Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Iran zakazuje wydobywania bitcoinów z powodu przerw w dostawie prądu w tym kraju

Iran zakazuje wydobywania bitcoinów z powodu przerw w dostawie prądu w tym kraju

Iran zakazał wydobywania kryptowalut na cztery miesiące, ponieważ energochłonny przemysł spowodował awarie w całym kraju.

W ostatnich tygodniach firmy i rodziny w całym Iranie doświadczyły przerw w dostawie energii trwających do sześciu godzin dziennie. To zaciemnienie kosztowało irańskich szachistów ich mecz w mistrzostwach Azji online.

Prezydent Hassan Rouhani powiedział w środę: „Każdy znajdzie miejsce do wydobywania bitcoinów i kryptowalut”. „Kto robi to od dziś, wykonuje nielegalną pracę, nawet ci, którym wolno to robić [to mine bitcoins] Nie jest to już dozwolone, dopóki nie zostawimy tego problemu za sobą [of power cuts]. ”

Gospodarka irańska mocno ucierpiała na skutek decyzji Donalda Trumpa o jednostronnym wycofaniu Stanów Zjednoczonych z umowy nuklearnej podpisanej przez Teheran ze światowymi potęgami i nałożeniu surowych sankcji. Popyt na kryptowaluty wzrósł w Iranie w ostatnich miesiącach, gdy ludzie próbują zabezpieczyć swoje oszczędności przed roczną stopą inflacji na poziomie 46,9 procent, gwałtownym spadkiem na giełdzie i powolnymi cenami domów.

W środę Rouhani nakazał Ministerstwom Przemysłu, Komunikacji, Energii i Spraw Wewnętrznych dokręcenie śrub w kryptowalutach. Powiedział, że zużycie energii elektrycznej wzrosło o 20 procent w ciągu ostatniego roku, chociaż nie powiedział, ile z powodu kryptowalut. To już drugi raz, kiedy Iran próbuje rozprawić się z walutami cyfrowymi.

Wydobywanie kryptowalut rozpoczęło się w Iranie częściowo ze względu na dostępność wysoce dotowanej energii elektrycznej dla energochłonnego przemysłu. Teoretycznie możliwe jest płacenie za import za pomocą Bitcoinów. Ale sankcje USA zabraniają wszelkich transakcji bankowych z Iranem, a technologia blockchain rejestruje szczegóły transakcji, co utrudnia irańskim handlowcom korzystanie z kryptowaluty w celu uniknięcia sankcji.

„Nie mogliśmy nawiązać połączenia z niezawodnymi giełdami walut cyfrowych z powodu sankcji i naszego małego doświadczenia” – powiedział jeden z biznesmenów blisko reżimu.

W 2018 roku Departament Skarbu USA zidentyfikował dwa adresy walut cyfrowych i połączył je z dwoma osobami z Iranu, które rzekomo pomogły wymienić płatności okupu Bitcoin na irańskie rialy. Ministerstwo Skarbu zobowiązało się do „energicznego ścigania Iranu i innych nieuczciwych reżimów w celu wykorzystania walut cyfrowych”.

READ  Plan rozszerzenia stosunków handlowych między Turcją a Polską

Mimo to inwestorzy zagraniczni, w tym Chiny, zainwestowali w wydobycie kryptowalut w Iranie. Szacuje się, że operacja prowadzona przez Chiny w Rafsanjan w południowym Iranie jest największą w kraju.

Majid Reza Hariri, szef Irańsko-Chińskiej Izby Handlowej, powiedział we wtorek lokalnym agencjom prasowym, że polskie, indyjskie i tureckie firmy również uzyskały pozwolenie na wydobywanie bitcoinów w Iranie.

Analitycy są podzieleni co do tego, czy rzeczywiście przyczyną blackoutów było wydobywanie bitcoinów. Wydobywanie bitcoinów, w tym nielegalne operacje, stanowi mniej niż 10 procent krajowej produkcji energii elektrycznej. Za niedobór energii elektrycznej obwiniają również tegoroczną poważną suszę.

Nie jest też jasne, jak łatwe są ograniczenia. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Energii próbowało zamknąć jedną z operacji, ale spotkało się to z ostrzałem.

Tymczasem popyt pozostaje wysoki. „Moja dziewczyna sprzedała swoje mieszkanie w zeszłym roku i kupiła bitcoiny, dzięki czemu jej pieniądze podwoiły się w ciągu jednego roku”. „Myślę, że ja też muszę zaryzykować” – powiedziała Anousheh, 35-letnia pracownica wydawnictwa firma.