Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Senatorowie USA wprowadzają projekt ustawy o wyznaczeniu rosyjskiego sponsora terroryzmu

Senatorowie USA wprowadzają projekt ustawy o wyznaczeniu rosyjskiego sponsora terroryzmu

Senatorowie amerykańscy Lindsey Graham (R-South Carolina) i Richard Blumenthal (D-CT) przemawiają podczas wywiadu dla Reutera, gdy rosyjska ofensywa na Ukrainę trwa, w Kijowie na Ukrainie 7 lipca 2022 r. REUTERS / Valentin Ogirenko / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON (Reuters) – Demokratyczni i republikańscy senatorowie wprowadzili w środę przepisy, które wyznaczałyby Rosję jako państwowego sponsora terroryzmu, oznaczenie podniesione przez Ukrainę, ale sprzeciw wobec administracji prezydenta Joe Bidena.

„Potrzeba tego środka jest teraz pilniejsza niż kiedykolwiek”, powiedział na konferencji prasowej demokratyczny senator Richard Blumenthal, jeden ze sponsorów ustawy, powołując się na śmierć cywilów i „brutalne i brutalne represje” na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji.

Republikański senator Lindsey Graham, inny sponsor ustawy, powiedział, że wyznaczenie to wyśle ​​silny sygnał poparcia dla Ukrainy do Kijowa, a także do sojuszników USA, z surowymi sankcjami wobec Rosji, takimi jak umożliwienie jej pozwania do sądów amerykańskich za jej działania w Ukraina a zaostrzenie sankcji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Nie było od razu jasne, kiedy i czy środek zostanie poddany pod głosowanie. Ale dwaj senatorowie bronili tej nominacji od miesięcy, odwiedzając Kijów w lipcu, by ją promować. Czytaj więcej

Dołączyli do nich inni prawodawcy, wyrażając poparcie dla tego pomysłu. Demokratka z Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała w lipcu, że nominacja jest „od dawna spóźniona”.

Biden powiedział, że nie planuje takiego wyznaczenia Rosji. Urzędnicy administracji twierdzą, że nie uważają, że wyznaczenie to jest najskuteczniejszym sposobem pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności i może utrudnić dostarczanie pomocy humanitarnej na Ukrainę.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział na briefingu informacyjnym, że administracja omawia z prawodawcami środki „podobne do” tych, które zostałyby nałożone na rosyjską gospodarkę pod tym oznaczeniem. Czytaj więcej

READ  Niemcy zaostrzają kontrole na granicach z Polską i Czechami

„Musimy liczyć się z zamierzonymi i niezamierzonymi konsekwencjami” tej nominacji, powiedział. „Mamy do czynienia z Kongresem o narzędziach, które nadal będą miały podobne reperkusje dla rosyjskiej gospodarki, dla rosyjskiego rządu, które nie będą miały tych niezamierzonych konsekwencji”.

Moskwa powiedziała Waszyngtonowi, że stosunki dyplomatyczne zostałyby poważnie zniszczone, a nawet mogłyby zostać zerwane, gdyby Rosja została dodana do listy państwowych sponsorów terroryzmu, która obecnie obejmuje Iran, Koreę Północną, Kubę i Syrię.

Ustawa Blumenthala i Grahama zawiera zapis, który pozwalałby prezydentowi USA na zrzeczenie się tego wyznaczenia ze względów bezpieczeństwa narodowego po oświadczeniu Kongresowi, że Rosja nie popiera już aktów międzynarodowego terroryzmu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Patricia Gingerly donosi) Dodatkowe raporty Jonathana Landaya i Simona Lewisa. Edytowanie przez Billa Bercrota

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.