, że ​​jeśli uda się usunąć korupcję z kraju, można ją odbudować na model zachodni z prawdziwą demokracją i prawdziwą konkurencją we wszystkich sektorach. W pobliżu powiedział: „W Polsce nie ma korupcji, a Ukraińcy teraz się o tym dowiadują. Między Polakami i Ukraińcami, zwłaszcza zachodnimi Ukraińcami, jest bliskie pokrewieństwo. Oni naprawdę uważają się za tego samego”.

READ  W Wielkiej Brytanii powstaje największy w Europie obiekt z prefabrykowanymi domami, aby zaspokoić zapotrzebowanie na dostawy w Wielkiej Brytanii i Europie

Podczas gdy Ukraina ma znacznie więcej zasobów naturalnych, demokratyczny proces polityczny doprowadził do sukcesu gospodarczego w Polsce. Kościół katolicki był zawsze bardzo potężny, nawet w czasach komunizmu, i nadal miał małe firmy. Dlatego spawacz może pracować dla siebie, a piekarz może pracować sam. Zebrały się wielkie firmy. Podczas gdy w Rosji to wszystko jest państwowe.

Powiedział, że ekspansja demokracji w Europie Wschodniej zagraża Rosji Putina. „Jego prawdziwa bitwa kręciła się wokół utrzymania samodyscypliny” – powiedział Berry. On (Putin) boi się tego, co się stanie, jeśli Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej. Wtedy Ukraina wygląda jak Polska. Kiedy mur (berliński) upadł w 1989 roku, polska gospodarka była jedną piątą wielkości ukraińskiej, a 30 lat później było dokładnie odwrotnie”.

„To lepsza historia dla całej Europy”, powiedział Perry, gdy kraje dążą do zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu.

Firma jagodowa

Kraje UE kupują co roku od Rosji 15 miliardów metrów sześciennych LNG, czyli równowartość 150 statków. Z 15 miliardów metrów sześciennych LNG zakupionego przez ERU w ciągu ostatnich pięciu lat tylko 500 milionów metrów sześciennych, czyli równowartość pięciu statków, zostało zakupionych ze Stanów Zjednoczonych.

Kłopot polega na tym, że wszyscy będą próbować kupować amerykańskie LNG od kilku dostawców na wybrzeżu Zatoki Perskiej, powiedział Perry, dodając, że to wielka gra losowa. Powiedział, że przemieszczanie LNG po całym świecie przy współpracy z europejskimi przywódcami w celu zakończenia ich zależności od rosyjskiej energii miałoby znaczący wpływ na podaż i popyt.

Berry spotkał się niedawno z premierem Mołdawii, której kraj otrzymuje 100% gazu ziemnego z Rosji. „W październiku zeszłego roku dostarczyliśmy Mołdawię na jeden dzień, aby udowodnić, że mają opcje. Prowadzimy rozmowy z rządem USA, aby zawrzeć kompleksową umowę, tak jak zrobiliśmy to w 2017 roku na Ukrainie, na dostawę amerykańskiego LNG do Mołdawia za kilka tygodni”.

READ  ENERGO: JV Kajima Europe i Griffin Real Estate kupują polską spółkę energii odnawialnej Pad-Res

Gazociąg z Rosji będzie kontynuowany, bo Europa nie ma jeszcze na to odpowiedzi. Jednym z nich może być dostawa większej ilości LNG ze Stanów Zjednoczonych i Kataru. Zakłady budowane w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mają rozpocząć działalność w 2025 roku. Stany Zjednoczone będą w stanie dostarczać rocznie 21 mld m3 LNG, a Kanada 19 mld m3. Projekty te są planowane w celu zaspokojenia rosnącego popytu azjatyckiego.

Perry postrzega tę transakcję jako wpływającą na ceny LNG w USA. W końcu zobaczysz wyższe ceny propanu w miejscach takich jak Bainbridge Island, ale Rosja będzie musiała sprzedawać swój gaz gdzie indziej.

„Moim zdaniem zwycięzcami są Chiny i Indie”, powiedział Perry. „Rosja stanie się podporządkowana azjatyckim udziałowcom/inwestorom”. Ponieważ Chiny i Indie nie uczestniczą w sankcjach, Perry spodziewa się, że rosyjskie LNG sprzedawane do Europy trafi do Azji. Amerykańskie LNG pierwotnie przeznaczone na rynki azjatyckie zostanie następnie skierowane do Europy.

Ogólnie rzecz biorąc, nowa budowa obiektów w Zatoce Meksykańskiej, wraz z ciągłym rozwojem i produkcją gazu ziemnego, to dobra rzecz dla rynku amerykańskiego.

„Dzięki większej liczbie zakładów skraplania… ceny gazu ziemnego w USA będą bliższe cenom światowym. Oznacza to większą zmienność i ostatecznie wyższe ceny dla lokalnych konsumentów. Mieszkaniec Bainbridge zobaczy to w niektórych korektach cen ze strony PSE (Puget Sound Energy). w stopniu, w jakim propan koreluje z ogólnymi cenami energii, propan również wzrośnie”.

Na szczęście zmiany w popycie na gaz ziemny nie powinny mieć wpływu na pompę gazu, powiedział Berry.

Statek przewożący LNG zakupiony przez ERU przypłynął do Polski z Teksasu 25 lutego 2022 r. PGNiG Zdjęcie dzięki uprzejmości