Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hildur Ásgeirsdóttir Jónsson: Nieskończona przestrzeń i wzniosłe horyzonty

Hildur Ásgeirsdóttir Jónsson: Nieskończona przestrzeń i wzniosłe horyzonty

Frederick R. Weismann Museum of Art na Pepperdine University prezentuje pierwszą wystawę na Zachodnim Wybrzeżu autorstwa artystki Hildur Ásgeirsdóttir Jónsson (ur. 1963, Reykjavík, Islandia) z Cleveland. Johnson stworzył wspaniałe wielkoformatowe obrazy na krośnie, w praktyce, która zaciera granice między malarstwem, tkactwem oraz sztukami pięknymi i rzemiosłem. Łącząc największe i najbardziej pracochłonne obrazy Jónssona do tej pory, wraz z mniejszymi obrazami, rysunkami i akwarelami, ta prezentacja będzie pierwszą indywidualną wystawą muzealną artysty w Stanach Zjednoczonych od prawie dekady. Wystawa, zorganizowana przez Frederick R. Weismann Museum of Art, będzie prezentowana w Malibu od 26 sierpnia do 10 grudnia 2023 r., a w lutym 2024 r. trafi do Pichler Museum of Modern Art w Charlotte w Karolinie Północnej.

Urodzony i wychowany w Islandii, Johnson spędził ostatnie 30 lat w Cleveland w stanie Ohio, wykonując coraz bardziej ambitne prace, które oscylują między abstrakcją a reprezentacją, z głębokimi powiązaniami z nieziemskim środowiskiem Islandii. Teksturowane obrazy Jónsson są oparte na fotografiach islandzkich krajobrazów i pejzaży morskich, które robi podczas długich podróży tam dwa razy w roku. Jednak jej praca nie jest malarstwem pejzażowym: kadruje to, co widzi swoim aparatem, dalej kadruje wybrane zdjęcia w swoim studio, destyluje formę poprzez szkice przygotowawcze, intensyfikuje paletę, a na koniec maluje jedwabną nicią mokre na mokre. Mieszając i krwawiąc kolory, Jónsson destyluje swój materiał źródłowy w taki sposób, że mniej chodzi o dokumentowanie konkretnego miejsca, a bardziej o uchwycenie emocji, ruchu i energii. Aby osiągnąć tę wyrazistość w dotyku, Jónsson opracowała unikalną metodę tkania, w której rysuje nitki osnowy i wątku, zanim zostaną one splecione razem, co pozwala jej tworzyć tekstylia, które są zarówno spójnie pełne, jak i formalne.

Unikalny w swojej technice, Jónsson trenuje zacieranie pamięci i zabijanie czasu; za spuściznę malarstwa kolorowego, zwłaszcza nasycone portrety Helen Frankenthaler, Sama Gilliama, Maurice’a Lewisa i innych; I do realiów, przed którymi stoi nasza zmieniająca się planeta, gdy klimat się ociepla, a lodowce pokrywające Islandię zaczynają topnieć, na zawsze zmieniając krajobraz, który motywuje jej działania.

READ  Trwa debata na temat przyszłości Nowych Horyzontów

Ceremonia otwarcia
Sobota 26 sierpnia, 15:00-18:00, rozmowa artysty z kuratorem o 16:00.

Wydawniczy
Wystawie towarzyszy w pełni ilustrowany katalog zaprojektowany przez Content Object Studio, z tekstami dyrektora Weisman Museum of Art, Andrei Gyorody, historyka sztuki Jenni Sorkin i kuratorki Kathleen Chaffee. Katalog jest do nabycia w muzeum.

kredyty
Hildur Ásgeirsdóttir Jónsson: Nieskończona przestrzeń i wzniosłe horyzonty Organizatorem jest Frederick R. Weismann Museum of Art na Pepperdine University. Kuratorem wystawy jest dyrektor Muzeum Sztuki Weizmanna, Andrea Giorudi, z pomocą byłego asystenta muzeum Carsona Vandermeada i byłej uczennicy dyrektora Lisette Izordia. Hojnego wsparcia dla wystawy i towarzyszących jej publikacji udzielili Pasadena Arts Alliance, Scott Mueller, William Busta i Joan Tomkins. Krytycznej pomocy udzielili Abattoir Gallery, Cleveland i Tibor de Nagy, Nowy Jork.

O Muzeum Sztuki Weizmanna
Poświęcone we wrześniu 1992 r. Muzeum Sztuki Fredericka R. Weismana na Uniwersytecie Pepperdine prezentuje sztukę nowoczesną i współczesną autorstwa uznanych na całym świecie artystów, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki kalifornijskiej. W ciągu ostatnich 30 lat muzeum zorganizowało wystawy indywidualne prac m.in. Lity Alburquerque, Larry’ego Bella, Dale’a Chihuly’ego, Richarda Diebenkorna, Jima Dane’a, Mercedes Matter, Claesa Oldenburga, Alexisa Smitha, Wayne’a Thiebauda i Andy’ego Warhola, a także do prezentowania wystaw tematycznych, m.in The Planters: Najważniejsze informacje z kolekcji sztuki i historii Afroamerykanów Kinseya (2021), Konar i zginać (2022–23) oraz kilka wystaw pochodzących ze stałej kolekcji muzeum oraz ze zbiorów Fundacji Sztuki im. Fredericka R. Weismanna.

Znajduje się na kampusie Pepperdine Malibu, muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli, od 11:00 do 17:00, a zamknięte w poniedziałki i święta. Wstęp jest zawsze bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.