Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Holandia znosi najtrudniejsze krawężniki Covid, a Dania i Francja mają pójść w ich ślady | Koronawirus

ten Holandia podniósł najtrudniejsze kontrole Covid, Dania jest usunięcie wszystkich ograniczeń w ciągu dni i Francja zacznie łagodzić ograniczenia w przyszłym tygodniu, ponieważ wiele – ale nie wszystkie – krajów UE decyduje się na ponowne otwarcie pomimo rekordowej liczby infekcji.

Ruchy te pojawiają się, gdy dane pokazują, że liczba przyjęć do szpitali i oddziałów intensywnej opieki medycznej nie wzrasta zgodnie z przypadkami, a po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia zasugerowała wariant Omicron – który według badań jest bardziej zaraźliwy, ale zwykle mniej dotkliwy dla osób zaszczepionych – może sygnalizować nowy, bardziej wykonalna faza pandemii.

Holenderskie bary, restauracje i muzea otrzymały pozwolenie w środę po tym, jak premier Mark Rutte powiedział, że rząd „świadomie szuka ponownego otwarcia granic tego, co jest możliwe”, ponieważ liczby przypadków nadal osiągają nowe dzienne maksima.

Jednak liczba przyjęć i zgonów na oddział intensywnej terapii spada Holandia, a minister zdrowia Ernst Kuipers powiedział, że decyzja o przedłużeniu środków restrykcyjnych groziłaby „zaszkodzeniem naszemu zdrowiu i naszemu społeczeństwu”.

Kawiarnie, bary i restauracje zamknięte od połowy grudnia mogą teraz ponownie otwierać się ze zmniejszoną przepustowością i do 22:00, o ile klienci mają karnet Covid, a kina, teatry, muzea i imprezy sportowe również mogą powitać publiczność z powrotem.

ten duński Rząd, który dwa tygodnie temu zezwolił na ponowne otwarcie kin i klubów muzycznych po miesięcznym zamknięciu, ogłosił również w środę plany zniesienia pozostałych krajowych kontroli koronawirusa od 1 lutego. Posunięcie, które musi zostać zatwierdzone przez parlament, pozwoli na ponowne otwarcie klubów nocnych, restauracji serwujących alkohol po godzinie 22:00, a sklepów na zniesienie limitów liczby klientów. Przepustki na szczepionki nie będą już potrzebne, a osoby dojeżdżające do pracy mogą podróżować bez masek.

Podobnie jak Holandia, Dania ustanowiła kolejne rekordy dziennych infekcji. Jednak podczas gdy liczba hospitalizacji związanych z koronawirusem wzrosła, władze zdrowotne twierdzą, że 30-40% pacjentów z pozytywnym wynikiem testu jest w szpitalu z powodów innych niż Covid.

READ  Dzieci dostają paszporty szczepionek przeciw Covid na czas przed przerwą śródokresową

„Na początku epidemii nastąpiło rozdzielenie trendu między wzrostem infekcji a wzrostem liczby hospitalizacji z powodu Covid” – powiedział rządowy panel doradczy ekspertów. Liczba pacjentów z Covid na oddziale intensywnej terapii zmniejszyła się prawie o połowę od początku stycznia.

Belgia w zeszłym tygodniu ogłosił lekkie złagodzenie restrykcji z piątku pomimo rekordowych infekcji, z Bary i restauracje mogą pozostać otwarte do północy, a zajęcia w pomieszczeniach, takie jak place zabaw i kręgielnie, mogą zostać ponownie otwarte.

Oczekuje się, że obecna w kraju fala Omicron nie osiągnie szczytu przez dwa tygodnie, ale liczba przyjęć do szpitali rośnie znacznie wolniej niż liczba infekcji, a liczba pacjentów na oddziale intensywnej terapii spada. „Sytuacja jest do opanowania” – powiedział wirusolog Steven Van Gucht.

Francja We wtorek poinformowano o nowym dziennym rekordzie 501.635 nowych przypadków, ale znowu, podczas gdy liczba przyjęć do szpitala wzrosła, tylko o połowę mniej pacjentów przebywa na oddziale intensywnej terapii niż w poprzednich falach, a liczba ta spada od 12 stycznia.

Minister zdrowia Olivier Véran powiedział, że szczyt obecnej fali koronawirusa powinien nastąpić w ciągu najbliższych kilku dni, podczas gdy premier Jean Castex ogłosił w zeszłym tygodniu harmonogram zniesienia ograniczeń od 2 lutego.

Castex powiedział, że francuska przepustka szczepionkowa, wymagana od poniedziałku, aby wejść do restauracji, kin i innych miejsc publicznych, pozwoliłaby na zniesienie limitów liczby widzów w salach koncertowych, wydarzeniach sportowych i innych, a praca w domu również nie będzie już obowiązkowa dla wielu pracowników i masek na twarz nie potrzebne na zewnątrz.

Jednak niektóre kraje nie są jeszcze gotowe na złagodzenie ograniczeń. SzwecjaMinister zdrowia Lena Hallengren przedłużyła w środę ograniczenia pandemii o kolejne dwa tygodnie z powodu „bardzo wysokiego poziomu rozprzestrzeniania się”, co oznacza, że ​​bary i restauracje muszą nadal zamykać się o 23:00.

READ  Wiadomości Trumpa dzisiaj: Oficjalne obawy Białego Domu, były prezydent mógł zabrać tajne dokumenty, mówi raport

w Niemcy, który w środę poinformował o nowym 24-godzinnym rekordzie 164 000 infekcji, posłowie przygotowują się do debaty nad propozycjami, które będą wymagać lub zdecydowanie zachęcać. Około 74% populacji otrzymało przynajmniej jedną dawkę, mniej niż we Francji, Włoszech czy Hiszpanii, ale rząd jest podzielony co do ewentualnego mandatu na szczepionki. Opcje obejmują wymaganie, aby wszyscy dorośli mieszkańcy zostali zaszczepieni przeciwko Covid, tylko ci powyżej 50 roku życia, lub jedynie nakaz poradnictwa dla osób nieszczepionych.

Dyrektor WHO na Europę, Hans Kluge, powiedział w niedzielę, że „prawdopodobne” jest, że region „zmierza w swego rodzaju pandemiczną rozgrywkę końcową” i że Omicron mógł zarazić 60% mieszkańców kontynentu do marca.

Kiedy obecny wzrost się skończy, odporność poprzez infekcje lub szczepienia powinna trwać „dość kilka tygodni i miesięcy”, powiedział Kluge Agence-France Presse, dodając, że Covid może powrócić pod koniec roku, ale niekoniecznie jako pandemia.

Ostrzegł jednak, że jest jeszcze za wcześnie, aby uznać Covid za endemiczny. „Dużo się mówi o endemizmie, ale endemizm oznacza, że ​​można przewidzieć, co się wydarzy. Ten wirus zaskoczył nas więcej niż raz”, powiedział, dodając, że inne warianty mogą się jeszcze pojawić.