Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fala upałów w Europie: Silne upały doprowadziły do ​​zamknięcia Akropolu w Grecji

Fala upałów w Europie: Silne upały doprowadziły do ​​zamknięcia Akropolu w Grecji

  • Autorstwa Roberta Greenalla
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Władze greckie zamknęły Akropol do godziny 17:00

Akropol w stolicy Grecji, Atenach, został zamknięty w najgorętszych godzinach dnia, aby chronić odwiedzających przed upalną falą upałów ogarniającą kraj.

Turyści mają zakaz wstępu do najpopularniejszych atrakcji kraju w godzinach od 12:00 do 17:00 (9:00-14:00 GMT).

Ateny są bardzo gorące z temperaturami sięgającymi 40°C (104°F) lub wyższymi.

W dużej części południowej Europy panują upały, aw przyszłym tygodniu spodziewane są rekordowe temperatury.

W Grecji istnieją również obawy związane z większym ryzykiem pożarów, zwłaszcza na obszarach o silnym wietrze. W 2021 roku doszło do poważnych pożarów podczas kolejnej wyjątkowej fali upałów.

W Chorwacji w czwartek wybuchły pożary, płonące domy i samochody w co najmniej jednej wiosce Grabastica na wybrzeżu Dalmacji. Urzędnicy powiedzieli chorwackiej telewizji w piątek rano, że pożar został opanowany.

Wcześniej w tym tygodniu mężczyzna po czterdziestce zmarł z powodu upału po upadku w północnych Włoszech – podczas gdy kilku odwiedzających ten kraj upadło z powodu udaru cieplnego, w tym Brytyjczyk przed Koloseum w Rzymie.

Przyczyną jest fala upałów Cerberusa – nazwana przez Włoskie Towarzystwo Meteorologiczne na cześć trójgłowego potwora, który pojawia się w Piekle Dantego.

Spodziewano się szczytu w piątek, ale włoscy meteorolodzy ostrzegają, że nadchodząca fala upałów – nazwana Charon na cześć promu, który zabrał dusze do podziemi w mitologii greckiej – spowoduje, że temperatura w przyszłym tygodniu przekroczy 40°C.

Fale upałów zaobserwowano również w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, Chin, Afryki Północnej i Japonii.

podpis pod zdjęciem,

Wolontariusze z Greckiego Czerwonego Krzyża rozdają butelki z wodą

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Włochy to jeden z krajów, w których występują najwyższe temperatury

Oczekuje się, że w centrum Aten temperatury osiągną szczyt do 41 ° C w południe w piątek, ale Akropol znajduje się na szczycie skalistego wzgórza i zwykle jest znacznie cieplejszy.

Na wzgórzu jest mało cienia do odpoczynku.

Witryna jest zwykle otwarta od 08:00 do 20:00. Wiele innych atrakcji turystycznych wokół Sacred Rock, gdzie Akropol będzie otwarty przez cały dzień.

W ostatnich dniach Grecki Czerwony Krzyż został wysłany, aby zapewnić butelki z wodą i pomóc ludziom z chorobą cieplną i zawrotami głowy.

Radził pić co najmniej dwa litry wody dziennie oraz unikać kawy i alkoholu, które powodują odwodnienie.

Według unijnego serwisu monitorowania klimatu Copernicus, ostatni miesiąc był najcieplejszym miesiącem w historii.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrzegła, że ​​ekstremalne warunki pogodowe spowodowane ocieplającym się klimatem „niestety stają się nową normą”.

Okresy ekstremalnych upałów występują w ramach normalnych wzorców pogodowych, ale na całym świecie stają się częstsze i intensywniejsze oraz trwają dłużej z powodu globalnego ocieplenia.