Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

FIFA wzywa do ponownego otwarcia okienka transferowego, dając graczom z Rosji drogę ucieczki |  piłka nożna

FIFA wzywa do ponownego otwarcia okienka transferowego, dając graczom z Rosji drogę ucieczki | piłka nożna

Zgodnie z nowym pomysłem zaproponowanym FIFA, gracze w Rosji, którzy chcą przenieść się do innego kraju w związku z inwazją na Ukrainę, powinni otrzymać awaryjne ponowne otwarcie okienka transferowego.

Polski Związek Piłki Nożnej, który od wybuchu wojny stał na czele sprzeciwu wobec dalszego udziału Rosji w międzynarodowych rozgrywkach, napisał do FIFA z propozycją, aby setki zagranicznych piłkarzy grało ze swoimi klubami w Rosji.

Obrońca Ukrainy Jarosław Rakicki opuścił Zenit St Petersburg i oczekuje się, że kolejni piłkarze dołączą do innych klubów. Polak Grzegorz Krechowiak ma nadzieję na opuszczenie Krasnodaru. Również w tym tygodniu menedżer Lokomotiwu Moskwa Markus Gisdol opuścił swoją rolę, podobnie jak Daniel Farke, były menedżer Norwich, który niedawno dołączył do Krasnodaru. Obaj dyrektorzy wyrazili obawy dotyczące działania w Rosji podczas inwazji.

Nałożenie globalnych sankcji spowodowało załamanie wartości rubla, co oznacza, że ​​niektóre kluby walczą o płacenie zawodnikom, a umowy ogólnie uzgadniane są w euro. Niektórzy ważni gracze mogą zobaczyć anulowanie swoich kontraktów, ale plan ponownego otwarcia okna zapewniłby wszystkim zakontraktowanym graczom możliwość negocjowania umów w innym miejscu.

The Guardian zwrócił się do FIFA o komentarz.

Europejskie organizacje piłkarskie skupiły się w tym tygodniu na próbach pomocy graczom z ligi ukraińskiej w osiągnięciu bezpieczeństwa, co stanowi niewielką część narastającego kryzysu migracyjnego spowodowanego wojną. W czwartek prezydent UEFA Aleksander Ceferin powiedział, że wojna to „najstraszniejsza sytuacja” i że „szaleństwo” konfliktu musi się skończyć.

„Byłem przez 48 godzin przez telefon z klubami i trenerami, aby wywieźć ich z Ukrainy” – powiedział Ceferin dla Financial Times Business of Football. – Ciężko mi wytłumaczyć, jak smutne były te rozmowy. Jeden z piłkarzy, którzy wyjechali z Ukrainy, przyszedł do mojego domu, inny przyszedł dzisiaj. Opowiedzieli mi o swoich dzieciach i bombach wybuchających pod ich domem. Jestem dumny z piłkarskiej rodziny ponieważ staliśmy razem, aby wykonać swoją część. Część piłkarską. Ciężko. Naprawdę decydować, co stanie się jutro, ale ta wojna musi się skończyć i to szaleństwo musi się skończyć.

READ  „Żart” o inwazji Grupy Wagnera na Polskę podkreśla regionalne obawy o bezpieczeństwo ze strony zbuntowanych najemników

Ceferin powiedział, że „niemożliwe” jest określenie okoliczności, w których zakaz rosyjskiego futbolu może zostać cofnięty. „Na razie czekamy, aż nadejdzie pokój” – powiedział. „Piłka nożna jest prawdopodobnie najmniej ważną rzeczą”.

UEFA przeniosła finał Ligi Mistrzów z Rosji i anulowała długoterminową umowę sponsorską z Gazpromem. Wcześniej starał się unikać podejmowania decyzji, które można by uznać za polityczne, między innymi podczas Mistrzostw Europy zeszłego lata, kiedy odrzucił prośbę o oświetlenie monachijskiej Allianz Arena kolorami tęczowej flagi.

Szybka porada

Jak mogę zapisać się na najświeższe powiadomienia o sporcie?

Wyświetlacze

  • Pobierz aplikację Guardian z iOS App Store na iPhone’y lub Google Play Store na telefony z Androidem, wyszukując „The Guardian”.
  • Jeśli masz już aplikację Guardian, upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji.
  • W aplikacji Guardian dotknij żółtego przycisku w prawym dolnym rogu, a następnie przejdź do Ustawień (ikona koła zębatego), a następnie Powiadomień.
  • Włącz powiadomienia sportowe.

Dziękujemy za twoją opinię.

Przemawiając również na Szczycie Piłkarskim, sekretarz generalny FIFPro Jonas Bayer-Hoffmann powiedział, że obecny kryzys oznacza, że ​​piłka nożna nie może dłużej twierdzić, że siedzi poza polityką. „Myślę, że sport powinien zaakceptować ideę uczynienia z apolitycznej instytucji mitu” – powiedział Hoffman. Ponieważ to, co ludzie z nią robią, czyni ją polityczną. Jeśli Putin uzna, że ​​nie jest apolityczny, to tak nie jest.

Piłka nożna musi bronić wartości pokoju, wolności suwerenności, praw człowieka i równości. Tęczowa flaga to decyzja polityczna”.

W dniu, w którym minister kultury Wielkiej Brytanii odbył spotkanie z międzynarodowymi organizacjami sportowymi, aby omówić zaostrzenie sankcji i eskalujące konsekwencje dla rosyjskich organów sportowych, dyrektor naczelny Premier League, Richard Masters, powiedział, że zawody analizują umowy z rosyjskimi nadawcami.

„Wyraźnie jest w trakcie przeglądu” – powiedział. „Chciałbym, aby Rosjanie zobaczyli siłę uczuć. Przyjrzymy się temu bliżej w ponownym zawieszeniu i rozwiązaniu. Przyglądamy się temu teraz.”