Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Polskę uważam za partnera strategicznego”: nowy prezydent Czech

„Uważam Polskę za partnera strategicznego, mamy takie samo stanowisko w kwestiach bezpieczeństwa, poparcia dla Ukrainy i stosunku do Rosji, aw ramach Unii Europejskiej mamy wiele wspólnego. Ponadto nasze kraje łączą silne relacje gospodarcze i wzajemne” — powiedział prezydent Czech Peter Pavel.

TVP zapytała w środę czeskiego prezydenta o planowaną przez niego podróż do Polski w najbliższy czwartek i piątek. Będzie to druga wizyta zagraniczna prezydenta od czasu objęcia urzędu 9 marca. Pierwsza wizyta czeskich przywódców tradycyjnie już na Słowacji. Jeszcze przed głosowaniem w drugiej turze wyborów prezydenckich w styczniu Paweł zapowiedział, że jeśli wygra, pojedzie do Polski w drugą zagraniczną podróż.

Zapytany, które obszary współpracy polsko-czeskiej uważa za najważniejsze, Paweł wskazał na strategiczny obszar „bezpieczeństwa transatlantyckiego”.

„Mamy z Polską takie same stanowiska, nie tylko w stosunku do NATO, ale przede wszystkim, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy i działania przeciwko Rosji. Myślę, że na początku będzie to bez wątpienia” – zaznaczył czeski prezydent.

Paweł zwrócił również uwagę na współpracę Polski i Czech w sprawie Unii Europejskiej, gdzie ocenił, że oba kraje mają wiele wspólnych stanowisk.

„Nasz region może mówić jednym głosem, dlatego uważam, że ważne jest zapewnienie pewnej równowagi większym krajom UE” – powiedział.

„Trzecia część to stosunki handlowo-gospodarcze, która jest bardzo kompleksowa, a czwarta to współpraca transgraniczna, w tych tradycyjnych kwestiach – współpraca między policją, strażą pożarną, służbami ratowniczymi itp. Coś jeszcze trzeba zrobić” — powiedział czeski prezydent.

Powiedział, że Czechy realizują tego rodzaju współpracę z Austrią czy Niemcami. „Ta współpraca układa się stosunkowo dobrze. Z naszym dużym sąsiadem, Polską, musimy tę współpracę poprawić.

Czeski prezydent pytany był także o wpływ Polski i Czech na Zachodzie na zwiększenie poparcia dla okupowanej przez Rosję Ukrainy. „Wierzę, że ten wpływ już jest i jest od początku konfliktu. Czechy wraz z Polską, Słowacją i krajami bałtyckimi przodują w tej pomocy, nie tylko słownej, tj. deklaracje polityczne, ale pomoc materialna, w tym sprzęt wojskowy. Nasza część Europy, posunięcia Europy Zachodniej Można powiedzieć, że jest to do pewnego stopnia zdeterminowane – ocenił.

READ  Eurowizja 2021 Polska Profil: Rafa's The Ride

„Lepiej, żebyśmy na tym nie poprzestali i zbudowali aktywną rolę dla regionu kojarzonego z tradycyjną Europą Zachodnią i żeby nasz głos był słyszalny. Myślę, że mamy tu na czym budować” – dodał.

Pavel ogłosił, że wkrótce pojedzie do Kijowa.

„To nie tylko wyraźny sygnał, że wsparcie Republiki Czeskiej dla Ukrainy będzie kontynuowane, ale osobiście uważam to za niezbędne nie tylko dla bezpieczeństwa Republiki Czeskiej, ale całej Europy” – powiedział. zdeklarowany. Polityk pozytywnie wypowiadał się też o tworzeniu w Polsce składów sprzętu NATO i centrów logistycznych dla wsparcia Ukrainy, nalegając na odbudowę po wojnie.

Prezydent Paweł spotka się w czwartek w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałkiem Sejmu RP Lżbietą Widek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodskim. W piątek prezydent Czech spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim

Źródło: