Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE może winić swoją własną politykę jedynie za rekordowe ceny gazu: Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że Unia Europejska może winić tylko własną politykę za wysokie ceny gazu, ponieważ niektórzy jej członkowie odsprzedają tani rosyjski gaz po znacznie wyższych cenach w ramach Unii.

Putin wezwał także Unię Europejską do wyrażenia zgody na nowy rosyjski szlak gazowy – gazociąg Nord Stream 2, aby złagodzić kryzys cenowy.

Benchmarkowa cena gazu w Europie ustanowiła we wtorek nowy rekord, o prawie 800% od początku roku. Cena spadła w piątek, ale nadal wzrosła o ponad 400%.

Stany Zjednoczone, a zwłaszcza wiele krajów Europy Wschodniej, sprzeciwiają się Nord Stream 2, który twierdzi, że gazociąg uczyni Unię Europejską bardziej uzależnioną od rosyjskiego gazu, który już teraz zaspokaja 35% potrzeb gazowych bloku.

Wybudowany we wrześniu gazociąg z Rosji do Niemiec wciąż czeka na zgodę organów regulacyjnych Berlina i Brukseli.

Rosyjska agencja informacyjna zacytowała wypowiedź Putina na wspólnym posiedzeniu Rady Państwa i Rady ds. Nauki i Edukacji.

Dane niemieckiego operatora sieci Gascad pokazały, że gazociąg Jamał-Europa, którym normalnie przesyłany jest rosyjski gaz do Europy Zachodniej, płynął w piątek czwarty dzień w przeciwnym kierunku, zwiększając presję, ponieważ pompuje paliwo z Niemiec do Polski.

Wyniki aukcji pokazały, że rosyjski gigant gazowy Gazprom nie zarezerwował 25 grudnia zdolności przesyłowych gazu na eksport gazociągiem Jamał-Europa. Czytaj więcej

Gazprom zazwyczaj rezerwuje przepustowość drogą lądową na krótki okres, po tym jak w zeszłym roku Polska i Rosja zrezygnowały z przedłużenia długoterminowej umowy transportowej.

Putin powiedział, że Polska „wykopała” Rosję z prowadzenia gazociągu Jamał-Europa, który działał w trybie odwrotnym, wysyłając gaz na wschód. Gazociąg biegnie z Rosji na Białoruś, a następnie do Polski i Niemiec.

„To nie zwiększa ilości rosyjskiego gazu na rynku europejskim, więc cena rośnie” – cytowany przez agencję Interfax Putin o przepływach wstecznych.

READ  Polski PKB w drugim kwartale 2023 r. nadal się kurczy | Muzyka pop

Putin powiedział w czwartek, że Niemcy odsprzedają rosyjski gaz Polsce i Ukrainie, zamiast odciążać przegrzany rynek. Czytaj więcej

Na Ukrainie, kolejnym szlaku tranzytowym rosyjskiego gazu do Europy, szef państwowego koncernu gazowego Gazprom poinformował, że Gazprom zredukował dzienny tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy do 87,7 mln m sześc. ze 109 mln m sześc.

„Ograniczenie dostaw gazu do Unii Europejskiej w czasie, gdy ceny sięgały 2000 dolarów, wskazuje, że nie są to decyzje gospodarcze, ale czysto polityczne, mające na celu zwiększenie presji na Unię Europejską, by uruchomiła Nord Stream 2 na warunkach Federacji Rosyjskiej, – powiedział Siergiej. Makogon napisał na Facebooku.

Cena standardowego europejskiego gazu wzrosła we wtorek powyżej 2200 euro (2495 dolarów) za 1000 metrów sześciennych.

McCogon powiedział, że Europa ustanowiła rekord w wydobyciu gazu z magazynu z powodu braku dostaw.

Rosja wielokrotnie zaprzeczała oskarżeniom, że prowadzi politykę gazową i twierdzi, że wywiązuje się ze wszystkich zakontraktowanych dostaw. Firmy, które miały umowy na dostawy, również powiedziały, że ich kontrakty zostały dotrzymane.

Zaginiony

Rosyjski wicepremier Alexander Novak powiedział również, że Europa traci dodatkowe rosyjskie dostawy z powodu opóźnień w Nord Stream 2.

„Moim zdaniem europejscy konsumenci są bardzo zainteresowani projektem, aby rozpocząć prace, podczas gdy firmy biorące w nim udział mogły złożyć dodatkowe zamówienia w ramach długoterminowych relacji na dostawy gazu przez ten nowy gazociąg” – powiedział Novak dla Rosji 24. Kanał TV. Czytaj więcej

Powiedział też, że europejscy przywódcy popełnili błędy w ograniczaniu stosowania długoterminowych transakcji podażowych na rzecz rynku spot, gdzie ceny są bardziej zmienne.

„Kraje, które uzyskują gaz w ramach długoterminowych umów, otrzymują go po znacznie niższej cenie” – powiedział Novak.

Rozpalony rynek gazu w Europie może znaleźć ulgę w przekierowaniu dostaw LNG z Azji, ponieważ europejskie ceny sprawiają, że taka zmiana kierunku jest atrakcyjna. Czytaj więcej

READ  Pieniądze Afganistanu rozpadają się na kawałki, podobnie jak jego gospodarka

Wyniki piątkowej aukcji pokazały, że Gazprom, który ma monopol na eksport rosyjskiego gazu rurociągiem, 24 grudnia nie zarezerwował zdolności przesyłowych gazu na eksport gazociągiem Jamał-Europa.

Dane Gascade dotyczące gazociągów Jamał-Europa wykazały przepływy w punkcie pomiarowym Mallnow na granicy niemiecko-polskiej na wschód z Niemiec do Polski o godzinowym wolumenie około 1 218 000 kilowatogodzin (kWh/h) w piątek i oczekuje się, że utrzymają się na poziomie tym razem poziomy w ciągu dnia.

Dane słowackiego operatora gazociągów Eustream pokazały, że przepustowość rosyjskiego gazu przepływającego w piątek z Ukrainy na Słowację przez punkt graniczny Velk Kapusani wyniosła 739 843 megawatogodzin, w porównaniu z 785 160 megawatogodzinami w czwartek.

Spadek ten został zrekompensowany wyższymi nominacjami dla przepływów z Czech na Słowację, co oznacza, że ​​nominacje dla przepływów ze Słowacji do austriackiego centrum Baumgarten były mniej więcej płaskie w porównaniu do poprzedniego dnia.