Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Izrael zawiesza szkolne wycieczki do Polski

Izrael zawiesza szkolne wycieczki do Polski

Uczestnicy „Żywego marszu” niosący izraelskie flagi w dniu 24 kwietnia 2017 r. w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w Auschwitz, Kraków, Polska. (Omar Marques / Agencja Anadolu / Getty Images za pośrednictwem JTA.org)

By Cnaan Liphshiz

Ministerstwo Edukacji Izraela zostało zawieszone Wycieczki szkolne do Polski W obliczu sporów z tamtejszymi władzami 7000 studentów może tego lata anulować plany przeprowadzki do byłych obozów śmierci.

Ministerstwa We wtorek raport przytoczył nieporozumienia z polskimi urzędnikami w sprawie bezpieczeństwa podróży – Możliwe odniesienie do kwestii związanej z uzbrojonymi strażnikami towarzyszącymi delegacjom.

Otrzymuj żydowski biuletyn na e-mail i nie przegap naszych ważnych wiadomości
Nie udostępniamy danych zewnętrznym dostawcom.

Darmowa rejestracja

Ale w środę Minister spraw zagranicznych Yair Lapid przytacza różnice między Izraelczykami a Polską” Howretz powiedział, że sposób mówienia o Holokauście był jednym z powodów „ryzykowania wycieczek szkolnych”.

„Polacy chcieli ustalić, co wolno, a czego nie wolno izraelskim dzieciom wyjeżdżającym do Polski. My się z tym nie zgadzamy” – zacytował dziennik Lobid.

Spory mają związek z ustawą uchwaloną w Polsce w 2020 roku, która zabraniała obwiniania Polski o zbrodnie nazistowskie. Izrael sprzeciwiał się prawu, ostrzegali niektórzy badacze holokaustu, i tysiącom Polaków ograniczających wolność słowa i badania edukacyjne we współpracy z nazistami.

„Część implikacji tej ustawy polega na tym, że Polacy chcieli mieć wpływ na treść przekazywaną delegacjom. Z pewnością wpływa to na tegoroczne wyjazdy. To była początkowo decyzja Ministra Edukacji, ale ma to konsekwencje dyplomatyczne. – powiedział Lapid.

Rzecznik polskiego rządu potwierdził Horztsowi, że Polska chce zmienić treść wycieczek szkolnych do Auschwitz i innych obozów koncentracyjnych oraz tradycyjnych miejsc związanych z II wojną światową i nazistowską okupacją Polski.

Rzeczniczka Harretza powiedziała: „Polska prosi Izrael, aby nauczał o Holokauście z „szeroką perspektywą historyczną”, bez negatywnych stereotypów na temat Polski i Polaków.

READ  Czego Ukryta Bruksela może nauczyć Polskę?