Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska MiG-29: Warszawa zostaje pierwszym członkiem NATO, który przekaże Ukrainie myśliwce

Polska MiG-29: Warszawa zostaje pierwszym członkiem NATO, który przekaże Ukrainie myśliwce

(CNN) W czwartek Polska obiecała wysłać cztery myśliwców MiG-29 W znaczącym posunięciu w wojnie w Kijowie, aby oprzeć się rosyjskiej agresji, Ukraina stała się pierwszym członkiem NATO, który to zrobił.

„Jeżeli chodzi o MiG-29, które nadal pracują w obronie polskiej przestrzeni powietrznej, zapadła decyzja na najwyższym szczeblu, możemy śmiało powiedzieć, że wysyłamy MiG-y na Ukrainę” powiedział prezydent. Andrzeja Dudę powiedział.

Decyzja Polski o wysłaniu samolotów na Ukrainę oznacza zerwanie z sojuszem NATO i może wywrzeć presję na inne państwa członkowskie, aby zrobiły to samo. Inne kraje NATO niechętnie wychodzą poza decyzję o wysłaniu czołgów do Kijowa na początku tego roku.

Duda powiedział, że samoloty były wśród kilkunastu otrzymanych z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej i zbliżały się do końca swojego okresu eksploatacji, ale „nadal są sprawne”. Zostaną one wręczone w dniach następujących po nabożeństwie.

Przemawiając na konferencji prasowej w Warszawie wraz ze swoim nowym czeskim odpowiednikiem Peterem Pawłem, polski prezydent wyraził wspólne poparcie obu krajów dla Kijowa.

„Czechy i Polska są absolutnymi liderami, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy na poziomie humanitarnym i wojskowym” – powiedział prezydent Duda.

Polska była jednym z najgłośniejszych krajów europejskich przeciwko Rosji – nawet przed inwazją na Ukrainę. W polskich kręgach politycznych i dyplomatycznych Rosja wciąż jest postrzegana w kontekście zimnej wojny. Warszawa zawsze była postrzegana jako niewiarygodna, az ekspansją Rosji trzeba walczyć za wszelką cenę. Jest jednym z nielicznych krajów NATO, które zgodnie z prawem muszą pokrywać wydatki na obronę w wysokości 2% ich PKB i jest aktywnym członkiem Europejskiej Wspólnoty Obronnej.

Chociaż rozmieszczenie MiG-ów jest zerwaniem z sojuszem, nie jest to nieoczekiwany ruch i jest w pełni zgodny z członkostwem Polski w NATO. Mogłoby to zmienić dynamikę wewnątrz sojuszu i zadziałać jak katalizator dla wielu krajów lub zdenerwować kraje sprzeciwiające się większemu zaangażowaniu NATO w konflikt, takie jak Węgry.

READ  Polska i ROC awansują do ćwierćfinału jako zwycięzcy puli

Wielkie pytanie brzmi, czy zrobi to samo Niemcom, jeśli wywrze presję na Wielką Brytanię i Amerykę. Ostatecznie intencją Polski może być zbudowanie tej presji na innych sojusznikach.

Posunięcie prezydenta Polski Andrzeja Dudy o wysłanie odrzutowców, obserwowane w zeszłym miesiącu z prezydentem USA Joe Bidenem, może również wywrzeć presję na innych sojuszników z NATO.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił w styczniu, że jego kraj dostarczy 14 czołgów Leopard 2, uginając się pod rosnącą presją międzynarodową ze strony Stanów Zjednoczonych, Polski i grupy innych krajów europejskich, które wezwały Berlin do zwiększenia wsparcia wojskowego i zobowiązań. Wysyłają poszukiwane pojazdy.

Ogłoszenie zostało potwierdzone przez Stany Zjednoczone, które powiedziały, że prezydent Joe Biden dostarczy Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams, odwracając długotrwały opór administracji wobec próśb Kijowa o bardziej wyrafinowane, ale wymagające w utrzymaniu pojazdy.

Oprócz czołgów Ukraina naciska na dostawę myśliwców do Stanów Zjednoczonych, argumentując, że samoloty są potrzebne do obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi i bezzałogowymi.

Ale ta motywacja została zakwestionowana przez amerykańskich i sojuszniczych urzędników, którzy twierdzą, że odrzutowce byłyby niepraktyczne, ponieważ wymagają solidnego przeszkolenia, a Rosja ma rozbudowane systemy przeciwlotnicze, które mogłyby je łatwo zestrzelić.

Istnieją władze amerykańskie i europejskie powiedział wcześniej CNN Myśliwce F-16 są w tych warunkach niepraktyczne. Niemcy kategorycznie wykluczyły dostarczenie myśliwców na Ukrainę, podczas gdy przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii powtórzyli to zdanie, mówiąc, że ich zdaniem wysyłanie myśliwców na Ukrainę jest niepraktyczne.

Mówi się, że to pierścień szpiegowski

Tymczasem w czwartek polskie władze poinformowały, że zatrzymały dziewięciu członków siatki szpiegowskiej podejrzanej o „współpracę” z rosyjską agencją wywiadowczą FSB.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że zatrzymani to „cudzoziemcy zza wschodniej granicy”.

„Podejrzani prowadzili operacje wywiadowcze przeciwko Polsce i przygotowywali akty sabotażu na zlecenie rosyjskiego wywiadu” – powiedział minister.

READ  Monitoring powydatkowy programu pracy dla uchodźców ukraińskich w Polsce (wrzesień 2022 - luty 2023) - marzec 2023 - Polska

Kamiński ujawnił, że prokuratura postawiła sześciu osobom zarzuty szpiegostwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Powiedział, że sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu sześciu osób w oczekiwaniu na proces przeciwko trzem aresztowanym w środę.

„Źródła wskazują, że zespół monitorował trasy kolejowe. Do jego zadań należało zatwierdzanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów broni dostarczanej na Ukrainę” – powiedział minister.

„Podejrzani powinni być również przygotowani na akty sabotażu mające na celu zakłócenie dostaw sprzętu, broni i pomocy na Ukrainę” – kontynuował Kamiński.