Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hitachi Energy dostarczy polskie morskie projekty wiatrowe dla Equinor

Hitachi Energy dostarczy polskie morskie projekty wiatrowe dla Equinor

Equinor i polski partner energetyczny Polenergia wybrali japońską firmę Hitachi Energy na dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych dla morskich projektów wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III w Polsce, przed ostateczną decyzją inwestycyjną zaplanowaną na 2024 rok.

Firma Hitachi Energy otrzymała zlecenie na dostawę projektu i infrastruktury elektrycznej od turbiny wiatrowej do punktu przyłączenia do sieci elektroenergetycznej w podstacji Słupsk-Wierzbiecino w północno-zachodniej Polsce.

Szybki rozwój: mapa bałtyckich projektów wiatrowych na morzu w Equinor i Polenergii u wybrzeży Polski. Zdjęcie: Equinor

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III znajdują się na Morzu Bałtyckim odpowiednio 27 km i 40 km od portu Żeba i są największymi i najnowocześniejszymi morskimi farmami wiatrowymi, które mają powstać w Polsce.

Morskie projekty wiatrowe są wspierane przez wspólne przedsięwzięcie Equinor i Polenergia 50:50 i po ukończeniu zapewnią potencjalną moc do 1,4 GW. Wiodąca norweska firma będzie operatorem projektów w fazach rozwoju, budowy i eksploatacji.

Według Equinor firmie Hitachi powierzono dostawę całego systemu sterowania zasilaniem, sieci komunikacyjnej i całego sprzętu wysokiego napięcia w podstacji morskiej i lądowej, a także dostawę pod klucz całej podstacji lądowej i interfejsów, gdy przyłączenia sieci na stacji Słupsk-Wierzbiecino.

Kontrakt obejmuje analizę badania systemowego i integrację wszystkich istotnych urządzeń dla współwykonawców.

Polski dziennik internetowy wGospodarce podał, że wartość kontraktu wynosi około 251 mln euro.

READ  25 czerwca świętujemy dekadę kultury przywództwa, społeczności i integracji w branży naturalnej pielęgnacji paznokci