Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny podwajają zużycie węgla w obliczu kryzysu energetycznego

Chiny podwajają zużycie węgla w obliczu kryzysu energetycznego

Chiny zwiększyły wydatki na węgiel w obliczu trudnych warunków pogodowych, krajowego kryzysu energetycznego i gwałtownie rosnących światowych cen paliw, budząc obawy, że polityka Pekinu może utrudnić walkę ze zmianami klimatycznymi.

Kraj ten jest największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych, które napędzają globalne ocieplenie, a prezydent Xi Jinping zobowiązał się do zmniejszenia zużycia węgla od 2026 r. w ramach szerokiej gamy obietnic klimatycznych.

Pekin zobowiązał się do osiągnięcia maksymalnej emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 r.

Całkowite emisje dwutlenku węgla w Chinach spadały przez cztery kolejne kwartały w związku ze spowolnieniem gospodarczym, jak podał na początku września badanie przeprowadzone przez monitor klimatu Carbon Brief.

Ale jednocześnie spowolnienie wzrostu doprowadziło do tego, że władze polegają na przemyśle kominowym w celu pobudzenia gospodarki. Presja na dotowanie energetyki węglowej – która nadal stanowi większość chińskich dostaw energii – zaniepokoiła analityków, którzy ostrzegają, że ostateczne przejście na miks energetyczny zdominowany przez odnawialne źródła energii będzie trudniejsze. Przestraszone brakiem prądu jesienią ubiegłego roku władze chińskie nakazały wiosną producentom węgla zwiększenie w tym roku 300 milionów ton mocy wydobywczych – odpowiednik dodatkowego miesiąca wydobycia węgla dla kraju.

Według Greenpeace zaledwie w pierwszym kwartale 2022 r. regulatorzy zatwierdzili równowartość połowy mocy elektrowni węglowej zatwierdzonej w 2021 r.

Władze również w ostatnich tygodniach spalały i wydobywały więcej węgla, aby zaspokoić rosnący popyt na klimatyzatory i zrównoważyć kurczenie się zapór hydroelektrycznych podczas najgorętszego lata w Chinach.

Premier Li Keqiang w czerwcu wezwał do „uwolnienia zaawansowanej energetyki węglowej, tak dalece, jak to możliwe, i wdrożenia długoterminowych dostaw węgla”.

The Independent Climate Action Tracker ostrzega, że ​​nawet najbardziej „obowiązkowe” cele klimatyczne wyznaczone przez Pekin będą zgodne z globalnym ociepleniem o trzy do czterech stopni Celsjusza przed końcem stulecia – znacznie powyżej celu porozumienia paryskiego dotyczącego globalnych ograniczeń. Ocieplenie do 1,5 ° C.

READ  Szmyhal i Grodzky rozmawiają o wzmocnieniu zdolności obronnych Ukrainy

Według raportu, aby osiągnąć ten cel, Chiny będą musiały „zredukować emisje tak szybko, jak to możliwe i przed 2030 r.” – a także „zredukować zużycie węgla i paliw kopalnych w znacznie szybszym tempie niż obecnie planowano”.

Niechęć Pekinu do rezygnacji z węgla wynika po części z nieefektywności sieci energetycznej, która uniemożliwia przesyłanie nadmiaru energii między regionami.

Węgiel i gaz dają lokalnym urzędnikom gotowe źródło energii i są praktycznie „jedynym sposobem na uniknięcie niedoborów energii przez lokalnych urzędników” – napisał badacz energii Lauri Myllyvirta w Carbon Briefing.

Chiny poczyniły realne postępy w budowaniu mocy wytwórczych w zakresie energii odnawialnej.

Według organizacji pozarządowej Global Energy Monitoring (GEM) z siedzibą w San Francisco, aktualna operacyjna moc słoneczna w tym kraju stanowi prawie połowę globalnej mocy.

Jednak w przeciwieństwie do wiatru czy światła słonecznego, zapasy węgla i gazu mogą być przechowywane przez dłuższy czas i rozmieszczane w razie potrzeby, co daje władzom lokalnym poczucie bezpieczeństwa.

Jednak budowa większej liczby obiektów węglowych oznaczałaby mniejsze skupienie się na rozwiązywaniu problemów z siecią, powiedziała Mylivirta w komentarzach do AFP, ostrzegając właścicieli elektrowni, którzy mieliby impuls do „spowolnienia procesu transformacji, ponieważ byliby zainteresowani wykorzystaniem ich całkowicie nowego majątek.” Jednocześnie rząd centralny chce „unikać powszechnych przerw w dostawie prądu, które widzieliśmy zeszłej zimy w północno-wschodnich prowincjach, w tym politycznie kluczowym dla Xi roku” – powiedział Byford Tsang, starszy doradca ds. polityki w Centrum Badań nad Klimatem E3G. agencja Francja Prasa.

Oczekuje się, że prezydent Xi zapewni bezprecedensową trzecią kadencję na wielkim posiedzeniu Partii Komunistycznej w przyszłym miesiącu.

Rosnące w górę międzynarodowe ceny energii wywołane inwazją Rosji na Ukrainę również skłoniły Pekin do wsparcia krajowej produkcji węgla, powiedział Tsang, odnotowując 17,5-procentowy spadek importu węgla w pierwszej połowie tego roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

READ  Spór o bank centralny pokazuje, że wycofywanie kontroli państwa w Polsce nie będzie łatwe ⋆ Wizja Wyszehradzka

Analitycy GEM twierdzą, że zwiększenie mocy produkcyjnych węgla jako szybkie rozwiązanie jest sprzeczne z „natychmiastowym corocznym zmniejszeniem zużycia węgla, o które wzywa Organizacja Narodów Zjednoczonych i wiodące organizacje badawcze”.

GEM powiedział, że wszystkie proponowane nowe kopalnie w Chinach mogą łącznie uwalniać do sześciu milionów ton metanu będącego gazem cieplarnianym każdego roku po uruchomieniu. Według danych Banku Światowego odpowiada to mniej więcej rocznym emisjom metanu w Austrii.

„Im więcej węgla produkują teraz Chiny, tym trudniej jest później finansować i realizować projekty dotyczące energii odnawialnej” – powiedział AFP Wu Jinghan, szef Projektu Klimatu i Energii w Greenpeace East Asia.

„Im dłużej czekamy na przejście, tym bardziej stroma staje się ścieżka przejścia” – powiedział Wu. „Oznacza to większy sabotaż i większe ryzyko, zarówno finansowe, jak i środowiskowe”.