Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

ESA – Ziemia z kosmosu: Bouches-du-Rhône

Aplikacje

07/10/2022
203 opinie
6 Lubi

Na tym zdjęciu Copernicus Sentinel-2 pokazuje nadmorskie miasteczko Fos-Sur-Mer, w południowej części Bouches-du-Rhône we Francji. To tutaj pierwszy satelita do obrazowania trzeciej generacji firmy Meteosat wypłynął w zeszłym tygodniu w podróż do Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

Kliknij na obrazek poniżej, aby obejrzeć go w rozdzielczości do 10m.

Bouches-du-Rhône jest trzecim najbardziej zaludnionym departamentem we Francji. Dziki i zróżnicowany krajobraz Vaucluse graniczy od północy, Gard na zachodzie i Var na wschodzie (z Morzem Śródziemnym widocznym na południu).

Marsylia, drugie pod względem zaludnienia miasto we Francji, posiada jeden z największych portów kontenerowych w kraju. W kierunku Marsylii archipelag Friul składa się z czterech wysp: Baumeg, Ratono, Tibboune i If. W dolnej części obrazu znajduje się jezioro Etang de Berry, słonawe jezioro wodne około 25 km na północny zachód od Marsylii.

Fos-sur-Mer znajduje się na Golfe de Fos, wlotu Zatoki Lwia na Morzu Śródziemnym, około 50 km od Marsylii. Pierwotnie mała wioska rybacka, miasto portowe zostało zmienione w latach 60. XX wieku wraz z rozbudową portu w Marsylii i utworzeniem dużego obszaru przemysłowego. Od tego czasu stał się węzłem komunikacyjnym dla ruchu i przesyłek kontenerowych w Marsylii.

Stąd satelita Meteosat trzeciej generacji Imager-1 (MTG-I1) wyruszył w swoją 12-dniową podróż do europejskiego portu kosmicznego Kourou.

MTG-I1 to pierwszy satelita do obrazowania w programie Meteosat trzeciej generacji, który usprawni prognozowanie pogody zarówno w Europie, jak i Afryce. Zaprojektowany jako kontynuacja serii Meteosat drugiej generacji, MTG zapewni ciągłość bardzo dokładnego monitorowania pogody po 2040 roku.

Będzie się składać z sześciu satelitów: czterech MTG-I i dwóch sondujących MTG-S.

Lightning Imager MTG-I zapewni nowe możliwości europejskim satelitom meteorologicznym, zapewniając ciągłe monitorowanie ponad 80% dysku Ziemi w celu wykrywania wyładowań atmosferycznych występujących pomiędzy chmurami lub z chmur i ziemi.

Gdy czterotonowy satelita bezpiecznie dotrze do Kourou, ostateczne przygotowania do startu potrwają około siedmiu tygodni. Wystrzelenie planowane jest na grudzień na pokładzie rakiety Ariane 5.

Bądź na bieżąco, aby uzyskać więcej informacji na temat pierwszego satelity Meteosat trzeciej generacji, śledząc nas Blog dotyczący kampanii startowej Earth Watch Lub w dzienniku przedpremierowym MTG-I1. Aby uzyskać ogólne informacje na temat konstelacji Meteosata trzeciej generacji, kliknij tutaj.

Ten obraz pojawia się również na Ziemi z programu Space Video.

Dziękuję za sympatię

Naprawdę podobała Ci się ta strona, możesz ją polubić tylko raz!

READ  Zdjęcia NASA pokazują powodzie w Kolumbii Brytyjskiej widoczne z kosmosu