Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Holandia zwraca swoje skarby Indonezji i Sri Lance

Holandia zwraca swoje skarby Indonezji i Sri Lance

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Skarb Lombok, splądrowany przez holenderskich żołnierzy w 1894 roku, wrócił do Indonezji

Holandia przygotowuje się do przekazania setek cennych artefaktów wywiezionych z Indonezji i Sri Lanki w okresie kolonialnym.

Przedmioty, które należy zwrócić, obejmują wysadzaną klejnotami armatę z brązu i zrabowane klejnoty ze skarbu Lombok.

W raporcie wezwano rząd do zwrotu przedmiotów, jeśli zażądają tego państwa.

Uzgodniona rekompensata pojawia się, gdy Holandia coraz bardziej konfrontuje się ze swoją kolonialną przeszłością.

„[This is] „Po raz pierwszy przywozimy rzeczy, które nigdy nie powinny znaleźć się w Holandii” – powiedział minister kultury Gunay Oslo.

„Ale nie tylko przywracamy rzeczy. Właściwie zaczynamy okres, w którym intensywniej współpracujemy z Indonezją i Sri Lanką”.

Wśród kolekcji, które mają zostać zwrócone Indonezji, znajduje się tak zwany „Skarb Lombok” – kolekcja klejnotów, kamieni szlachetnych, złota i srebra zrabowana przez holenderską armię kolonialną z pałacu królewskiego na indonezyjskiej wyspie Lombok w 1894 roku.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Zwrócona zostanie również armata z brązu, która prawdopodobnie została wymieniona jako prezent wśród arystokracji Sri Lanki

Sri Lanka odzyska bogato zdobioną armatę z brązu z XVIII wieku, obecnie wystawianą w Rijksmuseum w Amsterdamie, uważaną za prezent od lankijskiego arystokraty dla króla Kandy w latach czterdziestych XVIII wieku.

Uważa się, że armata spadła na Holendrów w 1765 roku, kiedy siły holenderskie zaatakowały i zajęły królestwo Kandy na Sri Lance.

Minister kultury Oslo powiedział, że rząd działa zgodnie z zaleceniami zawartymi w raporcie z 2020 r. holenderskiej komisji badającej dzieła sztuki uchwycone w epoce kolonialnej.

„Holandia musi wziąć odpowiedzialność za swoją kolonialną przeszłość, uznając i naprawiając tę ​​niesprawiedliwość jako podstawową zasadę polityki grup kolonialnych” – czytamy w raporcie.

W ostatnich latach kraj bardziej otwarcie zmaga się ze swoim dziedzictwem.

Kraj stał się główną potęgą kolonialną po XVII wieku, zdobywając terytoria na całym świecie i holenderskich handlarzy niewolników przemycających ponad 600 000 ludzi.