Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ochotnicy przekraczają granicę Polski na Ukrainę, by walczyć z siłami rosyjskimi

MEDICA, Polska – Gdy w czwartek autobusy ukraińskich uchodźców przejeżdżały przez granicę do Polski, małe grupy zdeterminowanych mężczyzn zmierzały w przeciwnym kierunku, by walczyć z Rosjanami.

Większość wydawała się być ukraińskimi imigrantami w wieku dwudziestu i trzydziestu lat, ale niektórych można było również usłyszeć mówiących innymi językami. Wielu mężczyzn miało na sobie czarne taktyczne buty zwisające z worków przeciwdeszczowych.

Sądząc po tablicach rejestracyjnych samochodów wysadzających ich na przejściu w tym polskim przygranicznym miasteczku, pochodzili z tak odległych miejsc, jak Włochy i Niemcy.

Wśród tych, którzy zmierzali na wschód na Ukrainę, był mężczyzna o statusie wojskowym z Wielkiej Brytanii, który przedstawił się tylko jako Ian i powiedział, że ma 62 lata.

„Zamierzam walczyć” – powiedział Ian reporterowi NBC News, Jayowi Grayowi.

Mężczyzna, który podał swoje nazwisko tak, jak Ian powiedział, że pochodzi z miasta niedaleko Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, przygotowującego się do wkroczenia na Ukrainę, aby w czwartek dołączyć do walki z armią rosyjską na przejściu granicznym Medica w Polsce.Sean Gallup / Getty Images

Następnie Ian podszedł do ukraińskiej straży granicznej, która spojrzała na niego, sprawdziła jego dokumenty i odesłała go w lewo, aby dołączył do innych mężczyzn o twardym spojrzeniu czekających na autobus jadący do walki z Rosjanami.

Ian i inni odpowiadali na apel, który prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na swojej stronie w niedzielę. Przyjaciele Pokoju i Demokracji Aby dołączyć do ich nowej brygady, Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy, i pomóc im w walce z Rosjanami.

„To początek wojny przeciwko Europie, przeciwko europejskim strukturom, przeciwko demokracji, przeciwko podstawowym prawom człowieka, przeciwko globalnemu systemowi prawa i zasad oraz pokojowemu współistnieniu” – powiedział w swoim oświadczeniu.

Zełenski powiedział w czwartek, że niektórzy 16 000 obcokrajowców W rzeczywistości dołączyli do brygady, liczby, której NBC News nie było od razu w stanie potwierdzić.

READ  Twój lot nie odbywa się teraz w samolocie: czołowi sportowcy obawiają się podróży na zawody kwalifikacyjne w Tokio

Apel ukraińskiego przywódcy sięga lat 30. XX wieku, kiedy ogarnięty walką rząd hiszpański wezwał międzynarodowych ochotników do pomocy w walce z wojną domową przeciwko generałowi Ferdinandowi Franco i faszystom, uwiecznionej przez Ernesta Hemingwaya w Komu bije dzwon.

We Francji ambasada ukraińska aktywnie rekrutuje byłych żołnierzy do walki i stworzyła stronę na Facebooku z informacjami i dokumentami, które muszą wypełnić, Donosił „New York Times”.

Ponad milion Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, uciekło w ciągu ośmiu dni od najazdu Rosjan, a tempo przekraczania granicy przez cywilów w Polsce przyspieszyło wraz z nasileniem walk.

zdjęcie:
Setki rodzin zostaje umieszczonych we wtorek w sali gimnastycznej, w której mieszkają ukraińscy uchodźcy w przygranicznym mieście Medica w Polsce.Visar Kryeziu / AP

Armia polskich ochotników przy wsparciu wolontariuszy z innych krajów utworzyła ośrodki pomocy uchodźcom w pobliskich miastach, takich jak starożytny Przemyśl, liczący około 61 tysięcy mieszkańców.

Stamtąd ukraińscy uchodźcy byli przewożeni do głównych miast Polski, takich jak Warszawa, Kraków i Gdańsk, a także do Niemiec, Austrii, a nawet Danii.

Na zdjęciu: kobiety i dzieci uciekające przed wojną na Ukrainie przekraczają granicę do Polski w Medica 3 marca 2022 r.
Kobiety i dzieci uciekające przed wojną na Ukrainie przekraczają w czwartek granicę do Polski w Medica.Sean Gallup / Getty Images

W ostatnich dniach przejście graniczne w Medica było sceną emocjonalnych spotkań, gdy ukraińscy migranci spotkali się z bliskimi, którzy podróżowali przez kilka dni, aby się tam dostać.

Wybuchły gniewy Ukraińców sfrustrowanych biurokracją po obu stronach granicy. Pojawiły się zarzuty rasizmu ze strony Afrykanów i Azjatów mieszkających na Ukrainie, którzy twierdzą, że ukraińscy strażnicy graniczni opóźnili ich ucieczkę.

Ale w czwartek ewakuacja wyglądała gładko.

Na zdjęciu: Ojciec obejmuje córkę podczas zjazdu rodzinnego po ucieczce przed konfliktem na Ukrainie, na przejściu granicznym Medica w Polsce 27 lutego 2022 r.
Ojciec przytula córkę podczas zjazdu rodzinnego po ucieczce przed konfliktem na Ukrainie na przejściu granicznym Medica w Polsce w niedzielę.Visar Kryeziu / AP

Zamiast przejść przez granicę, większość uciekinierów wsiadła do autobusów dostarczonych przez Państwową Straż Pożarną po stronie ukraińskiej.

READ  Dywizja 3 - Koszykówka dziewcząt: Polska, Cooperstown zdobywają tytuły

Para czekała po polskiej stronie, nazywali się Jim i Alyona i powiedzieli, że przyjechali samochodem do Medica z Belgii.

Alina, Ukrainka, czekała na sprowadzenie swojej siostry, która od kilku dni jechała pociągiem z Dniepru.

Alina powiedziała z wyraźnym zdumieniem, że usłyszała od swojej siostry, która wciąż była co najmniej trzy do pięciu godzin drogi od Medica.

– Poczekam tu całą noc, jeśli będę musiała – powiedziała Alina.

Konstantin Shukhnov raportował z Medica w Polsce, a Korky Simaszko z Nowego Jorku.