Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak Mistrzostwa Świata w Katarze rzucą światło na izraelską blokadę Gazy |  Katar Wiadomości z Mistrzostw Świata 2022

Jak Mistrzostwa Świata w Katarze rzucą światło na izraelską blokadę Gazy | Katar Wiadomości z Mistrzostw Świata 2022

Miasto Gaza Palestyński piłkarz Fadi Jaber był zachwycony, gdy Katar wygrał kandydaturę na organizację Mistrzostw Świata w 2022 roku.

32-letni zawodowy piłkarz dla lokalnego klubu w oblężonej Strefie Gazy, Jaber rozpoczął karierę sportową w młodym wieku, zanim został członkiem palestyńskiej reprezentacji narodowej.

„To był wspaniały moment, pierwszy raz, kiedy kraj arabski był gospodarzem Pucharu Świata” – powiedział Fadi Al Jazeera.

„W tym czasie moi koledzy i ja byliśmy zachwyceni. Mieliśmy nadzieję, że będziemy tam i weźmiemy udział w Mistrzostwach Świata, a nawet będziemy mogli wziąć w nich udział. „

Ale Jaber i jego koledzy wiedzieli, że będzie to trudne, nie z powodu piłki nożnej, ale z powodu izraelskich ograniczeń w podróżowaniu.

15-letnia blokada, która ogranicza prawo Palestyńczyków do swobodnego podróżowania po Strefie Gazy, sprawiła, że ​​pomysł udania się w dowolne miejsce jest poza zasięgiem.

Izraelska blokada nałożona w 2007 roku była poważną przeszkodą dla ponad dwóch milionów Palestyńczyków stojących w obliczu poważnych ograniczeń w ich ruchu, a organizacje praw człowieka opisują slumsy jako największe więzienie na świeżym powietrzu na świecie.

Gazańczykom trudno jest podróżować, czy to przez przejście Rafah [run by Egypt] Albo przejście Erez [run by Israel]. Fadi dodał: Erez to izraelska nazwa przejścia, znana również Palestyńczykom jako Beit Hanoun.

„Podróżowanie na Mistrzostwa Świata jest tutaj luksusem. Ludzie w Gazie uważają podróże za coś, co jest pilną potrzebą i nie jest tak normalne, jak w innych krajach.”

Jaber nie może się doczekać udziału w Pucharze Świata w Katarze, odkąd turniej został przyznany państwu Zatoki Perskiej w 2010 roku [Abdelhakim Abu Riash/Al Jazeera]

Mistrzostwa Świata rozpoczynają się w Katarze 20 listopada. Jako pierwsze Mistrzostwa Świata FIFA, które odbyły się na Bliskim Wschodzie, stały się wydarzeniem, na które z niecierpliwością czeka większość Arabów w regionie, w tym w Strefie Gazy.

Izraelskie ograniczenia dotyczące podróżowania z Gazy rzuciły również cień na świat sportu, w tym na piłkarzy, którzy napotykają trudności w poruszaniu się między okupowanym Zachodnim Brzegiem i Gazą, a jednocześnie muszą podróżować z Gazy, aby wziąć udział w turniejach piłkarskich.

Z powodu blokady Jaber i jego koledzy z kadry narodowej nie mogli uczestniczyć w turniejach lokalnych, regionalnych i kontynentalnych. „Jako piłkarz reprezentacji Palestyny ​​nie mogę jechać na Zachodni Brzeg, aby uczestniczyć w lokalnych i arabskich turniejach” – powiedział Jaber.

READ  Strażacy szukający adrenaliny rozpoczynają pożary lasów we Francji, twierdzą | Francja

„Moi koledzy i ja zawsze ubolewamy nad straconymi szansami, które mogły zmienić nasze życie jako graczy.

Palestyńscy piłkarze z Gazy są prześladowani. Jesteśmy częścią narodu palestyńskiego i podlegamy ograniczeniom, jakie nakłada na nas Izrael”.

Chociaż FIFA, organ zarządzający światowym futbolem, zawsze podkreślał potrzebę zapewnienia swoim kibicom i międzynarodowym graczom bezpiecznego środowiska do przemieszczania się i podróżowania, Palestyńczycy twierdzą, że nie dotyczy to ich reprezentacji narodowej.

Jaber uważa, że ​​FIFA nie zrobiła wystarczająco dużo, by wesprzeć palestyńskich piłkarzy z Gazy, aby ułatwić im kariery i podróżować do Kataru na Mistrzostwa Świata.

„Izrael nie jest związany żadną organizacją praw człowieka ani organizacją międzynarodową, w tym FIFA” – powiedział.

globalne lekceważenie

Alaa Attia, 32-letni piłkarz, powiedział Al Jazeerze, że doszło do „globalnego lekceważenia” warunków palestyńskich piłkarzy i kibiców ze Strefy Gazy.

„Izraelscy piłkarze mogą z łatwością podróżować po całym świecie. Mają absolutną swobodę podróżowania, a palestyńskim piłkarzom całkowicie odmawia się tego.”

W czerwcu ubiegłego roku izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid, minister obrony Benny Gantz i minister sportu Chile Trooper ogłosili, że Izraelczycy będą mogli uczestniczyć w meczach mistrzostw świata w Katarze.

Alaa Attia
Alaa Attia mówi, że istnieje „globalne lekceważenie” sprawy palestyńskiej [Abdelhakim Abu Riash/Al Jazeera]

Ministrowie stwierdzili, że porozumienie pojawiło się po miesiącach rozmów z FIFA, mówiąc, że otworzy „nowe drzwi” dla kraju, z którym Izrael nie ma obecnie formalnych stosunków dyplomatycznych.

„To smutne, że odmawia się nam łatwego podróżowania do kraju arabskiego, podczas gdy ci, którzy okupują nasze ziemie, mają tę możliwość swobodnie” – powiedział Attia.

Jako piłkarze nie mieszamy polityki ze sportem, ale w przypadku piłkarzy palestyńskich jest inaczej.

„Jaka jest nasza wina, że ​​nie możemy uczestniczyć w mundialu w Katarze? Mamy nadzieję, że ta sprawa zostanie rozpatrzona i ułatwiona mieszkańcom Gazy o ich prawo do przemieszczania się”.

READ  Slajd liry przyspiesza, gdy Erdogan obiecuje dalej obniżać stopy procentowe

Attia zgodził się z Jaberem, że FIFA wielokrotnie wywierała presję na Izrael, ale bezskutecznie. Dodał, że zarząd nie zrobił wystarczająco dużo, by naciskać na Izrael, aby pozwolił Palestyńczykom swobodnie podróżować.

Nie rozumiem, dlaczego FIFA ignoruje prawo palestyńskich piłkarzy z Gazy do podróżowania i uczestniczenia w międzynarodowych turniejach. Dlaczego ignorujesz nasze prawo do ułatwienia podróży do Kataru?

„To jest całkowicie niesprawiedliwe i sprzeczne z zasadami, które twierdzi FIFA. Trudno jest widzieć cały świat zmierzający do Mistrzostw Świata w Katarze, a z powodu ograniczeń nałożonych na nas w Gazie jesteśmy pozbawieni ta okazja.”

Godny pozazdroszczenia wyjątek

Jako godny pozazdroszczenia wyjątek, 60-letni Ahmed Owais, emerytowany dyrektor szkoły, planuje pojechać do Kataru na Mistrzostwa Świata.

„Zdecydowałem się wziąć udział w mundialu w Katarze, gdy tylko wygrał on kandydaturę na organizację mundialu 2010” – powiedział Owais Al Jazeera.

„Nigdy wcześniej nie myślałem o uczestnictwie w Mistrzostwach Świata w innych krajach i jeszcze bardziej zachęciło mnie to, że pójdę na emeryturę i bez zobowiązań zawodowych”.

Owais mówi, że chce pojechać do Kataru, ponieważ jest to kraj arabski, który ma silną obecność międzynarodową, globalną i sportową i wspiera sprawę palestyńską.

„To prawda, że ​​udział w Pucharze Świata to luksus, ale różnica w Strefie Gazy polega na tym, że nawet ci, którzy mają środki finansowe na wyjazd i podróżowanie, nie mogą tego zrobić ze względu na wiele ograniczeń nałożonych na przejścia.

„Bycie blisko graczy, których kochasz, w tłumie jest ekscytujące. Po raz pierwszy zobaczę rzeczy, których kamera nie pokazuje. Jest zupełnie inaczej.

„Mam nadzieję, że Strefa Gazy będzie miała szansę dla profesjonalnych sportowców, takich jak Zachodni Brzeg, i że drużyny piłkarskie będą mogły łatwo przemieszczać się między tymi dwoma miejscami”.

Ahmed Owais
Emerytowany dyrektor szkoły Ahmed Owais pojedzie do Kataru, aby wziąć udział w Mistrzostwach Świata [Abdelhakim Abu Riash/Al Jazeera]

Owais mówił o trudnościach, z jakimi borykają się reprezentacje narodowe podczas przemieszczania się między okupowanym Zachodnim Brzegiem i Gazą.

„Jeżeli na przykład drużyna Rafah pojedzie na Zachodni Brzeg, niektórym z nich odmawia się przepustek i tak samo, jeśli drużyna z Hebronu przyjeżdża do Gazy, niektórym również odmawia się przepustek”.

READ  Odessa: Wewnątrz ufortyfikowanego miasta, które jest kolejnym celem Putina, gdy ludzie przygotowują się do wojny | wiadomości ze świata

W przeszłości FIFA twierdziła, że ​​„będzie nadal ułatwiać przemieszczanie się piłkarzy, urzędników i sprzętu piłkarskiego w obrębie Palestyny, poza nią i w jej obrębie”.

Jednak po skardze Palestyńskiego Związku Piłki Nożnej (PFA), prezydent FIFA Gianni Infantino powiedział: „Te terytoria są przedmiotem zainteresowania międzynarodowych władz prawa publicznego i FIFA musi pozostać bezstronna”.

Federacja skarżyła się, że izraelska blokada utrudnia jej działalność, w tym ogranicza ruchy graczy, a także zakazuje niektórych podróży międzynarodowych.

Według agencji informacyjnej Reuters, Izrael powołał się na obawy związane z bezpieczeństwem w związku z jego działaniami, a Izraelski Związek Piłki Nożnej twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności za działania swojego rządu.

FIFA przymyka oko

Jednak Rami Abdo, dyrektor regionalny Euro-Mediterranean Observer, powiedział Al Jazeerze, że FIFA „wywarła wielką presję na wiele rządów, aby nakłonić je do przestrzegania standardów praw człowieka”.

– FIFA wywarła presję na Iran, aby zezwolił kobietom na udział w meczach piłki nożnej, a ostatnio zawiesił rosyjskie kluby – powiedział.

Jednak mówi, że FIFA „przymknęła oko” na izraelskie naruszenia, które nie ograniczają się do sektora politycznego i humanitarnego, ale także do sektora sportowego.

Izrael wielokrotnie utrudniał organizację ostatnich meczów Palestyny, uniemożliwiając ruch palestyńskich piłkarzy między Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem.

„Teraz mieszkańcy Strefy Gazy nie będą mogli podróżować przez kontrolowane przez Izrael przejście Erez, aby uczestniczyć w meczach Pucharu Świata w Katarze, co wzmacnia fakt, że 15-letnia izraelska blokada dławi wszystkie aspekty codziennego życia Palestyńczyków w Strefie”.