Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Burza słoneczna przemieszczająca się z prędkością 1,8 miliona kilometrów na godzinę, aby uderzyć w Ziemię  Nauka |  Aktualności

Burza słoneczna przemieszczająca się z prędkością 1,8 miliona kilometrów na godzinę, aby uderzyć w Ziemię Nauka | Aktualności

Naukowcy twierdzą, że w równikowym obszarze atmosfery Słońca pojawiła się dziura. Dziura wyrzuca cząsteczki słoneczne z prędkością 500 kilometrów na sekundę, czyli 1,8 miliona kilometrów na godzinę. Niestety dla Ziemi znajduje się na bezpośredniej drodze prądu cząstek słonecznych.

Meteorolodzy spodziewają się, że prąd dotrze do Ziemi w niedzielę 2 maja i może wpłynąć na technologię satelitarną Ziemi.

Jest klasyfikowany jako burza kategorii G1, która może prowadzić do „słabych fluktuacji w sieci energetycznej” i może mieć „minimalny wpływ na operacje satelitarne”.

Astronom Tony Phillips napisał na swojej stronie internetowej poświęconej pogodzie kosmicznej: „Niewielkie burze geomagnetyczne G1 są możliwe 2 maja, kiedy prąd wiatru słonecznego uderzy w pole magnetyczne Ziemi.

„Materiał gazowy wypływa z prędkością większą niż 500 km / s z równikowej dziury w atmosferze słonecznej”.

Chociaż ta burza słoneczna nie jest tak wielka, niektórzy eksperci ostrzegają, że poważna burza słoneczna to kwestia „kiedy nie”.

Często słońce emituje rozbłysk słoneczny, który z kolei uwalnia energię w kosmos.

Niektóre z tych rozbłysków słonecznych mogą uderzyć w Ziemię i są w większości nieszkodliwe dla naszej planety.

Jednak Słońce może również emitować rozbłyski słoneczne tak silne, że mogą sparaliżować technologię Ziemi.

Czytaj więcej: Satelity NASA przechwytują plazmowy „huragan” na Słońcu – Watch

W związku z tym eksperci ubolewali nad brakiem przygotowania na ekstremalne zjawisko pogodowe w kosmosie, ostrzegając, że może to kosztować biliony dolarów i wywołać powszechną panikę.

Firma doradcza ds. Ryzyka Drayton Tyler powiedziała: „Super burza słoneczna to wydarzenie typu„ kiedy, nie jeśli ”.

„W najgorszym przypadku koszty bezpośrednie i pośrednie prawdopodobnie sięgną bilionów dolarów z okresem zwrotu w ciągu lat, a nie miesięcy.

„Królewska Akademia Inżynierii w Wielkiej Brytanii szacuje, że zdarzenie tej rangi to jeden na dziesięć w ciągu każdej dekady”.

READ  Neuralne reprezentacje przestrzeni w hipokampie ptaka ukrywającego się w poszukiwaniu pożywienia