Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eni stawia na polską branżę morskiej energetyki wiatrowej

Logo Eni przed siedzibą w San Donato Milanese, niedaleko Mediolanu, Włochy, 27 kwietnia 2016 r. REUTERS / Stefano Rilandini / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

MILAN (Reuters) – włoska grupa energetyczna ENI.MI przedłużyła umowę z funduszem inwestycyjnym Copenhagen Infrastructure Partners (CIB) na rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

We wspólnym oświadczeniu w środę Eni i CIB poinformowały, że będą ubiegać się o pozwolenia na dno morskie do udziału w aukcjach, które Polska planuje w ramach planów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej o mocy ponad 10 GW do 2030 roku.

Aukcje CFD są spodziewane w 2025 i 2027 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

Eni zamierza rozwijać swoją działalność w zakresie energii wiatrowej i słonecznej w ramach planów odejścia od ropy i gazu. W przyszłym roku planuje włączyć mniejszościowy udział w jednostce zajmującej się energią odnawialną i sprzedażą detaliczną, aby pomóc w sfinansowaniu transformacji. Czytaj więcej

„Rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej jest kluczowym elementem naszej strategii wzrostu, a duże rynki wschodzące, takie jak Polska, stanowią idealny kontekst do tworzenia wartości” – powiedział Stefano Goberti, dyrektor generalny jednostki.

Eni i CIP, za pośrednictwem New Markets Fund I, już współpracują przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej we Francji.

Eni, która zobowiązała się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., stawia sobie za cel ponad 6 GW mocy odnawialnych do 2025 r. i ponad 15 GW do 2030 r. W 2020 r. miała mniej niż 1 GW.

CIP, który zarządza inwestycjami o wartości około 16 miliardów euro (18 miliardów dolarów), koncentruje się na infrastrukturze czystej energii.

(1 dolar = 0,8872 euro)

(Sprawozdawczość Stephena Geoxa – redagowanie) David Goodman

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.