Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Judith Elek zabiera głos w sprawie oskarżeń o znęcanie się nad zwierzętami w IFFR

Judith Elek zabiera głos w sprawie oskarżeń o znęcanie się nad zwierzętami w IFFR

Węgierski reżyser Judyta Ełk Odniosła się do największej kontrowersji w swojej karierze w firmie Intel. Festiwal Filmowy w Rotterdamie.

Odpowiadać różnorodnośćP. Podczas premiery Pani z Budapesztu, nowej książki poświęconej jej dziedzictwu, otworzyła się przed wami na temat sceny ze swojego filmu Wspomnienia z rzeki, którą wciąż uważa za „niezbędną”, mimo że została oskarżona o okrucieństwo wobec zwierząt.

W filmie, który jest oparty na prawdziwie antysemickim incydencie z lat 80. XIX wieku, a także procesie o „zabójstwo rytualne”, kilka owiec zostaje spalonych żywcem przed kamerą.

„Początek filmu jest bardzo brutalny, bo mówimy o masakrze. Scena [depicting] Płonące owce, te płonące, przedstawiają miliony umierających Żydów”.

„Kiedy nadszedł dzień, w którym musieliśmy nakręcić scenę z Jacobem [a shepherd played by Zoltán Mucsi] Dom został podpalony, trzeba było to zrobić za jednym podejściem. Nie możesz strzelać dwa razy. Dzień wcześniej zabraliśmy owce z rzeźni. Byli nadzy, nadzy. Czekały na rzeź, więc były już skoszone”.

„Proces Martinovic i węgierskich jakobinów”

Pomyślałem sobie: te owce są przeznaczone na śmierć. Mimo wszystko.’ Taki był ich los. Jeśli sfilmujemy tę scenę, umrą. Będzie to dla nich bolesne. Ale było to również bolesne dla sześciu milionów Żydów zabitych podczas II wojny światowej”.

Eck to przyznał Brigitte BardotAktor i obrońca praw zwierząt „przeklął” ją za film.

w książce, którą otrzymał różnorodność, Elek twierdzi, że jeśli zwierzęta nie będą ostrzyżone, to „nic się nie stanie”, bo przeprowadzają testy na owczej sierści i mają na celu „zaszczepienie owcy pewnym płynem”. Ale efekt końcowy był inny.

„Owca została upieczona żywcem, a na koniec została upieczona na patelni i zjedliśmy ją” – czytamy w poście.

„W swoim filmie jest przodek, który też zabijał zwierzęta: Andrzej Wajda” – kontynuował Elke podczas rozmowy.

„Pani z Budapesztu”

Zmarły w 2016 roku polski reżyser otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Podobno zabił konia na planie kontrowersyjnego dramatu „The Ashes” z 1965 roku.

„Myślę, że oboje musieliśmy to zrobić: zrobiliśmy to w jakimś celu. Znałem go dobrze i wiedziałem, że to też było dla niego bolesne. Ufam, że Bóg nam obu wybaczy”.

Elek urodziła się w 1937 roku. Festiwalowi towarzyszy także retrospektywa poświęcona jej twórczości, od wspomnianych już „Wspomnień rzeki” po „Matkę Boską z Konstantynopola”, „Proces Martinoviców i węgierskich jakobinów” oraz „Nad Pole Boże w latach 1972-1973, O młodych kobietach na węgierskiej prowincji.

„Świat i krytycy, którzy nigdy czegoś takiego nie widzieli, zastanawiali się, czy to ludzie opowiadający o swoim życiu, czy aktorzy grający rolę. Zaczęli mówić lekceważąco o tych dziewczynach. Musiałem się bać o nie i o siebie, Przyznałem się.

Elik podzielił się także kilkoma radami dla młodych filmowców, zachęcając ich, by byli „wymagający, twardzi, szczerzy i lojalni”.

„Świat nie zna z góry twoich intencji, więc musisz być oddany, wytrwały i oddany. Nie lubię tego słowa.” [saying] Jesteśmy „artystami”. Ale ostatecznie tylko ty decydujesz, czy jesteś artystą, czy nie.

Przyznała, że ​​nie może żyć bez aktorów, nazywając ich swoją „drugą rodziną”.

Kiedy kręciłem filmy, moja rodzina czuła się pominięta. Mój syn tego doświadczył i też został reżyserem – i to był jedyny przykład, za którym mógł podążać”.

„Wszystkie filmy, które zrobiłem, są moimi filmami, tak jak filmy moich dzieci, i w każdym z nich istnieję”.