Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

dane |  To ma sens, że rekordowa rupia spadła do 79 w stosunku do dolara

dane | To ma sens, że rekordowa rupia spadła do 79 w stosunku do dolara

Chociaż rupia radziła sobie lepiej niż inne waluty rynków wschodzących, jest najgorsza wśród krajów BRICS

Chociaż rupia radziła sobie lepiej niż inne waluty rynków wschodzących, jest najgorsza wśród krajów BRICS

1 lipca rupia po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 79 za dolara. Lokalna waluta dominowała na pierwszych stronach gazet, od dłuższego czasu osiągając dołki w stosunku do dolara. W 2022 r. spadł o 6,7% w stosunku do dolara (patrz wykres 1). Chociaż rupia radziła sobie lepiej niż inne waluty rynków wschodzących, w tym peso filipińskie (spadek o 8,1%), baht tajski (8,1%), peso chilijskie (12,3%) i złoty (15,8%), to jest najgorsze. występujący wśród krajów BRICS. W tym samym okresie indeks dolara, który mierzy siłę amerykańskiej waluty w stosunku do sześciu innych walut, wzrósł o 11%.

Wykres 1 | rupia vs inni

Wykres wydaje się niekompletny? Kliknij, aby usunąć tryb AMP

Jednym z czynników, które doprowadziły do ​​tego swobodnego spadku walut, jest masowa sprzedaż przez zagranicznych inwestorów portfelowych. Ze względu na gwałtowne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych w celu okiełznania czterech dekad wysokiej inflacji, inwestorzy wycofali się z bardziej ryzykownych rynków wschodzących i zdecydowali się na bezpieczne aktywa. Jak dotąd, w 2022 r., zagraniczne instytucje inwestycyjne zbyły indyjskie akcje o wartości netto 29,01 mld USD, co stanowi ponad dwukrotność wartości 11,9 mld akcji sprzedanych w całym 2008 r., roku światowego kryzysu finansowego. (patrz wykres 2).

Wykres 2 | zagraniczne inwestycje portfelowe

Ta wyprzedaż przez zagraniczne instytucje inwestycyjne zaostrzyła popyt na dolary i doprowadziła do podobnej nadpodaży rupii, co osłabiło lokalną walutę. Aby złagodzić deprecjację rupii i ograniczyć nadmierną zmienność, Bank Rezerw Indii od czasu do czasu sprzedaje na rynkach forex dolary ze swoich rezerw. Wycofanie się dolara przez bank centralny osłabiło rezerwy. Rezerwy spadły z 642 miliardów dolarów we wrześniu do 593 miliardów 24 czerwca, co oznacza spadek o 49 miliardów dolarów. (patrz wykres 3). Według najnowszego raportu „Stan gospodarki” z Banku Rezerw Indii, rezerwy walutowe w czerwcu wyniosły 10 miesięcy importu, w porównaniu z 15 miesiącami pokrycia importu we wrześniu 2021 roku.

Wykres 3 | rezerwy walutowe

Wraz z odpływem FPI rosnący deficyt handlowy zwiększył presję na deficyt na rachunku bieżącym Indii (CAD), co z kolei zwiększyło presję na perspektywy waluty lokalnej. W 22 roku podatkowym Indie poniosły 38,7 mld CAD, czyli 1,2% PKB. Zaciągnięcie dolarów kanadyjskich oznacza, że ​​Indie importują więcej towarów i usług oraz wydają na obsługę pożyczek zewnętrznych niż eksportują lub zarabiają poprzez przekazy pieniężne, co z kolei zwiększa popyt na dolary. Podczas gdy dolar kanadyjski wyniósł 13,4 miliarda w kwartale styczeń-marzec, kolejno mniej niż 22,1 miliarda dolarów odnotowanych między październikiem a grudniem. (patrz wykres 4)Oczekuje się, że w bieżącym roku fiskalnym będzie dalej rosnąć po rekordowym deficycie handlowym w maju i czerwcu.

Wykres 4 | deficyt na rachunku bieżącym

Aby powstrzymać rosnącego dolara kanadyjskiego i zmniejszyć presję na słabą rupię, rząd podniósł cła importowe na złoto do 15% z 10,75%. Chociaż produkcja złota w Indiach jest znikoma, kraj ten jest drugim co do wielkości konsumentem złota na świecie. W 22. roku fiskalnym Indie zaimportowały złoto o wartości 46,17 mld USD, czyli o 33% więcej niż w roku poprzednim (patrz wykres 5). W maju import złota wzrósł do 6,02 miliarda dolarów, prawie dziewięciokrotnie więcej niż rok wcześniej.

Wykres 5 | import złota

Jednocześnie rząd nałożył również moratorium na eksport benzyny, oleju napędowego i paliwa do silników odrzutowych. Prywatne rafinerie eksportowały paliwo i osiągały „nieoczekiwane” zyski, podczas gdy pompy w niektórych częściach kraju wysychały. Eksport wysokoobrotowego oleju napędowego i benzyn silnikowych wzrósł ponad trzykrotnie w marcu 2022 r., podczas gdy eksport paliwa do silników odrzutowych wzrósł ponad dwukrotnie. (patrz wykres 6).

Wykres 6 | eksport paliw

Źródło: MFW, RBI, NSDL, Ministerstwo Handlu

Czytaj też: Dane | Osiąganie rekordowych poziomów: co powoduje spadek rupii?

READ  Niepewne perspektywy inflacji w Polsce w związku z gwałtownym spadkiem cen surowców | Muzyka pop