Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dane o inflacji CPI w USA: Dlaczego są ważne?

Dane o inflacji CPI w USA: Dlaczego są ważne?

Inflacja w USA spadła w październiku poniżej oczekiwań rynkowych, co spowodowało wzrost cen akcji i obligacji przy jednoczesnym osłabieniu dolara i rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.

reklama

We wtorek po południu opublikowany został roczny odczyt inflacji w USA za październik, który wyniósł 3,2%. Było to mniej niż oczekiwania analityków na poziomie 3,3% i wrześniowa prognoza na poziomie 3,7%. Tymczasem inflacja bazowa liczona rok do roku wyniosła 4%, co oznacza niewielki spadek z 4,1% we wrześniu.

Dlaczego inflacja spadła w Stanach Zjednoczonych?

Spadek inflacji wynikał głównie z niższych kosztów pojazdów, schronisk i biletów lotniczych i będzie uważnie obserwowany przez amerykańską Rezerwę Federalną podczas rozważania kolejnej decyzji w zakresie polityki pieniężnej.

Inwestorzy mają nadzieję, że bank centralny zdecyduje się zakończyć cykl zacieśnienia wcześniej niż oczekiwano. Według narzędzia FedWatch CME Group rynki obstawiają 94,8% szans, że Fed podczas grudniowego posiedzenia utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Jak zareagowały rynki?

Po tej publikacji akcje i obligacje wzrosły, przy czym indeks S&P 500 wzrósł o 1,86%, osiągając cenę 4 492,5 dolarów we wtorek po południu, Nasdaq 100 wzrósł o 1,92% do 15 780,5 dolarów, podczas gdy Dow Jones Industrial Average wzrósł we wtorek o 1,32% do 34 790 dolarów. popołudnie.

Dlaczego inflacja ma znaczenie w Stanach Zjednoczonych?

Dane o inflacji w USA mają istotny wpływ na kursy walut, a także na ceny długu, importu i eksportu. Po publikacji październikowego raportu o inflacji dolar amerykański spadł, gdyż inwestorzy założyli, że Rezerwa Federalna mogła zakończyć podnoszenie stóp procentowych.

Doprowadziło to do masowej przeceny dolara amerykańskiego, a inne waluty zwykle kojarzone z dolarem były najbardziej radosne. Wśród tych walut największe zyski odnotowały waluty Europy Środkowej, takie jak czeska korona i polski złoty.

W przypadku wysokiej inflacji, gdy Rezerwa Federalna USA podniesie stopy procentowe, może to znacząco wzmocnić dolara. Lokalnie prowadzi to do wyższych spłat kredytów hipotecznych, a także wyższych czynszów. Zwiększa także koszt zaciągania pożyczek w przypadku innych rodzajów kredytów, z wyjątkiem kredytów hipotecznych.

READ  Roboty mogą pomóc firmom poprawić ich ekologiczne referencje

Globalny wpływ gospodarczy

Na arenie międzynarodowej może to zwiększyć koszty spłaty, szczególnie w przypadku gospodarek wschodzących. Może to wywołać falę niewypłacalności i zbliżyć te gospodarki do chaosu spowodowanego rosnącymi kosztami kluczowych importów, takich jak leki, żywność i paliwa.

Wysokie stopy procentowe przybliżają także gospodarkę USA do recesji i powolnego wzrostu gospodarczego. Prowadzi to do spadku popytu na towary importowane, co odbija się także na rynkach. Wraz ze wzrostem wartości dolara może to zniechęcić do inwestycji zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach. Podważa także wartość innych walut powiązanych z dolarem, takich jak japoński jen.

Dlatego w przypadku niższej inflacji, jak w październiku, inwestorzy mają większą nadzieję, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed dobiegnie końca i da gospodarce szansę na odzyskanie wzrostu i popytu.

Czy Fed tak łatwo się podda?

Jednak pomimo rosnącego optymizmu inwestorów Fed w dalszym ciągu działa ostrożnie, a przewodniczący Jerome Powell ostrzegł, że być może trzeba będzie zrobić więcej, aby przywrócić inflację do docelowego poziomu 2%. W związku z tym nieustannie ostrzegał rynki, że w przypadku pojawienia się niezadowalających danych ekonomicznych z pewnością mogą powrócić dalsze wzrosty.

Powell wyraził także obawy dotyczące utrzymującego się ryzyka wzrostu inflacji, takiego jak stałe ceny benzyny. Trwająca wojna między Rosją a Ukrainą, a także niedawny konflikt między Izraelem a Hamasem stwarzają również potencjalne ryzyko dla światowego rynku energii, co może wywołać nowe szoki cenowe.

Jednak według listopadowego raportu OPEC światowy rynek ropy pozostaje odporny pomimo pogarszających się nastrojów.