Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i kraje bałtyckie nakładają na Rosjan unijny zakaz wizowy

Cztery państwa członkowskie Unii Europejskiej graniczące z Rosją tymczasowo zakazały większości rosyjskich podróżnych w poniedziałek podczas ostatniego pokazu poparcia dla Ukrainy przez Unię Europejską.

Polska, Estonia, Łotwa i Litwa uniemożliwią teraz obywatelom Rosji z wizami UE przyjazd w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych.

Z zakazu wyłączone są posiadacze zezwoleń na pobyt, członkowie rodzin, sprawy humanitarne oraz przeciwnicy.

Kraje Unii Europejskiej, które dzielą lądową granicę z Rosją, stały się węzłem tranzytowym dla Rosjan chcących podróżować do Europy po tym, jak Unia Europejska zakazała rosyjskim lotom w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.

Cztery kraje posunęły się w zeszłym miesiącu do podjęcia w całej UE decyzji o zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych z Moskwą, co wydłużyło ją i zwiększyło koszty dla Rosjan starających się o wejście do bloku 27 państw.

Moskwa Powiedział W tym czasie nie zareagują na ruch.

Finlandia, która ma również granicę lądową z Rosją, zredukowała 1 września liczbę wiz wydawanych obywatelom rosyjskim do 10%, ale nie przystąpiła do zakazu dla krajów bałtyckich i Polski.

Unia Europejska twierdzi, że w pierwszej połowie 2022 r. zarejestrowała ponad milion wjazdów, w tym wielokrotne wizyty na tej samej wizie, dla obywateli Rosji.

W związku z wejściem w życie embarga na Polskę i kraje bałtyckie dziś rano Ambasada Rosji na Łotwie potępiać To, co nazwała „oburzającymi” żądaniami łotewskiej straży granicznej, by podpisała oświadczenie potępiające Kreml.

READ  Rosja przeciwstawia się najgorszym perspektywom gospodarczym pomimo nadchodzącej recesji