Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Japonia nakazała samozniszczenie rakiety kosmicznej po starcie |  Aktualności

Japonia nakazała samozniszczenie rakiety kosmicznej po starcie | Aktualności

Awaria startu rakiety Epsilon 6 jest pierwszą tego typu w Japonii od prawie 20 lat.

Japońska agencja kosmiczna powiedziała, że ​​bezzałogowa rakieta satelitarna powinna zostać przerwana z rozkazem samozniszczenia kilka minut po tym, jak wystartowała z Oshinura Space Center w prefekturze Kagoshima w południowej Japonii.

Środowa awaria rakiety Epsilon 6, która nie znajdowała się w odpowiedniej pozycji do okrążenia Ziemi i musiała zostać przerwana w czasie krótszym niż siedem minut lotu, oznacza pierwszy nieudany start rakiety w Japonii od prawie 20 lat.

„Głęboko przepraszamy za niespełnienie naszych oczekiwań” – powiedział Hiroshi Yamakawa, szef Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), na internetowej konferencji prasowej po odwołaniu misji.

Yamakawa zobowiązał się pomóc w zbadaniu przyczyny niepowodzenia.

Oczekiwania były wysokie, że środowy lot z komercyjnymi satelitami w kosmos utoruje drogę do wejścia agencji kosmicznej w rozwijający się biznes satelitarny, powiedział japoński nadawca NHK.

Yasuhiro Funo z JAXA, który kierował projektem, wyjaśnił, że problem techniczny został wykryty przed trzecim – ostatnim – etapem startu, właśnie wtedy, gdy ostatni potężny booster miał zostać odpalony.

„Rozkazano nam zniszczyć rakietę, ponieważ jeśli nie możemy wysłać jej na zaplanowaną przez nas orbitę, nie wiemy, dokąd leci” – powiedział, prowadząc do obaw o bezpieczeństwo, gdzie może spaść statek kosmiczny.

Urzędnicy JAXA powiedzieli, że agencja wysłała sygnał samozniszczenia po tym, jak ustaliła, że ​​pocisk nie jest w stanie bezpiecznie latać i wejść na planowaną orbitę. Urzędnicy powiedzieli, że rakieta i ładunki wpadły do ​​morza na wschód od Filipin.

Pocisk Epsilon przenosił osiem ładunków, w tym dwa opracowane przez prywatną firmę z siedzibą w Fukuoce, innej południowej prefekturze. Po raz pierwszy pocisk Epsilon przeniósł komercyjnie opracowane ładunki.

READ  Tajemniczy obiekt momentalny ponownie zderzył się z Jowiszem przez japońskich astronomów

26-metrowy (85 stóp), 95,6-tonowy pocisk Epsilon-6 na paliwo stałe był ostatnią wersją, zanim JAXA planowała opracować kolejną wersję, Epsilon-S.

Komercyjny start pod zaktualizowanym Epsilon-S przez japońską firmę IHI Aerospace jest planowany dla wietnamskiego satelity w przyszłym roku.

Japoński program kosmiczny jest jednym z największych na świecie, a w zeszłym tygodniu astronauta JAXA Koichi Wakata poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji Crew-5.

JAXA znalazła się w centrum uwagi po misji na asteroidę Ryugu przez sondę kosmiczną o nazwie Hayabusa-2, która zebrała oryginalny materiał z ciała niebieskiego, który jest obecnie analizowany pod kątem wskazówek dotyczących pochodzenia życia.

Nieudany start w środę był pierwotnie zaplanowany na ostatni piątek, ale został opóźniony z powodu lokalizacji satelity w kosmosie.