Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gospodarka portugalska jest warta 1,5% europejskiego PKB

Udział Portugalii w PKB w UE utrzymał się na tym samym poziomie 1,5% w 2020 r., podczas gdy niemiecka gospodarka wzrosła do 25,1%.

W 2020 r. PKB UE skurczył się do 13,4 mld euro z powodu skutków pandemii. W ciągu jednego roku gospodarka odnotowała spadek o 5,9 procent z powodu Covid-19, co oznacza pierwszy spadek od 2009 roku (-4,3 procent). Jednak efekt nie był jednakowy we wszystkich państwach członkowskich.

W przypadku Niemiec, które mają największą gospodarkę w bloku europejskim, waga PKB wzrosła z 24,8 proc. w 2019 r. do 25,1 proc. w 2020 r., ponieważ niemiecka gospodarka skurczyła się poniżej średniej europejskiej. Za nią plasuje się Francja z 17,2 proc. i Włochy z 12,3 proc., które tworzą trzy największe gospodarki w Unii Europejskiej.

Ten ranking krajów UE według PKB odpowiada (jak dotąd) również rankingowi krajów według liczby ludności. Innymi słowy, kraje z większą liczbą ludzi to te z większą gospodarką, jak można by się spodziewać. Ten trend potwierdza się również na czwartym miejscu z Hiszpanią (8,4 proc.), ale nie jest już potwierdzany na piątym miejscu.

To w tym miejscu Holandia z populacją 17,4 mln pokazuje 6 proc. przed Polską, która z populacją 37 mln stanowi 3,9 proc. europejskiego PKB. Wynika to z faktu, że holenderski PKB per capita jest znacznie wyższy niż PKB per capita Polski.

Również w tej perspektywie Portugalia nie radzi sobie dobrze: utrzymała swoją wagę na poziomie 1,5 proc., ale plasuje się na 14. miejscu, podczas gdy pod względem liczby ludności byłaby dziesiątym co do wielkości krajem w Unii Europejskiej. Wielkość gospodarki portugalskiej wyprzedziły kraje o mniejszej liczbie ludności, takie jak m.in. Czechy, Szwecja, Dania, Austria i Irlandia. Ale znajduje się nad Grecją (która ma większą populację niż Portugalia).

READ  Na całym świecie wielu wierzy, że następne pokolenie będzie gorsze finansowo

Na końcu tej listy znajdują się państwa członkowskie, których gospodarki stanowią mniej niż 1 proc. europejskiego PKB: tak jest w przypadku Malty, której gospodarka wynosi zaledwie 0,1 proc. Na kolejnych miejscach plasują się Estonia, Cypr i Łotwa z 0,2%, Chorwacja, Litwa i Słowenia z 0,4%, Bułgaria i Luksemburg – mimo najwyższego PKB na mieszkańca w Unii Europejskiej – 0,5% i Słowacja z 0,7%.