Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Giorgia Meloni zostaje zaprzysiężona jako pierwsza kobieta-premier Włoch

Liderka skrajnej prawicy Giorgia Meloni zostanie pierwszą kobietą, która poprowadzi Włochy, gdy trzecia co do wielkości gospodarka strefy euro zmaga się z poważnym kryzysem energetycznym po inwazji Rosji na Ukrainę.

Partia Meloniego, której partia zdobyła najwięcej głosów w wyborach w zeszłym miesiącu, została zastąpiona przez Mario Draghiego, którego sojusz rozpadł się w lipcu. Lider Braci Włoch, partii o postfaszystowskich korzeniach, zostanie oficjalnie zaprzysiężony na premiera Włoch podczas sobotniej ceremonii.

„Jesteśmy gotowi dać temu narodowi rząd tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Meloni po spotkaniu w piątek rano z prezydentem Sergio Mattarellą, który później zlecił jej utworzenie rządu. Zauważyła „pilne problemy”, z którymi się borykała Włochy.

W piątek odsłoniła rząd wspierany przez koalicjantów Matteo Salviniego i byłego premiera Silvio Berlusconiego Forza Italia.

Członek Ligi Giancarlo Giorgetti będzie pełnił funkcję ministra finansów, a Antonio Tajani będzie zastępcą komendanta Forza Italia i doświadczonym ekspertem w Parlamencie Europejskim jako minister spraw zagranicznych. Ministrem obrony będzie Guido Crosito, jeden z założycieli włoskiego Bractwa, bliski doradca Meloni i ekspert w dziedzinie przemysłu obronnego.

Spotkanie Meloni przychodzi tydzień później gorzka nienawiść W jego prawicowym sojuszu dotyczącym podziału stanowisk ministerialnych jawnie pojawiły się napięcia z Berlusconim. W pisemnych notatkach sfotografowanych przez fotografa 86-letni były premier opisał Meloniego jako „kogoś, z kim po prostu nie możesz się dogadać”.

W piątek przywódcy trzech partii starali się zaprezentować jednolity front, uczestnicząc w konsultacjach z Mattarellą. Meloni powiedziała, że ​​koalicja „jednogłośnie” zaproponowała jej kierowanie rządem.

Meloni wszedł do polityki w 1992 roku jako nastoletni działacz włoskiego neofaszystowskiego ruchu społecznego, założonego przez lojalistów dyktatora Benito Mussoliniego. W kolejnych latach zyskała rozgłos dzięki swojej ognistej antybrukselskiej retoryce i atakom na „globalnych spekulantów finansowych” oskarżonych o dążenie do przekształcenia Włochów w „niewolników”.

READ  Chińskie akcje spadają po globalnym zamieszaniu wokół Evergrande

Ale z perspektywą zdobycia władzy starała się złagodzić swój wizerunek i uspokoić włoskich wyborców, stolice UE i międzynarodowych inwestorów.

Utrzymanie jedności z Berlusconim i Salvinim będzie wyzwaniem. W zeszłym tygodniu Berlusconi został przyłapany na trzymaniu pisemnej notatki opisującej ją Meloni jako „uparty, tyraniczny, arogancki i obraźliwy”. W tym tygodniu wywołał więcej kontrowersji po tym, jak nagrania na taśmach pokazały, że otrzymał prezenty od rosyjskiego przywódcy Władimira Putina i że za wojnę obwiniał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Meloni powiedziała, że ​​wsparcie dla Europy i NATO będzie „kamieniem węgielnym” jej rządu.

Zadeklarowała, że ​​każdy, kto nie zgadza się z jej proeuropejską i pronatowską orientacją, „nie może być częścią rządu, nawet jeśli oznacza to niesformowanie rządu”.

Dodatkowe sprawozdania Giuliany Ricucci w Rzymie