Deweloper polskiego węzła transportu lotniczego CPK o wartości 8 miliardów dolarów wybrał brytyjskiego architekta Foster + Partners i inżyniera konsultanta Buro Happolda na głównego architekta budynku terminalu, dworca kolejowego i węzła komunikacji miejskiej.
Projekt koncepcyjny Fostera obejmuje krajobrazowy plac wymiany wypełniony naturalnym światłem i bujną zielenią. Plac łączy trzy środki transportu centrum: lotniczy, kolejowy i drogowy.
„Ludzie gromadzą się w tym tętniącym życiem miejscu przed podróżą lub powitaniem gości” CPK powiedział.
Grant Booker, szef studia Foster, powiedział, że celem było stworzenie „modelu przyszłości w pełni zintegrowanego projektowania transportu”.
„Wierzymy, że ten projekt całkowicie zrewolucjonizuje podróże po kraju i poza nim” – powiedział.
CPK, skrót od „Centralny Port Komunikacyjny” lub Węzeł Transportu Solidarności, powstanie między Warszawą a Łodzią.
Połączy pasażerów lotniczych siecią kolejową o długości 2000 km, głównie dużych prędkości i autostrad. Powstanie również miasto lotniskowe z zapleczem na targi i kongresy.
Wartość umowy projektowej to 150 mln euro. Oferta Foster + Partners została wybrana z krótkiej listy, w której znaleźli się Zaha Hadid Architects, WSP, Dar Al-Handasah, Perkins & Will i Kohn Pedersen Fox.
CPK liczy na zakończenie projektu koncepcyjnego głównych budynków centrum do połowy 2023 roku.
CPK preferuje projekt, który dyktuje budowę modułową, aby obiekt był wydajny i skalowalny. Gdy pierwsza faza zostanie zakończona w 2028 r., będzie miał 40 mln pasażerów, a do 2060 r. liczba ta wzrośnie do 65 mln.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Polska i Niemcy działają na rzecz zapobiegania zanieczyszczeniu rzek
UE wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce w związku z nowym rosyjskim prawem wpływów – Jurist
Redaktor naczelny Glamour Poland opowiada o tym, dlaczego silne DNA marki ma kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia odbiorców pokolenia Z