Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Burza słoneczna na Ziemi może spowodować „internetową apokalipsę”

Burza słoneczna na Ziemi może spowodować „internetową apokalipsę”

W Internecie rozeszły się pogłoski, że światowy Internet został odcięty z powodu silnej burzy słonecznej, ale na ile jest to prawda?

Ponieważ wielu z nas na co dzień polega na dostępie do Internetu w celach związanych z pracą, rozrywką i komunikacją, plotka o internetowej apokalipsie wielu niepokoi.

Przez cały czerwiec możliwość utraty internetu rozciągała się na miesiące. Ale ta sama możliwość po raz pierwszy zwróciła uwagę opinii publicznej w 2021 roku, kiedy informatyk Sangeetha Abdoo Jyoti z University of California, Irvine, ostrzegł przed możliwością katastrofalnej burzy słonecznej w ciągu najbliższych 10 lat.

Subskrypcja Do naszego bezpłatnego cotygodniowego biuletynu od Indy100

Wydaje się, że NASA poważnie podchodzi do ryzyka i uruchomiła sondę Parker Solar Probe (PSP), która ujawniła wskazówki dotyczące atmosfery słonecznej po udanej nawigacji przez generowane tam silne wiatry słoneczne.

Co to jest burza słoneczna i jak może spowodować koniec świata w Internecie?

Burza słoneczna odnosi się do efektów atmosferycznych obserwowanych na Ziemi, które pochodzą od słońca, zwykle powodowanych przez rozbłyski słoneczne.

Podczas takich burz prąd pola elektromagnetycznego jest kierowany w stronę ziemi, powodując zorzę polarną.

NASA uważa, że ​​burze słoneczne działają w cyklu 11-letnim z różną częstotliwością. Ich intensywność może się również zmieniać, przy czym silniejsze burze geomagnetyczne powodują przerwy w działaniu satelity, radia i Internetu.

Burza geomagnetyczna w 2011 roku zakłóciła sygnały radiowe w południowych Chinach, podczas gdy w 1859 roku szczególnie intensywna burza spowodowała pojawienie się zorzy polarnej na niebie na całym świecie.

Gdyby takie zdarzenie miało miejsce dzisiaj, może dojść do globalnej przerwy w dostawie prądu, powodującej zakłócenia na wiele miesięcy, a jej skutki będą 20 razy większe niż w przypadku katastrofalnego huraganu ze względu na jego wpływ na łańcuch dostaw podstawowych artykułów, takich jak żywność i leki.

READ  Raymond mówi, że potęga kosmiczna musi się dostosować, aby wzmocnić więzi handlowe

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania u góry strony, aby pomóc podnieść ten artykuł w rankingach indy100.