Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fala upałów w Europie w 2023 r.: mapa pogody i wiadomości, z Włochami i Hiszpanią dominującymi w śmiertelnym upale „Cerberusa”

Fala upałów w Europie w 2023 r.: mapa pogody i wiadomości, z Włochami i Hiszpanią dominującymi w śmiertelnym upale „Cerberusa”

Europejczycy szukają cienia, ponieważ fala upałów ogarnia znaczną część kontynentu

Grecja wprowadziła środki nadzwyczajne dla pracowników, a zwierzęta z ogrodów zoologicznych w Madrycie zostały nakarmione owocowymi na patyku, gdy śmiertelna fala upałów przetacza się przez duże części śródziemnomorskiej Europy, a temperatury mają pobić rekordy wszechczasów.

Fala upałów Cerberusa ma się nasilić w weekend, a słupki rtęci mają osiągnąć 45°C w niektórych częściach Grecji, Hiszpanii i Włoch.

Grecki rząd zmienił godziny pracy dla pracowników, aby uniknąć południowego upału, kiedy w najbliższych dniach temperatura może osiągnąć tam 44 stopnie Celsjusza.

Oczekuje się, że Hiszpania odnotuje w weekend 45°C, a dane satelitarne Europejskiej Agencji Kosmicznej pokazują temperatury gruntu, które różnią się od temperatur powietrza, nawet do 60°C.

Fale upałów stały się już śmiertelne, gdy 44-letni malarz we Włoszech zasłabł i zmarł we wtorek w 40 stopniach Celsjusza, co wywołało bardziej rozpowszechnione ostrzeżenia zdrowotne.

Upalne upały są również spowodowane rosnącymi globalnymi temperaturami z powodu kryzysu klimatycznego El Nino Cykliczny wzór pogodowy, który sprawia, że ​​w wielu miejscach jest goręcej.

W Stanach Zjednoczonych panują również ekstremalne upały, a blog na ten temat można śledzić tutaj.

1689267330

Europejska Agencja Kosmiczna publikuje mapę cieplną, ponieważ Europa przygotowuje się na wyjątkowo gorący miesiąc

Ponieważ przewiduje się, że temperatury na Sycylii i Sardynii osiągną 48°C, Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała mapę przedstawiającą temperaturę powierzchni w całej Europie.

10 lipca temperatury osiągnęły 42°C w Mediolanie, 46°C w Rzymie i Madrycie oraz 47°C w Sewilli, gdzie Morze Czerwone rozlewa się po całym kontynencie.

W następstwie letniej fali upałów, która przetoczyła się przez Europę w zeszłym roku, zmarło ponad 60 000 osób, przy czym Włochy, Grecja, Hiszpania i Portugalia odnotowały najwyższe wskaźniki śmiertelności.

Tego lata Czerwony Krzyż wezwał mieszkańców i turystów do zachowania czujności i zwracania uwagi na osoby najbardziej narażone.

„Wzmocnienie ocieplenia klimatu w tym roku spowodowanego El Niño poważnie wpływa na produkcję żywności i dostępność wody, a także na nasze zdrowie. Aby odpowiednio dostosować się do tych zmian, potrzebujemy aktualnych informacji z praktyczną dokładnością, które program Copernicus zapewnia za pomocą Sentinel-3, a wkrótce także z Misja monitorowania temperatury powierzchni Ziemi Copernicus Benjamin Koetz, naukowiec z misji Obserwacji Temperatury Powierzchni Ziemi, wyjaśnił z rozdzielczością 50 metrów.

READ  Brytyjskie śledztwo „w celu ustalenia, czy brytyjskie komponenty były używane w rosyjskiej broni” | polityka obronna

Mapa opublikowana przez Europejską Agencję Kosmiczną pokazuje globalną temperaturę powierzchni w Europie w dniu 10 lipca 2023 r

(Europejska Agencja Kosmiczna)

Eleonora Noyce13 lipca 2023 17:55

1689316216

Jak śmiertelne mogą być fale upałów w Europie

Ekstremalne temperatury w Europie grożą powtórką zeszłorocznej fali upałów, kiedy to na kontynencie było najgorętsze lato w historii.

Temperatury te doprowadziły do ​​nawałnicy niszczycielskich susz i szalejących pożarów, a ich przyczyną był kryzys klimatyczny spowodowany przez człowieka.

W tym roku świat staje się coraz gorętszy, a El Nino – zjawisko okresowe – napędza więcej ciepła na całym świecie.

Według nowego raportu w ubiegłym roku ekstremalne fale upałów przyczyniły się do ponad 60 000 zgonów w Europie w 2022 r. – znacznie więcej niż poprzednie szacunki.

Oto, co znalazł raport:

Stuti Mishra14 lipca 2023 07:30

1689313505

„To jak w Afryce”: Turyści opisują upały w Europie

Turyści odwiedzający Morze Śródziemne są zszokowani upalnymi temperaturami.

„Czuję się jak w Afryce” – powiedział 24-letni węgierski turysta Balint Golan dla The Associated Press. „Nigdy nie jest goręcej niż teraz w domu, ale tak, jest ciężko”.

Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Polska stoją w obliczu poważnej fali upałów, a temperatury na Sycylii i Sardynii mają osiągnąć 48°C – najwyższe temperatury, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w Europie.

Gwałtowny wzrost temperatur skłonił turystów do ostrzeżeń zdrowotnych, a obywatel Wielkiej Brytanii zemdlał w Rzymie na początku tego tygodnia. Zgłoszono również śmierć 44-letniego mężczyzny we Włoszech.

Stuti Mishra14 lipca 2023 06:45

1689311689

Dziś na południu Europy temperatury sięgają 45 stopni Celsjusza

Oczekiwano, że temperatury w niektórych częściach śródziemnomorskiego regionu Europy osiągną od dzisiaj 45 stopni Celsjusza, ponieważ intensywna fala upałów przetoczyła się przez kontynent, budząc obawy zdrowotne.

Urzędnicy w wielu krajach przygotowują procedury awaryjne, alerty na telefony komórkowe i dostosowania poziomu zatrudnienia.

Mapy pogodowe sporządzone przez własnego meteorologa AccuWeather pokazują, że Hiszpania osiągnęła w piątek rano temperaturę 37°C, a warunki mają się pogorszyć w weekend.

Stuti Mishra14 lipca 2023 06:14

1689300000

Rozpalona ziemia, od Bałkanów po Hiszpanię

W ciągu najbliższych dwóch dni władze sanitarne wydały poważny czerwony alert dla 10 włoskich miast, w tym dla Rzymu, Florencji, Bolonii i Perugii.

W Grecji rząd nakazał zawieszenie pracy w godzinach od 12:00 do 17:00 czasu lokalnego (0900-1400 GMT) na obszarach, gdzie ryzyko upałów jest bardzo wysokie, a także wprowadził obowiązek pracy zdalnej dla pracowników sektora prywatnego z problemami zdrowotnymi.

Na Bałkanach plażowicze w chorwackim mieście Nin smarowali się miejscowym leczniczym błotem, aby chronić się przed słońcem, podczas gdy 56 strażaków z 20 pojazdami i trzema samolotami walczyło z ogniem w pobliżu adriatyckiego miasta Sibenik.

Klok powiedział, że obecna fala upałów była spowodowana gorącym powietrzem napływającym znad Sahary, a następnie masa powietrza osiadła w różnych częściach Europy.

Zdjęcia wykonane przez satelitę Sentinel-3 Europejskiej Agencji Kosmicznej zmierzyły we wtorek temperaturę powierzchni ponad 60 stopni Celsjusza w regionie Estremadura w zachodniej Hiszpanii.

Prognozy pogody i oficjalne dane opierają się na temperaturze powietrza, która jest znacznie niższa niż odczyty z powierzchni Ziemi. Rekord Europy 48,8°C odnotowano na Sycylii w sierpniu 2021 roku i liczba ta może zostać przekroczona.

„W przyszłym tygodniu fala upałów będzie silniejsza niż ta, niektóre wartości w południowo-środkowej części kraju będą naprawdę straszne” – powiedział Luca Lombroso, meteorolog z grupy AMPRO we Włoszech.

Dodał: „Między wtorkiem a środą w Rzymie i Florencji prawdopodobnie przekroczymy 40 stopni, do czego zbliżymy się również na północy”.

Zwierzęta też są zestresowane.

Włoska grupa rolników Coldiretti stwierdziła, że ​​produkcja mleka spadła o około 10%, ponieważ krowy mniej jedzą w czasie upałów, piją więcej wody i zmniejszają produkcję mleka.

Fala upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni Celsjusza nawiedziła Macedonię Północną

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Eleonora Noyce14 lipca 2023 03:00

1689296400

Naukowcy twierdzą, że Wielka Brytania musi dostosować swoje budynki, aby poradzić sobie z rosnącymi temperaturami

Nowe badanie pokazuje, że Wielka Brytania jest jednym z krajów, które będą musiały drastycznie przystosować się do chłodnych budynków, ponieważ zmiany klimatu podnoszą średnią temperaturę na świecie.

Jednak wyższe temperatury spowodowane zmianami klimatycznymi oznaczają więcej niechcianych upałów w okresie letnim, które mogą być śmiertelne dla osób starszych i najbardziej narażonych.

Eleonora Noyce14 lipca 2023 02:00

1689292800

Ponad 113 milionów Amerykanów znajduje się w stanie zagrożenia ekstremalnymi upałami, ponieważ temperatury nie spadają

Ponad 113 milionów Amerykanów otrzymało w czwartek ostrzeżenia przed upałami, a duszne, zagrażające życiu temperatury wzrosły w dużych częściach kraju.

Oczekuje się, że na południu i południowym wschodzie upalne i niebezpieczne upały utrzymają się przez co najmniej kolejny tydzień po stabilnych trzycyfrowych temperaturach w zeszłym miesiącu.

Narodowa Służba Meteorologiczna poinformowała, że ​​na dużym obszarze mogą wystąpić temperatury dochodzące do 110 stopni Fahrenheita (43,3 stopnia Celsjusza), wynikające z połączenia ciepła i wilgotności.

Eleonora Noyce14 lipca 2023 01:00

1689289260

Globalne temperatury w Hiszpanii przekroczyły 60 stopni Celsjusza, gdy śmiertelna fala upałów przetoczyła się przez Europę

Nagrania satelitarne wykazały, że globalna temperatura w niektórych częściach Hiszpanii przekroczyła 60 stopni Celsjusza podczas śmiertelnej fali upałów, która przetoczyła się przez Europę.

Było tak gorąco, że mapa cieplna, która podkreśla upalne temperatury na czerwono, zmieniła kolor na ciemniejszy – na czarny.

Rekordy temperatury zostały pobite na większości kontynentu, w tym we Francji, Szwajcarii, Niemczech i we Włoszech, gdzie w środę ponownie odnotowano 40°C.

Jane Dalton ma pełną historię:

Eleonora Noyce14 lipca 2023 00:01

1689285635

Czy Wielka Brytania ponownie zobaczy falę upałów o temperaturze 40°C tego lata?

Lato w Wielkiej Brytanii już się rozpoczęło, a czerwcowe temperatury biją rekordy wszechczasów.

Eleonora Noyce13 lipca 2023 23:00

1689282035

Fala upałów w Europie: czy podróżowanie do Włoch, Hiszpanii, Grecji i Chorwacji jest bezpieczne?

Podróżni z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i innych części świata mogą z niepokojem szukać planowanych wycieczek nad Morze Śródziemne.

Jako najbardziej ruchliwy letni wypad od 2019 roku, podróżujący do południowej Europy prawdopodobnie doświadczą upałów. Wydaje się, że obszar wysokiego ciśnienia ustabilizował się nad Morzem Śródziemnym z niewielkimi oznakami osłabienia.

Śmiertelna fala upałów „Cerberus” (nazwana tak przez włoskich meteorologów) przetacza się przez południową Francję, Hiszpanię, Włochy, Chorwację, Grecję i Turcję, a także mniejsze kraje regionu Morza Śródziemnego.

Eleonora Noyce13 lipca 2023, 22:00