Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Firma kosmiczna Jeffa Bezosa wykonała swój pierwszy lot od katastrofy w 2022 roku

Firma kosmiczna Jeffa Bezosa wykonała swój pierwszy lot od katastrofy w 2022 roku

Rakieta New Shepard wystartowała z zachodniego Teksasu, niosąc kapsułę pełną testów, z których wiele odbyło się podczas nieudanego startu Blue Origin we wrześniu 2022 r. Żadnego nie było na tym locie ani na ostatnim locie.

Tym razem kapsuła dotarła do krańców kosmosu, poddając eksperymentom NASA i innych naukowców kilkuminutową stan nieważkości, po czym spadła na spadochronie z powrotem na pustynię.

Jeff Bezos, założyciel Blue Origin, ogląda rakietę New Shepard (Alamy/PA)

Rakieta wylądowała jako pierwsza po wystrzeleniu kapsuły. Osiągnął wysokość 66 mil (107 kilometrów) w ciągu 10 minut lotu.

Podczas nieudanego startu w 2022 r. rakieta zaczęła zbaczać z kursu wkrótce po starcie, co spowodowało uruchomienie systemu ucieczki i wyrzucenie kapsuły z góry. Kapsuła wylądowała bezpiecznie, ale rakieta rozbiła się.

Przyczyną problemu była przegrzana dysza silnika rakietowego, która eksplodowała. Zmiany konstrukcyjne wprowadzono w dyszach i komorach spalania.

Blue Origin wystartował z tego odległego obszaru, na południowy wschód od El Paso, prawie 20 lat temu.

Firma rozpoczęła swoje pierwsze eksperymenty dla NASA w 2019 r., a wśród pierwszych pasażerów w 2021 r. znaleźli się Pan Bezos i jego brat. W drugiej ekipie, kilka miesięcy później, znalazł się aktor Star Trek William Shatner.

W sumie Blue Origin wystartował sześć razy z 31 pasażerami na pokładzie, przeplatając 10-minutowe loty lotami badawczymi.

„Po kompleksowym przeglądzie dzisiejszej misji z niecierpliwością czekamy na wkrótce wystartowanie kolejnego lotu załogowego” – powiedziała komentatorka startu Erika Wagner.

Rakieta New Glenn firmy Blue Origin, zaprojektowana w celu osiągnięcia orbity, jeszcze nie poleciała. Firma zamierza zadebiutować w przyszłym roku w Cape Canaveral na Florydzie.

Jej nazwa pochodzi od Johna Glenna, pierwszego Amerykanina, który opłynął świat. New Shepard został nazwany na cześć Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie.

READ  NASA ujawnia zdjęcia największej próbki asteroid, jaką kiedykolwiek zebrano w kosmosie