Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czeskie wiadomości z 10 marca: Pociągi ze stacji Masaryk do Dejvice zamknięte na dłużej

Czeskie wiadomości z 10 marca: Pociągi ze stacji Masaryk do Dejvice zamknięte na dłużej

Polityka Pavel mianuje nowego ministra środowiska w Czechach

Dziś po południu Republika Czeska oficjalnie przyjęła nowego ministra środowiska. Po miesiącach oczekiwania mianowano wiceprzewodniczącego KDU-ČSL Petra Hladíka. Pierwotnie miał objąć stanowisko jesienią ubiegłego roku, ale jego powołanie zostało opóźnione przez policyjne śledztwo w sprawie oszukańczej i skorumpowanej sprzedaży mienia komunalnego w Brnie, gdzie Hladek był wiceburmistrzem. Były prezydent Milos Zeman również odmówił powołania go ze względu na ewidentny brak wykształcenia Hladka w tej dziedzinie.

Stało się Znajdź czeskiego rekordzistę skoków narciarskich Mitę

Były czeski skoczek i rekordzista Anton Hajek zmarł w wieku 36 lat – poinformował Związek Łyżwiarzy Republiki Czeskiej. Zaginął od października i podobno przebywa w Malezji. Przyczyna śmierci nie została ogłoszona. Hájek jest rekordzistą Czecha w najdalszej skoczni narciarskiej na 235 metrów. Reprezentował również Czechy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver 2010 i cztery lata później w Soczi.

Dyplomacja Pavel potwierdza, że ​​odwiedzi Polskę w przyszłym tygodniu

Rzeczniczka prezydenta Marketa Cihakova potwierdziła dziś dziennikarzom, że za niecały tydzień przyjedzie do Polski. Tak więc Polska będzie drugą zagraniczną destynacją Pawła jako prezydenta, po wizycie na Słowacji na początku przyszłego tygodnia. Paweł spotkał się już ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą w lutym podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, gdzie rozmawiali m.in. o współpracy na rzecz Ukrainy i rozwoju wspólnej czesko-polskiej infrastruktury transportowej. Podczas lutowego spotkania Paweł Duda obiecał, że Polska będzie drugim krajem, który odwiedzi jako prezydent.

Dyplomacja Marszałek czeskiej Izby Deputowanych o wizycie w Stanach Zjednoczonych

Marszałek Izby Reprezentantów Markita Pekarova-Adamova spotkała się dziś z nowym ambasadorem USA Bijanem Thabetem, aby omówić jego podróż do USA i Tajwanu. Adamova podziękował za to, że Stany Zjednoczone ostatecznie mianowały ambasadora po prawie dwóch latach bez ambasadora. Ma zaplanowaną wizytę w Waszyngtonie w maju przyszłego roku, w której udział wezmą zarówno wysocy rangą politycy, jak i przedstawiciele biznesu. Wcześniej Adamowa odwiedzi Tajwan, w którym znajdzie się „delegacja przedsiębiorców, przedstawicieli miast, instytucji naukowo-badawczych i instytucji edukacyjnych”. Para rozmawiała o tej podróży, ponieważ ma ona „wysokie znaczenie” dla Stanów Zjednoczonych

Prawo Czeski premier rozumie rozważania Pavela dotyczące emerytury

Premier Peter Fiala poinformował prezydenta Petra Pavela, że ​​szanuje decyzję Pawła o wypowiedzeniu się w sprawie obecnej debaty na temat waloryzacji emerytur dopiero po spotkaniu z parlamentarzystami opozycji. W środę wieczorem czeski Senat zatwierdził wysoce kontrowersyjną rewizję emerytur państwowych. Proponowana ustawa przewiduje podwyższenie miesięcznych świadczeń emerytalnych o 760 CZK zamiast wcześniej potwierdzonych 1770 CZK. Według Ministerstwa Finansów zaoszczędziłoby to państwu ponad 15 miliardów CZK.

READ  Spór zbożowy Polski z Ukrainą pomaga Putinowi

Gospodarka Inflacja w Czechach nieco spadła

A Publikacja danych dzisiaj Z Czeskiego Urzędu Statystycznego wynika, że ​​roczna inflacja w Czechach spadła w lutym do 16,7% z 17,5% w styczniu. Wynikało to głównie ze spowolnienia dynamiki cen mieszkań. Ceny gazu ziemnego nadal rosły rok do roku, ale spadły z 87 procent w styczniu do 74 procent w lutym. W ubiegłym miesiącu ceny ryżu wzrosły o 31,9 proc., mąki o 36,1 proc., a wieprzowiny o 31,1 proc. rok do roku.

Tragedia Paweł składa kondolencje ofiarom wypadku strzeleckiego w Niemczech

Prezydent Peter Pavel wyraził współczucie w następstwie strzelaniny w niemieckim Hamburgu, w której zginęło osiem osób. Do zdarzenia doszło w czwartek wieczorem w sali modlitewnej Świadków Jehowy. „Byłem głęboko zasmucony, gdy dowiedziałem się o brutalnym ataku, który miał miejsce wczoraj w Hamburgu. W imieniu swoim i obywateli Republiki Czeskiej chciałbym złożyć najgłębsze kondolencje rodzinom ofiar” – napisał Paweł na Twitterze.

Sporty Czeska drużyna baseballowa wygrywa z Chinami

Debiutując w Japonii w World Baseball Classic (WBC), czeska drużyna bejsbolowa odniosła imponujące zwycięstwo 8:5 nad Chinami w meczu fazy grupowej. To pierwszy turniej WBC — turniej, w którym bierze udział 20 narodowych drużyn baseballowych, w tym najwyżej sklasyfikowana Japonia, chińskie Tajpej i Stany Zjednoczone — od 2017 roku. W czeskiej grupie są także Australia, Korea Południowa i Japonia. Czech zajmuje obecnie przyzwoite 15. miejsce w światowych rankingach.

Polityka Pavel wyklucza nowe kontrole bezpieczeństwa na Zamku Praskim

Nowy prezydent Czech Petr Pavel ogłosił w czwartkowym wywiadzie, że nie będzie opowiadał się za nowymi kontrolami bezpieczeństwa na Zamku Praskim (takimi jak dochodzenie w sprawie podsłuchów), biorąc pod uwagę fakt, że każda kontrola jest kosztowna. Zdaniem prezydenta, jeśli nie ma już podejrzeń, to nie ma potrzeby przeprowadzania kontroli. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła już rewizję biur i pomieszczeń Zamku Praskiego przed intronizacją Pawła, o co on prosił. Wyniki nie są obecnie publicznie dostępne.

READ  Imigrant, który przybył do Wielkiej Brytanii z zaledwie 200 funtami, jest teraz właścicielem firmy o rocznym obrocie 7 milionów funtów

Dyplomacja Słowaccy przywódcy gratulują Peterowi Pavelowi

Premier Słowacji Eduard Heger i prezydent kraju Zuzana Szaputowa złożyli w czwartek gratulacje Peterowi Pavelowi z okazji jego inauguracji na stanowisku prezydenta kraju. Heger nawiązał do tradycji, że pierwsza wizyta nowego czeskiego prezydenta za granicą zawsze odbywa się na Słowacji i odwrotnie.

„Cieszę się, że krajem położonym najbliżej Słowacji kieruje ktoś, z kim podzielamy te same wartości” – powiedziała Shaputova. Pavel wkrótce spotka się ze słowackimi przywódcami – wizytę w kraju zaplanowano na 13 i 14 marca.

Otwarcie Analitycy polityczni chwalą przemówienie inauguracyjne Pawła

Politolodzy z uznaniem przyjęli apel nowego czeskiego prezydenta Petra Pavela skierowany do Republiki Czeskiej podczas jego czwartkowej inauguracji, aby się nie poddawali, próbowali wyciągać wnioski z porażek i nie popadali w przygnębienie.

Stanislav Palić i Ladislav Marskalas skomentowali również, że w przeciwieństwie do swojego poprzednika Milosa Zemana, Paweł nie wykorzystał swojego pierwszego przemówienia jako prezydenta do atakowania przeciwników. Palek stwierdził również, że Paweł miał tendencję do mówienia więcej o społeczeństwie niż o polityce, ao polityce wewnętrznej mówił tylko w ograniczonym zakresie.

Praga Praga rozważa zainwestowanie milionów w Restaurację Stromovka

Nowy radny Pragi Jiri Posbyshel ogłosił w czwartek, że władze miasta Pragi rozważają zainwestowanie kolejnych 100 milionów koron czeskich w restaurację Šlechtova w praskim parku Stromovka i pobliskim parku Kaštanka.

Przyszły właściciel restauracji może zapewnić również inne inwestycje. Na początku 2018 roku rozpoczęto prace restauracyjne nad wielką restauracją, która mieści się w XVII-wiecznym budynku, ale nadal nie zostały ukończone.

Wiadomości konsumenckie Czesi kupują mniej warzyw w obliczu inflacji

Ponad połowa (58 procent) wszystkich Czechów kupiła tej zimy mniej warzyw niż rok wcześniej, wynika z badania opublikowanego przez firmę SS&C świadczącą usługi finansowe. Mniej więcej taki sam odsetek stwierdził, że kupuje mniej owoców.

film Czeski Fundusz Filmowy przekazuje ponad 60 milionów CZK na nowe filmy

Czeski Państwowy Fundusz Kinematografii zakończył dystrybucję 61 milionów CZK na produkcję siedmiu pełnometrażowych filmów fabularnych, poinformowano w czwartek. Największe wsparcie, bo aż 22 mln CZK, otrzymał film „Franz” nagrodzonej Oscarem reżyserki Agnieszki Holland. Jej film pokaże fragmenty życia i twórczości pisarza Franza Kafki. Fundusz wsparł debiuty trzech uznanych na całym świecie reżyserów filmów krótkometrażowych.

przekazać Pociąg Masarykovo nádraží-Dejvice jest wstrzymany od dwóch lat

Rzecznik Kolei Czeskich Petr Bochta przypomniał w czwartek, że od niedzieli pociągi nie będą kursować między praskimi stacjami Masarykovo nádraží i Dejvice przez około dwa lata. Dzieje się tak, ponieważ ścieżka między Bubny a Dejvice została naprawiona. Aby przemieszczać się między stacjami, ludzie mogą skorzystać z tramwaju linii 26 lub metra przez stację Dejvice na linii metra A (linia zielona). Remont odcinka Bubny – Dejvice jest częścią szeroko zakrojonej modernizacji linii Kladno – Praga, która jest podzielona na osiem odcinków. Do tej pory tylko jeden został ukończony.

Gospodarka Bank centralny pozostawia stopę rynku kredytowego bez zmian

Rada Bankowa Czeskiego Banku Narodowego (ČNB) ogłosiła, że ​​utrzymuje krajową antycykliczną stopę rezerwy kapitałowej (politykę stosowaną przez banki, aby upewnić się, że mają wystarczającą ilość pieniędzy, aby poradzić sobie ze spowolnieniem gospodarczym), aby chronić rynek kredytowy. Obecnie stawka wynosi 2 proc. ČNB powiedział, że jego decyzja wzięła pod uwagę obecną sytuację czeskiej gospodarki w cyklu finansowym, zakres ryzyka kredytowego w bilansie sektora bankowego oraz ewolucję jego podatności na zagrożenia.

Szukasz pracy, ale nie mówisz po czesku? Mamy dla Ciebie setki! Wyświetl wszystkie oferty pracy