Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Khalifa Haftar kandyduje na prezydenta |  Libia

Khalifa Haftar kandyduje na prezydenta | Libia

Libijski watażka, który poprowadził 14-miesięczny szturm na stolicę i powiedział kiedyś, że kraj nie jest gotowy na demokrację, ogłosił swoją kandydaturę na Jej pierwsze wybory prezydenckie Pod koniec przyszłego miesiąca

Khalifa Haftar, przywódca samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej, która walczyła przeciwko jego uznanemu na arenie międzynarodowej rządowi podczas wojny domowej w latach 2014-20, zadeklarował, że chce przynieść narodowi libijskiemu „chwałę, postęp i dobrobyt”, dołączając do konkurs, ponieważ przedstawia syna byłego libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego spośród aspirantów.

Baza wsparcia Haftara znajduje się na wschodzie kraju i jeśli zostanie wybrany, prawdopodobnie nie zostanie zaakceptowany przez bojówki na zachodzie kraju, które od ponad roku walczą o uniemożliwienie mu zdobycia Trypolisu.

Członkowie libijskiej Armii Narodowej pod jego dowództwem zostali oskarżeni przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie wojenne przez Międzynarodowy Trybunał Karny, a krewni jego rzekomych ofiar, twierdząc, że jest winny zbrodni wojennych, staną przed sądem Wirginii. w tym głód. rodziny. Haftar, obywatel USA, twierdzi, że jest nieodpowiedzialny.

Wielokrotnie przypisywano mu wsparcie Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a sprzeciwiała mu się Turcja, która wspierała milicje broniące Trypolisu bojownikami i bronią.

Haftar ogłosił swoją kandydaturę w telewizyjnym przemówieniu ze wschodniego miasta Benghazi, ubrany w garnitur i krawat zamiast munduru wojskowego i pokazujący się jako bohater w walce z korupcją.

Powiedział: „Zmienimy przyszłość Libii, jeśli oddamy jej skarby i bogactwa w ręce uczciwych ludzi”.

„Ogłaszam swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich nie dlatego, że dążę do władzy, ale dlatego, że chcę prowadzić nasz naród w kierunku chwały, postępu i dobrobytu”.

77-latek, który powiedział, że wybory są jedynym wyjściem z libijskiego chaosu, powiedział w wywiadzie dla Jeune Afrique opublikowanym w lutym 2018 roku, że Libia nie dojrzała jeszcze do demokracji, co budzi wątpliwości, jak długo pozostanie demokracją, jeśli wygra.

READ  115 żołnierzy rosyjskich wyrzuconych z Gwardii Narodowej za odmowę walki na Ukrainie | Rosja

Jego szanse na zwycięstwo, przy założeniu, że wybory zostały przeprowadzone, zniweczyła decyzja Sajfa al-Islama Kaddafiego. Ogłosić w niedzielę, że stoiPonieważ obaj panowie mają nadzieję, że na Wschodzie przyciągnie tę samą grupę wyborców. Inną wyróżniającą się postacią ze Wschodu jest również przewodniczący parlamentu Aguila Saleh.

Kandydatura Haftara na 40 dni przed nominalnym dniem wyborów uwydatnia chaos wokół wyborów, w którym toczą się spory o kwalifikacje kandydatów do kandydowania, konstytucyjne uprawnienia prezydenta i możliwość wolnych wyborów w kraju o największej liczbie głosów. ludzi. Ponieważ 20 000 obcych żołnierzy, w tym najemnicy, jest na wolności. Istnieją już doniesienia o zespołach kampanijnych utworzonych przez najemników na wschodzie.

Jednak społeczność międzynarodowa ponownie zaangażowała się w wybory w zeszły piątek i być może to Stany Zjednoczone zadecydują, czy wybory uzdrowią, czy zaostrzą podziały w Libii. Do wyborów parlamentarnych zgłosiło się do 600 osób, a ich mandaty są obecnie sprawdzane.

Taki jest chaos wokół przepisów, że Państwowa Komisja Wyborcza pojawia się na swojej stronie internetowej, aby ogłosić, że kandydatura Kaddafiego została odrzucona, tylko po to, by chwilę później stanowisko zostało usunięte. Komisja obwiniła piractwo.

Działalność Specjalnej Misji Narodów Zjednoczonych w Libii była w ostatnich miesiącach szeroko krytykowana za brak demonstracji przywództwa, wywierając ogromną presję na kierownictwo Libijskiej Komisji Wyborczej, będącej w dużej mierze organem administracyjnym, w celu przejęcia kontroli nad politycznie nacechowaną rywalizacją.