Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmiczny Teleskop Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) został wystrzelony w celu wykrycia ciemnej energii i ciemnej materii

Kosmiczny Teleskop Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) został wystrzelony w celu wykrycia ciemnej energii i ciemnej materii

Kosmiczny Teleskop Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej rozpoczął sześcioletnią misję, której celem jest rzucenie światła na ciemną energię i ciemną materię oraz narysowanie największej mapy wszechświata w historii.

Europejski teleskop kosmiczny wystartował w sobotę w celu zbadania tajemniczego i niewidzialnego królestwa znanego jako ciemny wszechświat.

SpaceX wystrzelił Obserwatorium Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej w kierunku miejsca docelowego oddalonego o 1,5 miliona kilometrów, obszaru Kosmicznego Teleskopu Webba.

Dotarcie tam zajmie miesiąc i kolejne dwa miesiące, zanim ambitne sześcioletnie badanie rozpocznie się tej jesieni.

Kontrolerzy lotów w Niemczech ogłosili sukces po około godzinie lotu, klaszcząc i krzycząc „tak”, gdy teleskop zadzwonił do domu po płynnym starcie.

Nazwany na cześć starożytnego greckiego matematyka, Euclid będzie wędrował po miliardach galaktyk pokrywających ponad jedną trzecią nieba.

Dzięki mapowaniu położenia i kształtu galaktyk oddalonych nawet o 10 miliardów lat świetlnych – prawie aż do Wielkiego Wybuchu, który stworzył wszechświat – naukowcy mają nadzieję uzyskać wgląd w ciemną energię i ciemną materię, które tworzą większość wszechświata i nadal się rozszerza.

Naukowcy rozumieją tylko pięć procent wszechświata: gwiazdy, planety i nas.

Długo oczekiwana trójwymiarowa mapa wszechświata teleskopu obejmie zarówno przestrzeń, jak i czas, starając się wyjaśnić, w jaki sposób ewoluuje ciemny wszechświat i dlaczego jego ekspansja przyspiesza.

Główny naukowiec, który otrzymał 1,4 miliarda euro, powiedział, że Euclid będzie mierzyć ciemną energię i ciemną materię z niespotykaną dotąd dokładnością.

Mierzący cztery metry wysokości i prawie siedem metrów szerokości, Euclid posiada 1,2-metrowy teleskop i dwa instrumenty naukowe zdolne do obserwacji wszechświata zarówno w świetle widzialnym, jak iw bliskiej podczerwieni.

Mega filtr przeciwsłoneczny przeznaczony jest do konserwacji wrażliwych systemów w ekstremalnie niskich temperaturach.

NASA, która dostarczyła detektory podczerwieni Euclid, ma nadchodzącą własną misję lepszego zrozumienia ciemnej energii i ciemnej materii: Rumuński Teleskop Kosmiczny, który ma zostać wystrzelony w 2027 roku.

READ  Wolontariusze rewitalizują tereny zielone w Wollaton przy pomocy własnego ciągnika

Urzędnicy powiedzieli, że w tym przedsięwzięciu może również uczestniczyć amerykańsko-europejski teleskop Webba.

Euclid miał wystartować rosyjską rakietą z Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej, głównego europejskiego portu kosmicznego.

Europejskie i rosyjskie agencje kosmiczne zerwały kontakty po zeszłorocznej inwazji na Ukrainę, a teleskop zwrócił się na lot SpaceX z Cape Canaveral.

Kierownik projektu Giuseppe Racca powiedział, że czekanie w Europie na rakietę Ariane nowej generacji, która jeszcze nie wyleciała, oznaczałoby dwuletnie opóźnienie.