Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kompania braci, teraz dostępna w serwisie Netflix, to ogromny wpis w historii II wojny światowej

Kompania braci, teraz dostępna w serwisie Netflix, to ogromny wpis w historii II wojny światowej

Kompania braci, nagrodzony nagrodą Emmy miniserial stworzony przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa, kończy w tym roku 22 lata. Po raz pierwszy w historii dramat historyczny – z Damianem Lewisem w roli głównej (ojczyzna), Rona Livingstona (Powierzchnia biurowa) oraz wiele innych znanych twarzy na krawędzi sławy, od Toma Hardy’ego po Jamesa McAvoya – będą dostępne w płatnej usłudze transmisji strumieniowej Inne niż to HBO Max. Pojawi się w serwisie Netflix od 15 września, a jeśli nie oglądałeś wcześniej tego podstawowego programu, nie ma lepszego momentu niż teraz.

Wieloletni fani również mają powód do podekscytowania, ponieważ 10-odcinkowy serial nagradza wielokrotne oglądanie, zwłaszcza w pięknym formacie 4K, w jakim ma zostać wydany. Ale Twoje doświadczenie zostanie znacznie ulepszone, jeśli zagłębisz się w historię związaną z programem. Samo. Oto kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę w związku z nadchodzącą reedycją, w tym zalecenia dotyczące tego, co warto obejrzeć na żywo w następnej kolejności.

Czytać książki

Zdjęcie: Simon & Schuster

Kompania braci Jest to dramatyczny film oparty na prawdziwej historii żołnierzy Easy Company z 2. batalionu 506. pułku spadochronowego, wchodzącego w skład słynnej 101. Dywizji Powietrznodesantowej Stanów Zjednoczonych. Scenariusz inspirowany jest oszałamiającymi relacjami z pierwszej ręki zebranymi przez historyka Stephena E. Ambrożego, zebrane w jego bestsellerowej książce pt. Kompania braci: od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera. Jednak w przeciwieństwie do wielu tekstów historycznych opartych na II wojnie światowej, dzieło Ambrose’a jest wyjątkowo czytelne i zawiera wszystkie podstawowe informacje potrzebne do umieszczenia misji Easy Company w kontekście dla współczesnego odbiorcy – a także anegdoty i winiety, które nie zostały wycięte w ostatecznej wersji.

Na swoich stronach Ambrose umiejętnie przekazuje nie tylko to, co było stawką zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do ​​II wojny światowej, ale także bardzo specyficzne warunki na polu bitwy, które doprowadziły w pierwszej kolejności do utworzenia tej czołowej powietrzno-desantowej siły uderzeniowej. Nie brzmi to jak dogmat. Zamiast tego jest to pięknie stworzona historia, charakteryzująca się techniczną przejrzystością, poczuciem dramatycznego napięcia i satysfakcjonującymi zarysami postaci. Co ważniejsze, początkowe rozdziały sugerują, że wszyscy ci mężczyźni byli ochotnikami – niektórzy z nich nie mieli pojęcia, w co się pakują.

Jeśli już z nim skończyłeś, możesz skontaktować się z Ambrose’em Dzień D 6 czerwca 1944: Decydująca bitwa II wojny światowej, który wykorzystuje podobne wątki narracyjne, aby opowiedzieć historię szerszej inwazji na Normandię. Następnie zakryj to nim Wild Blue: mężczyźni i chłopcy, którzy latali B-24 nad Niemcami. Pomoże to utorować drogę do kolejnego filmu Hanksa i Spielberga Mistrzowie powietrzaKtóry opowie historię załóg bombowców B-17, które w tym samym czasie walczyły także nad Europą. Ta seria jest oparta na zupełnie innej książce, tej Napisane przez Donalda L. Millera.

Słuchaj podcastów

W 2021 r., u szczytu pandemii Covid-19, HBO zamówiło 10-częściowy retrospektywny podcast, aby uczcić Kompania braci20-lecie pt Podcast Band of Brothers. Choć prowadzony przez Rogera Bennetta, którego energiczny styl cateringu może nie każdemu odpowiadać, lista gości jest naprawdę obszerna. Seria zawiera godzinne wywiady z Hanksem, Livingstonem i Lewisem, a także Donniem Wahlbergiem i Frankiem Johnem Hughesem – duetem, który grał ulubieńców fanów, odpowiednio Carwooda Liptona i Billa Guarniera.

Nie przegap jednak odcinka 3, który zawiera długą rozmowę z… Kompania braciLegendarny doradca wojskowy, kapitan Dale Day, a także Matthew Settle, który wcielił się w tajemniczego i kontrowersyjnego kapitana Ronalda Spearsa.

Więcej świetnych programów i filmów z II wojny światowej dostępnych strumieniowo

Kompania braci To serial fascynujący po części ze względu na swoją specyfikę. Koncentruje się na pojedynczej jednostce, dysponującej niewielką liczbą żołnierzy. Ale to laserowe skupienie przesłania inne aspekty II wojny światowej. Obejrzyj inne filmy i seriale transmitowane strumieniowo, aby uzyskać wgląd w inne fronty tej sprawy.

Świt tutaj jest cichy (2015)

Akcja tego czteroodcinkowego miniserialu, którego akcja rozgrywa się wiosną 1942 roku, opowiada nieprawdopodobną historię złożonej wyłącznie z kobiet radzieckiej jednostki przeciwlotniczej stacjonującej w pobliżu Morza Bałtyckiego. Na podstawie powieści pod tym samym tytułem i obecnie transmitowanej w serwisie Prime Video, jest to dobrze zrealizowany dramat o pomijanej grupie – ponad 800 000 Rosjanek walczących na liniach frontu II wojny światowej. Dostępna jest także wcześniejsza adaptacja z 1972 r. Film w reżyserii Stanisława Rostockiego był nominowany do Oscara Streamują także na Prime.

Warszawa 44 (2014)

Dramat ten jest kroniką Powstania Warszawskiego 1944 r., odważnej próby utrzymania polskiej stolicy w obliczu zaciekłego niemieckiego oporu, zachodniej cenzury i sowieckiej zdrady. Jego dbałość o szczegóły historyczne czasami przeważa jego talent stylistyczny, a zwłaszcza klimatyczny najazd, który wygląda jak coś z filmu Baza Luhrmanna. Jest to jednak historycznie dokładne i spójne przedstawienie głównego punktu zwrotnego wojny.

Wiatr się wzmaga (2013)

w następstwie Kompania braciOraz Hanksa i Spielberga Pacyfik Padło trochę płasko. Wielu przytaczało jego meandrujący charakter, który oscylował od Stanów Zjednoczonych, przez cały świat, po Australię, a następnie z powrotem do kampanii polegającej na przeskakiwaniu po wyspach Pacyfiku. Podczas gdy Clint Eastwood Listy z Iwo Jimy I rok 2016 Grzbiet Piasków Zdobądź nagrodę za pełen akcji dramat wyprodukowany przez Studio Ghibli Wiatr się wzmaga Konflikt ma zupełnie inną perspektywę. Animowany film skupia się na doświadczeniach cywilnych w Japonii podczas Wielkiego Kryzysu i opowiada historię Jiro Horikoshiego, Wynalazca Mitsubishi A6M Zero, zwinnego myśliwca, który niósł wolę Cesarskiej Japonii do Chin kontynentalnych, Pearl Harbor i nie tylko. Jest nadawany w Max.

Wojna pokoleniowa (2013)

Wreszcie jest mrok i moc Wojna pokoleniowajest powszechnie postrzegany jako dzieło niemieckie Kompania braci. Obecnie dostępny wyłącznie do transmisji strumieniowej w oryginalnej wersji niemieckiej z angielskimi napisami, zawiera oszałamiający scenariusz i kilka świetnych sekwencji akcji. Jest nie mniej wciągający niż prestiżowy miniserial HBO, a jednocześnie zaledwie dziesięć lat po premierze wydaje się bardziej niepokojący – zwłaszcza patrząc przez pryzmat naszego współczesnego dyskursu politycznego.

Czytaj więcej

READ  Musisz jak najszybciej zagrać w najdziwniejszą starą grę sportową na Nintendo Switch