Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

DNA 13 neandertalczyków ujawnia „zarobkową” migawkę starożytnego społeczeństwa | antropolog

Pierwszą migawkę społeczności neandertalskiej stworzyli naukowcy, którzy zbadali starożytne DNA z fragmentów kości i zębów odkrytych w jaskiniach na południowej Syberii.

Badacze przeanalizowali DNA 13 neandertalczyków, mężczyzn, kobiet i dzieci i znaleźli powiązaną sieć powiązań, w tym ojca i nastoletnią córkę, innego mężczyznę spokrewnionego z ojcem oraz dwóch krewnych drugiego stopnia, prawdopodobnie ciotkę i jej siostrzeńca.

wszystkie z tych Neandertalczycy Naukowcy uważają, że krzyżowały się one silnie, ze względu na niewielką liczebność populacji neandertalczyków, ze społecznościami rozrzuconymi na ogromne odległości i liczącymi zaledwie 10-30 osobników.

Laurits Skov, pierwszy autor badania w Instytucie Ewolucji Maxa Plancka antropolog W Lipsku powiedział, że fakt, że neandertalczycy żyli w tym samym czasie, był „niezwykle ekscytujący” i sugerował, że należą do jednej społeczności społecznej.

Szczątki neandertalczyków znaleziono w wielu jaskiniach w zachodniej Eurazji – obszarze, który ludzie o grubych brwiach zamieszkiwali około 430 000 lat temu, dopóki nie wymarli 40 000 lat temu. Wcześniej nie można było stwierdzić, czy neandertalczycy znajdowani na niektórych stanowiskach należeli do społeczeństw, czy nie.

„Neandertalczycy w ogóle, aw szczególności ci z zachowanym DNA, są niezwykle rzadcy” – powiedział Benjamin Peter, starszy autor badania w Lipsku. „Mamy tendencję do pozyskiwania singli z miejsc oddalonych często o tysiące kilometrów i dziesiątki tysięcy lat”.

W najnowszej pracy badacze, w tym Svante Papu, który wygrał w tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny W celu przeprowadzenia przełomowych badań nad starożytnymi genomami zbadał DNA ze szczątków neandertalczyków znalezionych w pobliskiej Jaskini Czagirskiej i Jaskini Okladnikowskiej w Górach Ałtaj na południowej Syberii.

Neandertalczycy skulili się w jaskiniach około 54 000 lat temu, szukając schronienia, aby pożywić się karibu, końmi i żubrami, na które polowali, gdy zwierzęta wędrowały wzdłuż dolin rzecznych pomijanych przez jaskinie. Oprócz kości neandertalczyków i zwierząt znaleziono również dziesiątki tysięcy narzędzi kamiennych.

READ  Barack Obama ogłasza pozytywny wynik testu na Covid-19 | Barack Obama

pismo w magazynie przyrodniczymW tym artykule naukowcy opisują, w jaki sposób starożytne DNA odnosi się do neandertalczyków, którzy żyli w tym samym czasie, a niektórzy byli członkami tej samej rodziny.

Dalsza analiza wykazała większą różnorodność genetyczną w mitochondriach neandertalczyków – małych, przypominających baterię strukturach wewnątrz komórek, które są przekazywane tylko przez linię matczyną – niż w ich chromosomach Y, które są przekazywane z ojca na syna. Naukowcy twierdzą, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że samice neandertalczyków podróżowały ze swoich lokalnych społeczności, aby żyć z męskimi partnerami. Ale to, czy w grę wchodzi siła, nie jest pytaniem, na które DNA może odpowiedzieć. „Osobiście nie sądzę, aby istniały szczególnie dobre dowody na to, że neandertalczycy znacznie różnili się od wczesnych współczesnych ludzi, którzy żyli w tym samym czasie” – powiedział Peter.

„Odkryliśmy, że badana przez nas społeczność była prawdopodobnie bardzo mała, może od 10 do 20 osób, a szersze grupy neandertalczyków w górach Ałtaj były bardzo nieliczne” – powiedział Peter. „Jednak byli w stanie przetrwać w trudnym środowisku przez setki tysięcy lat, co moim zdaniem zasługuje na wielki szacunek”.

Dr Lara Cassidy, profesor genetyki w Trinity College Dublin, określiła badanie jako „kamień milowy” jako „pierwszą genomową migawkę społeczności neandertalskiej”.

„Zrozumienie, jak zorganizowane są ich społeczności, jest ważne z wielu powodów” – powiedział Cassidy. „Uczłowiecza tych ludzi i nadaje bogaty kontekst ich życiu. Ale także, gdybyśmy mieli więcej takich badań, może to również ujawnić unikalne aspekty naszej organizacji społecznej rozsądny człowiek Rodowy. Ma to kluczowe znaczenie dla zrozumienia, dlaczego jesteśmy tutaj dzisiaj i dlaczego nie było neandertalczyków”.