Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

USA planują sankcje, aby „zmaksymalizować ból” dla Rosji, jeśli zaatakuje Ukrainę

Stany Zjednoczone przygotowują ogromną transzę sankcji gospodarczych, aby „zmaksymalizować ból Kremla”, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, Niezależny zostało powiedziane przez źródło rządu USA.

Mogą one obejmować blokowanie transferów finansowych z trzech największych rosyjskich banków, podały dwa dodatkowe źródła.

Uważa się, że około 100 tys. rosyjskich żołnierzy przeszło przez Moskwę do granicy ukraińsko-białoruskiej. Brytyjski minister sił zbrojnych James Heappey powiedział, że rosyjskie siły są… już na Ukrainie. Eksperci w regionie powiedzieli, że inwazja jest teraz bardziej prawdopodobna niż nie.

Pierwszy cytowany powyżej urzędnik amerykański powiedział, że Stany Zjednoczone, współpracując ze swoimi partnerami i sojusznikami, „przygotowują masowe sankcje”, które znacznie wykraczają poza wszelkie środki, które były rozważane w 2014 r., kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu. Mogą one obejmować kontrolę eksportu, a także sankcje finansowe.

Zostaną zaprojektowane tak, aby „zmaksymalizować ból Kremla, jednocześnie minimalizując rozlanie się” w innych miejscach, podało źródło w rządzie USA.

W ramach przygotowań do tego wysiłku kraj ten: „Współpraca z krajami i firmami na całym świecie w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego i złagodzenia szoków cenowych dla narodu amerykańskiego, Europy i światowej gospodarki”.

Stany Zjednoczone współpracują z europejskimi sojusznikami, aby pomóc w rozważeniu, jak najlepiej „rozmieścić istniejące zapasy energii”.

Stany Zjednoczone prowadziły również rozmowy z Katarem, eksporterem gazu ziemnego i innymi eksporterami energii, w tym z krajami Afryki Północnej. Rozmowy z głównymi eksporterami mają na celu zapewnienie „wzrostu wydobycia gazu ziemnego europejskim nabywcom”, powiedział urzędnik rządu USA.

Obejmuje to prośby o uzyskanie elastyczności w ramach istniejących umów między eksporterami i nabywcami w Azji, aby „umożliwić przekierowanie do Europy” krytycznych dostaw.

Dwa dodatkowe źródła zaznajomione z planami rządu USA stwierdziły, że mogą one obejmować zarówno sankcje energetyczne, jak i finansowe oraz blokowanie transakcji niektórych największych rosyjskich banków, takich jak Sbierbank, WTB i Gazprombank.

READ  Niemiecka policja zatrzymuje skrajnie prawicowe grupy zbrojne na polskiej granicy | Niemcy

Niemcy są teraz przygotowane na zatrzymanie końcowych etapów Nord Stream 2, ogromnego, wartego miliardy funtów gazociągu z Rosji, w przypadku inwazji tego kraju na Ukrainę, podają źródła amerykańskie. Jest to znacząca zmiana w podejściu Berlina do tej sprawy, zdobyta dzięki zapewnieniom w rozmowach z USA, że będzie silne poparcie dla ich dostaw energii ze strony nierosyjskich eksporterów.

Pojawia się po tym, jak sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział niemieckiemu serwisowi informacyjnemu ZDF Dziennik Heute w zeszłym tygodniu: „Sprzeciwiamy się rurociągowi. Ale jeszcze kilka dni temu słyszałem, jak kanclerz mówiła, że ​​w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę będą poważne koszty i wszystko będzie na stole”.

Teraz istnieje „powyżej 50 procent szansy na inwazję”, powiedziała Helima Croft, dyrektor zarządzający i szef strategii surowcowej w RBC Capital Markets. Niezależny. Dodała, że ​​aby uniknąć konfliktu, Władimir Putin, rosyjski premier, musiałby „rozłączyć swoje żądania”, które wymagają usunięcia NATO z „jego strefy wpływów”.

Ian Bond, dyrektor ds. polityki zagranicznej w Centre for European Reform (CER), powiedział podczas seminarium internetowego, że jest „pesymistyczny” co do perspektyw inwazji i wierzy, że istnieje bardzo realne ryzyko, że inwazja może doprowadzić do nowa zimna wojna między Rosją a mocarstwami zachodnimi.

Przemawiając we wtorek, brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, Wielka Brytania „chce przyczynić się do wszelkich nowych rozmieszczeń NATO w celu ochrony naszych sojuszników w Europie”.

Johnson powiedział, że nikt nie zyska na inwazji i że „Rosja stworzy pustkowie” w kraju.