Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

China Group ogłasza pomyślny test kosmicznej energii słonecznej

China Group ogłasza pomyślny test kosmicznej energii słonecznej

Zespół badawczy z Xidian University w Chinach ogłosił, że z powodzeniem przetestował technologię, która umożliwi kosmiczną elektrownię słoneczną, która może przesyłać energię na Ziemię, podobną do podobnej technologii ogłoszonej wcześniej przez NASA i badanej przez inne grupy w ciągu ostatniej dekady .

Zespół Daily Project, kierowany przez Duana Baoyana z Uniwersytetu Xidian w prowincji Shaanxi, opublikował 14 czerwca oświadczenie, w którym stwierdził, że grupa postawiła sobie za cel do 2028 roku stworzenie elektrowni słonecznej w kosmosie. Projekt jest częścią OMEGA, czyli Orb-Shape Membrane Energy Array, propozycji przestrzeni słonecznej ogłoszonej po raz pierwszy w 2014 r. Zespół badawczy wyznaczył wówczas cel na 2030 r., aby wdrożyć system.

Zespół badawczy poinformował w komunikacie prasowym, że niedawno przeprowadził testy przed kilkoma zewnętrznymi ekspertami ds. energii i naukowcami, którzy zweryfikowali pomyślny test 5 czerwca.

W oświadczeniu wydanym we wtorek przez zespół stwierdzono: „Pierwszy na świecie w pełni system i połączony system walidacji kosmicznych elektrowni słonecznych pomyślnie przeszedł akceptację grupy ekspertów”. Grupa powiedziała: „Ten system walidacji rozbił i zweryfikował szereg kluczowych technologii, takich jak wysokowydajne ogniskowanie światła i konwersja fotoelektryczna, konwersja mikrofalowa, emisja mikrofal i optymalizacja kształtu fali, pomiar i kontrola prowadzenia wiązki mikrofalowej, odbiór i korekcja mikrofal. i inteligentne projektowanie konstrukcji mechanicznych.”

Ciągle zaawansowane wyszukiwanie

„Badania w kosmicznych elektrowniach słonecznych są obecnie gorącym punktem na świecie” – powiedział Baoyan w oświadczeniu. Grupa Xidian odnotowała przeszłe i trwające wysiłki w innych krajach w zakresie kosmicznej energii słonecznej, w tym SPS-ALPHA lub Solar Satellite w ramach projektu Arbitrary Large Progressive Array. Ogłaszając projekt dziesięć lat temu, amerykańska agencja kosmiczna powiedziała, że ​​SPS-ALPHA to „biologiczne podejście symulacyjne do wyzwania kosmiczno-słonecznego”, które, jeśli się powiedzie, „umożliwi zbudowanie masywnych platform z dziesiątek tysięcy małych elementów. Może być dostarczony zdalnie i po kosztach. Rozsądne 10 do 1000 megawatów przy użyciu bezprzewodowej transmisji energii na rynki na Ziemi i misje w kosmosie.

READ  Naukowcy tworzą dziwny materiał, w którym czas ma dwa „wymiary”

Aby dowiedzieć się więcej o kosmicznej energii słonecznej, przeczytaj artykuł „Space-Based Solar Power May be bliżej niż myślisz” w wydaniu z grudnia 2021 r. Energia.

Test przeprowadzono w Xidian przy użyciu 75-metrowej konstrukcji stalowej (rys. 1) zbudowanej na południowym kampusie uniwersytetu. Według strony internetowej poświęconej projektowaniu, technologii i nauce, struktura obejmuje pięć podsystemów monitorujących panele słoneczne.

Przedstawiciele Xidian powiedzieli, że celem projektu Omega jest stworzenie na orbicie geostacjonarnej, z możliwością magazynowania energii słonecznej, która następnie zostanie przekształcona w energię elektryczną przesyłaną na Ziemię.

1. Naukowcy z Xidian University w Chinach wykorzystują 75-metrową stalową konstrukcję na południowym kampusie szkoły, aby badać technologię zaprojektowaną do przesyłania energii z kosmicznej energii słonecznej na Ziemię. Źródło: Uniwersytet Xidian

Typowa elektrownia Xidian działa na zasadzie przechwytywania światła słonecznego i przekształcania go w promieniowanie mikrofalowe. Następnie przemieszcza się w powietrzu do naziemnej stacji odbiorczej, gdzie może zostać ponownie przekształcony w energię elektryczną. Chociaż stacja modelowa wysyła wiązki zaledwie 55 metrów dalej, naukowcy uważają, że technologię można rozszerzyć, aby przesyłać energię z orbitujących paneli słonecznych z powrotem na Ziemię.

Energia słoneczna z kosmosu została zaprojektowana częściowo w celu wyeliminowania czynnika ograniczającego tę technologię, ponieważ umieszczenie paneli w przestrzeni umożliwia układowi słonecznemu unikanie zachmurzenia i cieni na podłożu. Oprócz naukowców z Chin i Stanów Zjednoczonych, inne kraje – w tym Japonia, Wielka Brytania, Rosja, Indie i Francja – badają kosmiczne panele słoneczne. Naukowcy z Xidian przyznają, że poszczególne komponenty kosmicznych systemów energii słonecznej były testowane wcześniej, ale stwierdzili, że ich grupa jest pierwszą, która pomyślnie przetestowała pełny model systemu.

Wysiłki Japonii

„Obecnie na mapie drogowej rozwoju wielu silnych technologicznie krajów Japonia odeszła z tyłu i stała się jednym z najbardziej zaawansowanych badaczy na świecie” – powiedział Xidian Group. „Byli pierwszymi na świecie, którzy formalnie włączyli kosmiczne elektrownie słoneczne do krajowego programu kosmicznego, zaproponowali także unikalną koncepcję rozproszonych rozproszonych elektrowni słonecznych i sformułowali trójfazową długoterminową mapę drogową rozwoju dla„ rozwój’. W 2015 roku japońscy naukowcy przeprowadzili 55-metrowy eksperyment z bezprzewodową transmisją mocy mikrofalowej i zweryfikowali transmisję w oparciu o częstotliwość 5,8 GHz, źródło półprzewodnikowe i układ Phased Array, z wydajnością transmisji 9,88%… technologia przenoszenia mocy, która tymczasowo prowadzi świat.

READ  Historyczne wydarzenie ludzkiego lotu kosmicznego, nowa data startu Artemis I

„Jednak japoński system testowy wciąż nie jest kompletnym ogniwem i brakuje w nim procesu od światła do elektryczności” – powiedziała grupa. Baoyan powiedział: „Techniczne zalety Japonii koncentrują się na łączu od anteny nadawczej do anteny odbiorczej. [with] Xidian, zbudowany naziemny system sprawdzania poprawności, jest systemem pełnego łącza na poziomie systemu, który realizuje cały proces od śledzenia słońca, ogniskowania światła, konwersji fotoelektrycznej, transmisji mikrofalowej po odbiór i korekcję mikrofal. „

Daryl Proctor POWER Starszy redaktor naczelny (Umieść tweeta).