Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eksperci: Kosmos śmierdzi spalonym mięsem, benzyną i alkoholem

Eksperci: Kosmos śmierdzi spalonym mięsem, benzyną i alkoholem

Styl życia

Okazuje się, że hełmy kosmiczne służą dwóm celom: zatrzymywaniu powietrza i usuwaniu smrodu.

Podobnie jak Ziemia, wszechświat emituje różne zapachy z każdego zakątka niekończącego się wszechświata, a zapachy te często są na ogół nieprzyjemne, Space.com donosi: Powołując się na liczne misje kosmiczne na przestrzeni dziesięcioleci.

Chociaż nie da się poczuć zapachu kosmosu bez narażenia się na pewną śmierć, astronauci od dawna opisują silny zapach utrzymujący się na ich skafandrach kosmicznych po powrocie do szczelnych komór.

Metal, spalone ciało

Osoby na pokładzie lądowania na Księżycu programu Apollo opisywały zapach jako podobny do prochu, podczas gdy inne osoby, które przeleciały przez Międzynarodową Stację Kosmiczną, porównały zapach do spalonego steku.

Według naukowców źródłem nieprzyjemnego metalicznego zapachu spalonego mięsa są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które występują w zwęglonej żywności na Ziemi i powszechnie spotykane w przestrzeni kosmicznej.

Jednak metaliczny zapach jest prawdopodobnie reakcją na tlen, a nie zapachem występującym w kosmosie: pojedyncze atomy O2 przyklejają się do kombinezonów astronautów, zanim wejdą w pozbawioną powietrza próżnię kosmiczną, a po powrocie do śluzy zwiększają ciśnienie, co powoduje… Połączenie metalicznego zapachu i metalicznego zapachu. Space.com donosi, że świeże atomy tlenu tworzą ozon, czyli O3.

Chmura gazu Sagittarius B2, zlokalizowana w pobliżu centrum Galaktyki, pachnie jagodami. ESO/APEX i MSX/IPAC/NASA

klasyczny

Niektórzy astronauci, którzy zdejmowali hełmy po spacerach kosmicznych, zgłaszali również, że ozon pachnie gorzko, dymnie, a nawet rumem i malinami – opis ten były chemik NASA Steve Pearce zabutelkował w „Eau de Space” w 2020 roku.

Zapach alkoholu jest nieco bardziej drażniący niż inne opisy i został wcześniej powiązany z Strzelcem B2, ogromną chmurą pyłu w centrum naszej galaktyki, zawierającą duże ilości alkoholu, w tym alkoholu winylowego, metanolu i etanolu.

READ  Misja „ratunkowa” Sojuza MS-23 bez załogi zostaje wystrzelona na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Na szczęście chmura zawiera także związek chemiczny mrówczan etylu, który nadaje malinom i rumowi słodki zapach.

Niektórzy astronauci zgłaszali zapach spalonego steku po powrocie do śluzy ze spaceru kosmicznego. Reutera

Pierdzi

Jakby nazwa tego nie zdradzała, Uran silnie pachnie wzdęciami, co jest dekadenckim odkryciem dokonanym w 2018 roku.

Górna atmosfera siódmej planety składa się z siarkowodoru – związku wywołującego zapach zgniłych jaj i ludzkich pierdnięć.

Na szczęście czy nie, ekstremalne warunki i wyjątkowo niskie temperatury na odległej planecie zabiją Ziemianina na długo przed pojawieniem się zapachu.

Komety otoczone są aureolą cząstek śmierdzącą zgniłymi jajami i moczem. ESA/Rosetta/NAVCAM – CC BY-SA IGO 3.0

Mocz

Chociaż jest to jedna z najpiękniejszych części kosmosu, komety wylądowały gdzieś jako jedna z najbardziej śmierdzących części.

Podobnie jak planeta Uran, kule lodu i ziemi otoczone są aureolą cząsteczek siarkowodoru oraz amoniaku, który, jak odkryli naukowcy w 2014 roku, przypomina nieprzyjemny zapach moczu.

Co ciekawe, wydziela również słodki zapach migdałów.

Księżyc Saturna Tytan ma bogaty zapach benzyny. NASA

benzyna

Naukowcy odkryli, że największy księżyc Saturna ma wyraźny zapach benzyny, co nie powinno być zaskakujące, biorąc pod uwagę, że Tytan jest pokryty rzekami i jeziorami ropy.

Atmosfera Księżyca składa się również z gęstego smogu węglowodorów, cząsteczek tworzących ropę naftową wykorzystywaną do produkcji benzyny.

Za sam smród można winić cząsteczkę benzenu, który występuje również naturalnie w benzynie i unosi się w atmosferze Tytana.

Załaduj więcej…
https://nypost.com/2024/01/10/lifestyle/space-smells-like-burnt-meat-benzyna-and-booze-according-to-experts/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania