Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kontrowersje w polskich mediach pogłębiają się po bliźniaczych nominacjach szefa telewizji – Euractiv

Kontrowersje w polskich mediach pogłębiają się po bliźniaczych nominacjach szefa telewizji – Euractiv

Spór o kontrolę nad mediami publicznymi w Polsce pogłębił się we wtorek (26 grudnia), kiedy zdominowany przez dawny rząd nacjonalistyczny organ powołał nowego szefa telewizji, mimo że obecna administracja powołała na to stanowisko kogoś innego.

Prounijny rząd koalicyjny pod przewodnictwem Donalda Tuska objął władzę w Polsce w tym miesiącu i rozpoczął reformę mediów państwowych, które zdaniem krytyków stały się ośrodkami propagandowymi podczas ośmiu lat rządów nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Zmiany spotkały się z ostrym sprzeciwem ze strony PiS, który twierdzi, że nowy rząd przy ich wdrażaniu ominął zwykłe procedury parlamentarne.

Jej ustawodawcy zorganizowali protesty i okupacje w siedzibach mediów państwowych, a sojuszniczy z PiS prezydent Andrzej Duda potępił reformy jako „anarchię”.

We wtorek (26 grudnia) poseł BIS Joanna Liczka poinformowała, że ​​Rada Mediów Narodowych (RMN) mianowała Michała Adamczyka na stanowisko dyrektora naczelnego państwowego nadawcy TVB. RMN powstał w 2016 r., kiedy władzę sprawował BIS i miał za zadanie wyznaczać kierownictwo mediów publicznych.

Adamcic to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy dziennika TVP, co zdaniem przeciwników PiS ma charakter propagandowy.

„Głównym zadaniem (Adamczyka) jest przywrócenie ładu korporacyjnego i zaprzestanie działań szkodliwych dla spółki” – napisała Lichocka w serwisie społecznościowym X. „Mamy nadzieję, że Minister Kultury przestanie łamać prawo”.

Nie udało nam się od razu uzyskać komentarza Ministerstwa Kultury i Szefa Kancelarii Premiera.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał wcześniej rady nadzorcze telewizji i radia publicznego oraz państwowej agencji informacyjnej PAP. Nowe rady nadzorcze powołały nowe kierownictwo. W przypadku TVP rolę dyrektora naczelnego objął dziennikarz Tomasz Sygut.

W poniedziałek sprawę dodatkowo skomplikowało powołanie na stanowisko dyrektora generalnego byłego posła PiS Macieja Łopińskiego, gdy poprzednia rada nadzorcza TVP nie zgodziła się na jego odwołanie.

READ  Moment prawdy dla Orbana – raport ING o Polsce, Czechach, Rumunii, Węgrzech

Sienkiewicz powiedział w poniedziałek, że nominacja Łobińskiego jest „prawnie nieważna, ponieważ została przyjęta przez organ, który nie istnieje”.

Przeczytaj więcej z Euractiv