Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Brytyjskie samoloty bojowe przybywają do Polski

Brytyjskie samoloty bojowe przybywają do Polski

Samoloty Typhoon Królewskich Sił Powietrznych wylądowały niedawno w polskiej bazie lotniczej, aby rozpocząć wspólne ćwiczenia z Polską i innymi sojusznikami z NATO. Jak potwierdzono w komunikacie prasowym.

Do samolotów lecących z obecnej bazy w RAF Akrotiri do Poznania dołączył samolot transportowy Globemaster C-17. Po wylądowaniu zostali ciepło przyjęci przez swoich polskich kolegów wojskowych.

W ramach dwutygodniowego programu, nazwanego „Op Carson”, w szkoleniu bojowym wezmą udział piloci z Wielkiej Brytanii, Polski, Włoch i Hiszpanii. Nacisk zostanie położony na ćwiczenie walk powietrznych z różnymi samolotami w celu udoskonalenia taktyki. W tym samym czasie odbędzie się szkolenie bliskiego wsparcia powietrznego (CAS), a manewrami myśliwców kierują brytyjscy i amerykańscy połączeni kontrolerzy ataku na terminal (JTAC).

Sqn Ldr Hunter, dowodzący oddziałem Tajfun, Jak napisano w komunikacie prasowymPrzez następne dwa tygodnie będziemy ściśle współpracować z naszymi sojusznikami, ćwicząc atakowanie celów poza zasięgiem wzroku i symulując różne możliwe scenariusze bitew z siłami na ziemi i w powietrzu na wschodnim niebie. Poważnie podchodzimy do naszej roli w bezpieczeństwie europejskim, a te wspólne ćwiczenia służą jedynie wzmocnieniu zbiorowego bezpieczeństwa w całym regionie.

Aby ułatwić szkolenie, w Polsce stacjonuje szereg brytyjskich pracowników RAF wspierających rozmieszczenie, w tym inżynierowie, specjaliści ds. komunikacji w cyberprzestrzeni i specjaliści ds. obrony sił zbrojnych.

Pomoc zapewnia także Sekcja Łączności Taktycznej, będąca oddziałem 90 Jednostek Łączności. O ich roli mówi sierżant Connolly z dywizji Jak wspomniano w komunikacie prasowym,90SU to skuteczna uniwersalna jednostka przetwarzająca, która ustanawia platformę do obsługi samolotu. Włączające możliwości wszystkich podfunkcji mają kluczowe znaczenie dla pomyślnych wyników operacyjnych, niezależnie od tego, gdzie, kiedy i jak są potrzebne.

Ćwiczenia zbiegają się ze zbliżającym się Warszawskim Forum Bezpieczeństwa, w którym wezmą udział ministrowie m.in. minister obrony James Heapy. Oczekuje się, że będą podkreślać bieżące wsparcie dla Ukrainy i znaczenie utrzymywania presji na Rosję.

READ  Estonia dołącza do Czech i Polski w wydawaniu Rosjanom wiz humanitarnych - OPET - Eurasia Review