Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy Polska i Słowacja skręcają w prawo?

Czy Polska i Słowacja skręcają w prawo?

W Europie Środkowej w ciągu najbliższych kilku tygodni – 30-go, odbędą się dwa ważne wyboryCz Wrzesień Słowacja, państwo należące do strefy euro, idzie do urn 15-go późniejCz Październikowe głosy Polski. W każdym kraju prym wiodą partie liberalne – Smr Roberta Figo ma w sondażach 20% poparcia, urzędujący PiS w Polsce ma 37% poparcia, liberalny Sojusz Obywatelski Donalda Tuska ma 31%, a każda z trzech głównych mniejszych partii jest blisko. Do 9-10%.

Nieliberałowie

Zwycięstwo „liberałów” zwłaszcza w Polsce mogłoby mieć istotne implikacje dla polityki europejskiej – pogłębiając podział między Komisją a krajami takimi jak Węgry i Polska, które nie wyznają ram „wartości europejskich”, co komplikuje politykę. na Ukrainie (w końcu główne polskie partie są przeciwko Rosji) i mogłoby to otworzyć nową debatę w stylu „republikańskim” w gospodarce europejskiej.

Tutaj polscy politycy pouczają inne kraje o sile polskiej gospodarki (niskie zadłużenie i wysoki wzrost), nie bez powodu. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to powstanie swego rodzaju wschodniego bloku mocarstw, na co Francja i Niemcy powinny zwrócić szczególną uwagę. Warto zauważyć, że kraje wschodnie, takie jak Polska, są coraz bardziej zbliżone do Stanów Zjednoczonych pod względem dyplomatycznym oraz w zakresie koordynacji wojskowej i wyposażenia.

Wybory w Polsce, nawet jak na standardy innych epok i krajów, były bardzo brudne, sporne i zatrute wprowadzeniem wielokrotnych referendów w tematach powodujących podziały, takich jak imigracja. Dodatkowo PiS nie stroni od nastrojów antyniemieckich, które mogą mieć daleko idące konsekwencje.

Skandal łapówkarski, w wyniku którego stwierdzono, że członkowie PiS przyznawali migrantom wizy za gotówkę, wywołał awanturę z Niemcami. Kolejnym dziwnym incydentem było nałożenie przez Polskę, Węgry i Słowację embarga na ukraińskie zboże (mydło dla lokalnych rolników) i krótki miliard na eksport polskiej broni na Ukrainę.

Podsumowując, zbliżające się wybory na Słowacji są ważnym czynnikiem decydującym o zwycięstwie w rusofilskim kraju i Fico będzie liderem sondaży, ale nie uzyska większości (system polityczny na Słowacji jest podzielony i napędzany przez powstanie i upadek nowych partii).

Polska jest kluczowa i scenariusz utworzenia rządu przez PiS – z prawicową Partią Koalicji – byłby dla UE problematyczny, a poważne szkody dyplomatyczne już zostały wyrządzone.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w Polsce był przemarsz partii Tuska 1-goŚw Październik skupia się na wartościach liberalnych, zwłaszcza prawach kobiet.

READ  Ekspert Mayo Clinic przewiduje, że Kovit-19 przetrwa do następnego stulecia