Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fałszywe szczepionki COVID-19 pojawiają się w Meksyku i Polsce | Europa | Wiadomości kontynentalne i sprawy bieżące | D.W.

To jest scena horroru. Ci, którzy uważają, że w końcu dostają długoterminową szczepionkę przeciwko COVID-19 i być może zapłacili za nią dużo: nic, bezużyteczna substancja, podróbka.

Niemiecko-amerykański Globalna kampania szczepionkowa, która obejmuje szczepionkę Bioendech-Pfizer, nabierze tempa. Oczywiście ma przyciągnąć oszustów, aby czerpać zyski z ogromnego popytu na małe fiolki. Amerykański producent Pfizer potwierdził co najmniej dwie fałszywe wersje swojej szczepionki. Przedmiotowe produkty pochodzą z Meksyku i Polski.

Meksyk Kobieta zostaje zaszczepiona szczepionką BioNTech-Pfizer

W Meksyku podrobione leki zidentyfikowano dopiero po podaniu 80 pacjentom w klinice. Plik Dziennik Wall Street. Żadna bezużyteczna substancja nikomu nie zaszkodziła. Fiolki przyciągały uwagę, ponieważ były przechowywane w niezwykle jasnych lodówkach i miały inne numery seryjne niż wtedy, gdy były oficjalnie sprzedawane państwu, a także inną datę ważności. Eksperymenty przeprowadzone w firmie Pfizer potwierdziły, że ten materiał był podrobiony.

Oszustwo nie jest zaskoczeniem dla Lwa Kubii, szefa globalnego szefa bezpieczeństwa firmy Pfizer. „Mamy bardzo niską podaż, a inne firmy wchodzą na rynek szczepionek w miarę wzrostu. W międzyczasie istnieje doskonała szansa dla przestępców” – powiedział gazecie.

„Wszystkie produkty certyfikowane”?

W Polsce jest co najmniej jeden przypadek fałszywego szczepienia w Unii Europejskiej. Komisja Europejska podpisała z firmą Pfizer umowy na dostawę 250 mln sztuk tylko w drugim kwartale 2021 r. Do 2023 roku UE planuje zakupić 1,8 miliarda dawek szczepionki, która została opracowana w niemieckim mieście Mines.

26-letni mężczyzna został aresztowany w związku z podrobioną szczepionką w Katowicach pod koniec stycznia, jak podał polski nadawca w Polsce. Osoba ta wystawiła na sprzedaż fałszywe certyfikaty Darknet, że ma negatywne testy PCR i fiolki zawierające szczepionkę Bioentech-Pfizer.

Zespół dochodzeniowy Bolszoj zakupił część ilości, katowicka prokuratura przekazała je producentowi do analizy, a firma Pfizer zidentyfikowała materiał jako podrobiony: główny składnik stał się środkiem zapobiegającym kurczeniu się. Rozmiary nie są nikomu dostarczane.

READ  Orędzie z okazji Dnia Pamięci Generała Pułaskiego 2023

Minister zdrowia Adam Nidzeilsky nie widział sprawy, która mogłaby poważnie wpłynąć na polską kampanię szczepień. „Ryzyko przedostania się sfałszowanej dawki do oficjalnego obiegu praktycznie nie istnieje”, powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej, dodając, że rząd kupuje i rozprowadza szczepionkę, „a wszystkie certyfikowane produkty są dostarczane bezpośrednio do ośrodków szczepień”.

Jego lewy Lion der Ursula von stoi obok maszyny do szczepionek dla mężczyzn, wygląd

Przewodniczący Komisji van der Leyen odwiedził w kwietniu fabrykę Pfizer w Burs w Belgii

Nidzielski obawia się, że wiadomość o fałszywych szczepionkach może podważyć kilkumiesięczne starania rządu o zbudowanie zaufania do szczepionek. Rząd regularnie publikuje na swojej stronie internetowej fałszywe wiadomości o szczepionce COVID-19.

Polska kampania przebiega sprawnie: zarządzono ponad 10 milionami, a ponad 2 miliony z 38 milionów obywateli ma pełną ochronę. Pod hashtagiem #SzczepimySie („Szczepimy”), rząd wykorzystuje media społecznościowe, aby zachęcić Polaków do zaszczepienia. W sobotę premier Matos Moraveki otrzymał swoją pierwszą pracę – wydarzenie, które uczcił robiąc selfie z żoną Ioną na Stadionie Narodowym w Warszawie, który został przekształcony w prowizoryczny ośrodek szczepień.

Światowa Organizacja Zdrowia jest świadoma problemu podrabiania. Pod koniec marca dyrektor generalny WHO, Tetros Adonom Caprais, ostrzegł przed wprowadzaniem do systemu poziomów szczepionek, które nie mają innego wyjścia niż zwykłe kanały dystrybucji. Ministerstwa zdrowia i agencje regulacyjne na całym świecie otrzymały wątpliwe oferty dostarczenia szczepionek, a wraz z doniesieniami, że „grupy przestępcze” ponownie wykorzystują opakowania, powiedział na konferencji prasowej. „Wzywamy do bezpiecznego usuwania lub usuwania zużytych i pustych fiolek po szczepionkach, aby zapobiec ich ponownemu wykorzystaniu przez grupy przestępcze”.

„Nie kupuj szczepionek poza rządowymi programami szczepień” – nalegał Caprais. Takie skale są „poniżej standardu lub fałszywe, potencjalnie szkodliwe” – powiedział.

Ten artykuł został przetłumaczony z języka niemieckiego.