Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dzisiejsza runda wiadomości w Polsce – Pierwsze wiadomości

Dzisiejsze podsumowanie wiadomości z Polski
Kalbar/TFN

Rozpocznij dzień od podsumowania najważniejszych dzisiejszych wiadomości z wiodących polskich serwisów informacyjnych.

TVPIinfo.pl – Inżynierowie w Korei Południowej wkrótce rozpoczną prace nad integracją polskiego podwozia z wyrzutniami rakiet Chunmoo – poinformował w czwartek państwowy nadawca TVPinfo. Podwozia wyprodukowane przez firmę Jelcz trafią do Korei Południowej, gdzie zostaną zamontowane na systemie armat wyprodukowanym przez firmę Hanwha Aerospace. Polska podpisała kontrakt na 218 wyrzutni Chunmoo.

TVN24.pl – Co roku na wysypiska śmieci w Polsce trafia około 5 mln ton żywności – podała telewizja TVN24. To według ekspertów cytowanych w raporcie wynosi 3000 zł (638 euro) rocznie dla czteroosobowej rodziny. Jedną z przyczyn marnotrawstwa jest dezorientacja konsumentów co do różnicy między etykietami „najlepiej spożyć przed” i „należy spożyć przed”. Unia Europejska szacuje, że około 10 procent całej produkowanej w UE żywności jest wyrzucanych przedwcześnie.

Wyborcza.pl – Ośmiu działaczy klimatycznych zatrzymanych przed siedzibami Prawa i Sprawiedliwości, partii dominującej w koalicji rządzącej w Polsce, zostało zatrzymanych przez policję na 30 godzin i musiało przejść rewizję osobistą, napisała Gazeta Wyborcza. Protest był pokojowy, a protestujący przyczepili się do ścian i balustrad. Grożą im także zarzuty, za które grozi do trzech lat więzienia. Gazeta dodała, że ​​aktywiści uważają działania policji i prokuratury za motywowane politycznie.

Rp. pl – Gazeta Rzeczpospolita napisała, że ​​większość z 1,4 mln ukraińskich uchodźców, którzy osiedlili się w Polsce od początku wojny, woli mieszkać w miastach. Po inwazji rosyjskiej większość uchodźców pozostała na wschodzie kraju w pobliżu Ukrainy, ale obecnie 20 proc. mieszka w województwie mazowieckim, gdzie leży Warszawa. Województwa dolnośląskie, wielkopolskie, śląskie i małopolskie to łącznie 11 proc. Natomiast wiejskie wschodnie województwo podlaskie ma tylko 1,3 proc.

READ  The WhiteBIT cryptocurrency exchange purchases the Eurovision-2022 crystal microphone trophy won by Kalush Orchestra for $ 900,000: funds will proceed to help the Armed Forces of Ukraine